fbpx

Rok 2020 przyniósł zmiany w wyglądzie deklaracji na akcyzę (AKC-U/S) oraz w zaświadczeniu o zapłacie akcyzy, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy, który podlega temu podatkowi.

W roku 2019 dodatkowo nastąpiła zmiana urzędów zajmujących się tym podatkiem zamiast urzędów celnych załatwia się teraz sprawę akcyzy na samochody w urzędzie skarbowym. Co gorsza nie w każdym urzędzie skarbowym lecz w wyznaczonych urzędach. We Wrocławiu na przykład podatek akcyzowy załatwia się w urzędzie skarbowym Wrocław Śródmieście.

Co do stawek akcyzy to zasadniczo nie uległy one zmianie chociaż wprowadzono dodatkową stawkę dla hybryd oraz zwolnienie dla pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem i niektórych hybryd.

A teraz garść szczegółów dla osób, i firm które sprowadzają pojazdy podlegające lub nie podlegające pod podatek akcyzowy.

Deklaracja akcyzowa na samochody 2020

Zaczniemy od deklaracji AKC-U/S, której mamy obecnie wersję 3. Wersja ta zawiera duży nowych pól do wypełnienia.

Już na pierwszej stronie trafiamy na Status podatnika w tym zagadkowy podmiot, o którym mowa w art. 109 ust. 3a ustawy, ten podmiot to:

Podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych,
prowadzący sprzedaż nowych samochodów osobowych na rzecz wyspecjalizowanych salonów sprzedaży,
posiadający z nimi długoterminowe umowy…

 

Czyli mówiąc po polsku firma – importer nowych pojazdów np. Mercedes Polska, kupujący samochody osobowe w fabryce w Niemczech, który sprzedaje je do salonów sprzedaży.

Pozostałe dwa punkty są raczej oczywiste ;)

Jeżeli Twoja firma importuje używane pojazdy lub nowe ale nie sprzedajecie ich do salonów sprzedaży tylko do Waszych klientów to macie status inny ;)

Najwięcej zmian spotkamy w części opisujące pojazd.

Oprócz marki, modelu, nr VIN, pojemności silnia, przebiegu, rodzaju skrzyni biegów czy też stanu pojazdu znajdziemy tu takie wynalazki jak:

  • osiem rodzajów napędu do wyboru, 
  • pięć rodzajów nadwozia,
  • sześć typów zwolnienia z akcyzy,
  • liczba pozostałych współwłaścicieli.

Wydłużyła się też lista objaśnień na końcu deklaracji ;)

Deklaracje należy złożyć do 14 dni od daty przekroczenia przez pojazd granicy RP nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium naszego kraju.

Deklaracje składamy pocztą, osobiście, przez PUESC lub za naszym pośrednictwem do:

Urzędu skarbowego, przy pomocy którego wykonuje swoje zadania naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności lub wystąpienia stanów faktycznych, podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym – definicja z deklaracji  ;)

W praktyce są to wybrane w regionie urzędy skarbowe – nie każdy urząd jakby się wydawało. Lista urzędów dostępna na stronach KAS (Krajowa Administracja Skarbowa).

Podatek akcyzowy płacimy do 30 dni.

 

Twoja firma lub Ty macie pojazd z zagranicy, który podlega akcyzie ale nie masz głowy do wypełniania i składania deklaracji?

Nie wiesz jak obliczyć podatek akcyzowy i gdzie oraz jak złożyć deklarację AKCUS?

Zostań w domu i zleć online uzyskanie zaświadczenia niezbędnego do rejestracji pojazdu w Polsce.

TAK! CHCĘ UZYSKAĆ ZAŚWIADCZENIE O ZAPŁACIE AKCYZY

(KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO FORMULARZA)