Mienie przesiedleńcze, przesiedlenie, powrót do kraju, zwolnienie z akcyzy takie tematy chodzą Ci po głowie jeżeli zamierzasz wracać z zagranicy do Polski.
Osoby powracające z pobytu za granicą do Polski przesiedlając się mają możliwość nie płacenia akcyzy oraz dodatkowo VAT i cła – dotyczy wracających z poza Unii Europejskiej. Muszą jednak spełnić kilka warunków np.
okres użytkowania pojazdu za granicą, czas pobytu za granicą oraz udokumentować te fakty na tyle skutecznie by urząd skarbowy lub celny rozpatrujący wniosek o zwolnienie z podatku akcyzowego rozpatrzył pozytywnie.
Mienie przesiedleńcze
Ważne by jeszcze przed powrotem do Polski przygotować się do tego co może nas spotkać w polskich urzędach, które zwykle nie wierzą na słowo lecz na jego poparcie będą wymagać różnych dokumentów a to potwierdzających pobyt (zaświadczenie o zameldowaniu, pracy, opłacaniu rachunków za mieszkanie, prąd, telefon…) czy też potwierdzających nabycie pojazdu i jego użytkowanie minimum 6 miesięcy do czego będzie potrzebna umowa kupna i dowód rejestracyjny, ubezpieczenie z wpisanymi danymi osoby starającej się o zwolnienie z akcyzy.
Urzędy celne i skarbowe w przypadku dokumentów wydanych w obcym języku często będą wymagać tłumaczeń przysięgłych, zaświadczeń, oświadczeń, wyciągów bankowych, ubezpieczeń, PIT’ów i innych dokumentów mogących utwierdzić ich w przekonaniu, że rzeczywiście mieszkało się tam co najmniej 12 miesięcy i korzystało z samochodu nie krócej niż pół roku.
Podobnie ma się sprawa z uznaniem zagranicznych zniżek za bezszkodową jazdę – będzie potrzebne zaświadczenie zwykle w obcym języku, które będzie rozpatrywane po przedłożeniu wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
Na szczęście nie ma rzeczy nie możliwych i zwykle udaje nam się uzyskać zaświadczenie o zwolnieniu z podatku akcyzowe, cła i VAT dla naszych klientów powracających na stałe do Polski z pobytu za granicą.
Mienie przesiedlenia – w jakim urzędzie to załatwić
W zależności od kraju z jakiego się wraca trzeba się zwrócić do innych urzędów:
- urzędy celne – prowadzą sprawy osób wracający z poza Unii Europejskiej czyli najczęściej USA, Kanada ale również kraje takie jak: Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, czy Islandia. W tym przypadku procedura trwa minimum 1 dzień (może trwać dłużej np. tydzień w zależności od posiadanych dokumentów) i dodatkowo wymaga się by pojazd jaki ma podlegać zwolnieniu z opłat celno-skarbowych znalazł się fizycznie na terenie oddziału celnego prowadzącego sprawę i został tam aż do wydania ostatecznej decyzji zwalniającej z należnych podatków.
- urzędy skarbowe – tam zgłaszają się wszystkie osoby wracające z krajów Unii Europejskiej. Obowiązuje rejonizacja czyli formalności załatwia się w „swoim” urzędzie – tam gdzie się mieszka w Polsce. W tym przypadku oględziny pojazdu nie są wymagane. Należy przedstawić wszystkie wymagane dokumenty potwierdzające spełnienie warunków zwolnienia z akcyzy.
Jakie pojazdy podlegają zwolnieniu
Jako mienie bez podatków można przywieźć większość pojazdów używanych do celów prywatnych za granicą:
- samochód osobowy,
- kamper też nadaje się jako mienie przesiedleńcze,
- motocykl,
- quad,
Na pewno nie mogą to być samochody ciężarowe np. busy dwu- lub trzy miejscowe i inne pojazdy używane jako pojazdy firmowe.
Już nie musisz być w urzędzie
Do tego jest też możliwość zlecenia wszystkich formalności naszej firmie, która od lat specjalizuje się w uzyskiwaniu zwolnień we wszystkich urzędach celnych i skarbowych na terenie Polski. Zajmiemy się też tłumaczeniem przysięgłym wymaganych dokumentów oraz rejestracją i ubezpieczeniem samochodu.
Kliknij i zamów usługę my zajmiemy się resztą ;)
W m-cu marcu w ramach mienia przesiedlenczego planuje wyslac do Polski moj samochod Fiat 500L.na obecna chwile jeszcze przebywam w Kanadzie, gdzie mieszkalem 27 lat.
Powrot do Polski planowany okolo 25 marca.
Jakie i kto za mnie moze zalatwic wszelkie formalnosci z tym zwiazane w Polsce.
Dziekuje za informacje.
Z powazanem
Henryk Ratkowski
W zależności od tego czy pojazd przypływa do Polski czy do Niemiec lub innego kraju procedura jest różna.
My możemy zająć się formalnościami w Polsce – tłumaczenia, urząd celny zwolnienie z podatków na mienie przesiedleńcze – jeżeli masz odprawę tranzytową T1 zrobioną za granicą oraz rejestracją pojazdu w Polsce.
Jeżeli odprawiasz się od razu w Polsce to tam na miejscu powinieneś załatwić zwolnienie z podatków na mienie wtedy możemy się zająć tłumaczeniami i rejestracją samochodu w Twoim mieście.
Proszę o kontakt – uzgodnimy szczegóły.
Dzień dobry . Mieszkam w Niemczech od 3 lat i mam tutaj zarejestrowane auto na siebie też od 3 lat . Chciałbym zarejestrować je w Polsce , będę miał meldunek w Polsce u mamy . Mieszkam przy granicy w Polsce i chciałbym pracować nadal w niemczech . Czy mam szanse na zwolnienie z akcyzy ? . Auto bmw e61 2004r 2.5 benzyna
Pracując w Niemczech raczej nie ma szans na zwolnienie z akcyzy na mienie przesiedlenia – warunkiem jest przesiedlenie się do Polski
i zakończenie życia za granicą – trzeba to udowodnić różnymi dokumentami oraz, że się mieszka i żyje np. pracuje w Polsce.
W razie pytań proszę o kontakt.
Witam
Chcialbym sie dowiedziec czy istnieje mozliwosc zlecenia zarejestrowania pojazdu marki mitsubishi pajero w Bielsku Bialej sprowadzonego z uk w okolicach kwietnia tego roku zarejestrowanego I oplacanego nadal w uk
Dokumety typu V5 (dowod rej) sa na moje nazwisko posiadam rowniez umowe kupna/sprzedazy (wersja ang)
Samochod uzywany jest okazjonalnie w polsce okolo 3/4 razy w roku
Mieszkam nadal w uk aczkolwiek chcialbym zarejestrowac auto jako mienie przesiedlencze Aby uniknac kosztow zwiazanych z akcyza etc
Zajmujemy się rejestracją pojazdu w Bielsku Białej i nie tylko. Jeżeli nadal mieszka Pana w UK to nie ma możliwości uzyskać mienia przesiedleńczego
bo w tym przypadku warunkiem jest zakończenie pobytu za granicą i przesiedlenie się na stałe do Polski. Proszę o kontakt – znajdziemy odpowiednie rozwiązanie Pana problemu.
Witam, mam zamiar wrócić swoim samochodem zarejestrowanym w Hiszpanii do Polski, z zamiarem pozostania w Polsce na stałe. Jakich formalności muszę dopełnić tu na miejscu przed podróżą do Polski.
Niestety nie znam Hiszpańskich przepisów i nie wiem co trzeba zrobić przed powrotem do Polski.
Myślę, że warto sprawdzić co trzeba zrobić, żeby nie płacić podatków związanych z samochodem i jego ubezpieczeniem.
Jeżeli chodzi o mienie to trzeba przygotować dokumenty o których mowa w artykule.
Z naszej strony możemy zaoferować usługę rejestracji samochodu z Hiszpanii w Polsce wraz z wymaganymi tłumaczeniami, akcyzą i ubezpieczeniem.
Do Pani będzie należeć tylko zrobienie badań technicznych. Proszę o kontakt w celu uzgodnienia szczegółów.
Witam,przyjechałem do Polski.mam wizę krajową na rok,jeszcze kartę pobytu nie mam,ale chcę zarejestrować swój samochód, którym przyjechałem na tablicy polskie.Mam mieldunek, kupiłem mieszkanie.Czy potrafi Państwo mi pomóc?
Dzień dobry, możemy zarejestrować samochód w Polsce jeżeli jest Pan zameldowany i ma wizę.
Proszę o kontakt – uzgodnimy szczegóły.
WITAM. Planujemy powrot z Kanady do Polski. Mieszkamy tutaj 11 lat. chcielibysmy wziac dwa samochody, sa zarejestrowane na nas ponad pol roku, lecz nie sa dopuszczone do jazdy. Chcielibysmy je naprawic w Polsce. Czy jest taka mozliwosc czy musza byc dopuszczone sprawne?
Samochody zwolnione z opłat jako mienie przesiedlenia muszą być używane minimum 6 miesięcy przed powrotem do Polski.
Nie jestem pewien czy w tym przypadku będzie to możliwe.
Proszę sprawdzić w agencji, która będzie zajmowała się transportem mienia do Polski ponieważ wiele zależy od osób prowadzących postępowanie w urzędzie celnym.
Nasza firma może zająć się tłumaczeniami i rejestracją samochodów z Kanady w Polsce.
W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Chciałbym zapytać…Brat chcę wysłać auto na mienie przesiedleńcze, czy może ktoś inny odebrać auto czy musi osobiście?
Co to znaczy wysłać samochód na mienie przesiedleńcze?
Brat się musi przesiedlić i mieszkać w Polsce by mieć
prawo do skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatków
związanych z przywozem pojazdu do Polski.
W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Mieszkam w Emiratach Arabskich. Sadze ze ze sprowadzeniem samochodu zarejestrowanego na moje lub zony nazwisko nie ma problemu. Czy jest mozliwe sprowadzenie samochodu dla corki, ktora mieszka w Emiratach, przy czym w Emiratach samochod jest zarejestrowany na moje nazwisko. Inne warunki sa spelnione, mieszkamy tu od wielu lat, samochdy uzywane dluzej niz 6 miesiecy. Wracamy wszyscy na przelomie marca i kwietnia.
Jeżeli samochód jest zarejestrowany na Pana nazwisko i jest Pana własnością,
to nie można go przywieźć jako mienie przesiedleńcze córki.
Dzień dobry.
Mieszkam w Holandii i za miesiąc mam zamiar wrócić do Polski na stałe. Chce ze sobą zabrać samochód który użytkuje od ponad roku. Czy w ramach mienia przesiedleńczego mogę po prostu jechać z dowodem Holenderskim do Polski, przetłumaczyć go i dać jako dowód tego, że był na mnie zarejestrowany? Czy też muszę załatwiać tutaj inne dokumenty? Z tego co wiem przy braniu auta na eksport w Holandii dostaje się nowe tablice rejestracyjne to jak wtedy miałbym udowodnić że auto jest ponad pół roku zarejestrowane na mnie?
Może Pan przyjechać po prostu do Polski z dowodem holenderskim.
Pojazd nie musi być wyrejestrowany aby go zarejestrować w Polsce.
Żeby udowodnić używanie pojazdu minimum 6 miesięcy można okazać
umowę kupna, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie.
Zajmujemy się takimi sprawami, proszę o kontakt.
Czy trzeba wtedy płacić akcyze za to auto?
Jeżeli spełnia Pani warunki do mienia przesiedleńczego to się nie płaci akcyzy i otrzymuje się zwolnienie.
Zajmujemy się takimi sprawami. Proszę o kontakt.
Chciałbym zrobić mienie przesiedlencze w postaci mojego samochodu ponieważ chciałbym go mieć na polskich brachach ale chciałbym jeszcze z rok albo dwa posiedzieć w Niemczech czy mogę tak zrobić
Niestety nie można się „przesiedlić” będąc ciągle w kraju z którego się przesiedlasz.
Żeby uzyskać zwolnienie z podatków trzeba udowodnić fakt używania pojazdu, mieszkania za granicą,
zakończenie pobytu za granicą i rozpoczęcia nowego życia w Polsce.
Zajmujemy się takimi sprawami, w razie problemów proszę o kontakt.
Dzień dobry.
Pytanie moje dotyczy sytuacji, kiedy za nowy pojazd, kupiony w PL i wywieziony poza unie na lawecie, została zwrócona akcyza.
Pojazd ten był następnie zarejestrowany poza unia przez 7 miesięcy na osobę pracującą na kontrakcie od ponad dwóch lat.
Teraz następuje decyzja o rozwiązaniu kontraktu i powrocie do kraju.
Czy fakt wcześniejszego zwrotu akcyzy za ten pojazd w PL może mieć wpływ na decyzje o zwolnieniu z konieczności zapłaty tego podatku?
Pozdrawiam
Zwrot akcyzy raczej nie będzie miał wpływu na zwolnienie w tym przypadku.
Jeżeli ktoś wraca na stałe do Polski to może starać o nie płacenie z tytułu mienia przesiedleńczego.
Zajmujemy się takimi sprawami – proszę o kontakt.
Dzień dobry.
A co w przypadku gdy od 2 miesięcy jestem już zameldowany w Polsce, ale jednocześnie dalej jestem zameldowany w Szwajcarii. Jednak postanowiłem zostać juź w Polsce. Za granicą dalej mam część dobytku i zarejestrowany samochód. Czy w takim wypadku samochód i resztę rzeczy mogę przewieźć dalej jako mienie przesiedleńcze? Wcześniej nieprzerwanie przebywałem za granicą kilka lat, a samochód jest w moim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy.
Musi Pan zadeklarować jakąś datę od której zmienia Pan kraj swojego stałego pobytu – miejsce życia.
Od tej daty ma Pan 12 miesięcy na przewożenie swojego majątku bez zapłaty podatków.
Na zgłoszenie samochodu jest 14 od daty przekroczenia granicy w celu zarejestrowania go w Polsce.
Warto na granicy z UE wziąć druk T1.
Zajmujemy się takimi sprawami, w razie czego proszę o kontakt.
Witam, mam pytanie odnośnie czasu rozpatrywania wniosku o mieniu przesiedlenczym auta przez naczelnika urzedu skarbowego w Polsce . Pozdrawiam
Standardowy czas to 30 dni, który może być przedłużany w nieskończoność ;(
Dzien dobry
Udalo mi sie przywiesc auto z USA na mienie przesiedlencze i przeprowadzic z cala rodzina do Polski lecz po siedmiomiesiecznym pobycie postanowilismy jedna wracac. Czy zabierajac auto z powrotem do USA ponose jakies koszta ze wzgledu na sprowadzenie auta w ramach mienia przesiedlenczego?
Nie powinien Pan ponieść żadnych dodatkowych kosztów czyli zapłaty podatków z których został Pan zwolniony.
Proszę sprawdzić treść decyzji zwalniającej – są tam podane warunki, które powodują obowiązek zapłaty podatków.
W razie pytań proszę o kontakt.
Witam. Przeprowadzam sie z Wloch do Polski . Maz Wloch posiada samochod zarejestrowany na siebie. Czy bedzie mogl przerejestrowac auto bez problemow na polskie numery? Czy tez skorzysta ze zwolnienia z oplat ? Ile ma czasu na wykonanie tej czynnosci ?
Jeżeli mąż spełni wszystkie cztery warunki do mienia o których mowa na naszej stronie to skorzysta ze zwolnienia z opłat.
Na pewno będzie można zarejestrować samochód na męża jeżeli mieszka w Polsce.
Czas trwania to od kilku dni (rejestracja) do kilku tygodni (uzyskanie zwolnienia z akcyzy).
Możemy się wszystkim za Panią zająć. Proszę o kontakt.
Czy warto bawić się z mieniem jeżeli auto kosztowało 3000 euro i ma silnik mniej niż dwa litry? Bo z tego co rozumiem zaoszczędzę tyko na akcyzie kilka stówek?
Przy niskiej wartości akcyzy typu „kilka stówek” moim zdaniem nie warto walczyć o mienie z dwóch powodów:
1. po odliczeniu kosztów np. tłumaczeń można wyjść na zero czyli to co zaoszczędzisz wydasz na tłumacza
2. mienie wiąże się też z pewnymi ograniczeniami np. nie może nikt inny tym autem jeździć i nie można
go sprzedać przez 12 miesięcy.
My oczywiście możemy się tym za Ciebie za dodatkową opłatą ;) Proszę o kontakt.
Witam. Czy możemy być zwolnienie opłaty akcyzy?
Mieszkalam z mężem w Niemczech i niedawno wróciłam do Polski .
W Niemczech auto jest zarejestrowane na męża a w ubezpieczeniu jest zaznaczone że również mogłam korzystać. Teraz mąż chce abym zabrala te auto do pl. I czy jeśli mi je podaruje to będziemy zwolnieni z opłat?
W sumie auto jest kupione gdy jesteśmy małżeństwem więc to normalnie nasza wspólność majatkowa. Czy można to uznać jako przesiedlenie
Mienie przesiedlenia należy się osobie, która oficjalnie używała pojazd przez minimum 6 miesięcy przed powrotem do Polski.
Użytkownikiem jest osoba, na którą samochód był zarejestrowany i ubezpieczony za granicą.
W niemieckim dowodzie rejestracyjnym Pani mąż jest wpisany jako użytkownik pojazdu.
Jeżeli będzie Pani miała umowę darowizny lub kupna to nic to nie da bo Pani osobiście musi używać tego samochodu przez 6 miesięcy za granicą
i dopiero potem może Pani się przeprowadzić na stałe do Polski i starać się o zwolnienie z akcyzy.
Zajmujemy się zwolnieniem z akcyzy na mienie przesiedleńcze – proszę o kontakt.
Witam serdecznie,
Samochód osobowy, stary grat o niskiej wartosci zakupiony w Norwegii, od kilku tygodni przebywamy w polsce i zdecydowalismy wrócic tu na stale . Czy w takim wypadku warto starac sie o mienie przesiedlencze? jakie mamy opcje i jak sie za to zabrac? samochod jest obecnie z nami w polsce
Dzień dobry,
trzeba zrobić kalkulację kosztów, do zapłaty będzie:
1. cło – 10%
2. akcyza w zależności od pojemności 3,1% lub 18,6% jeżeli pojemność powyżej 2000 cm3
3. podatek VAT
4. opłata za obsługę agencji celnej – kilkaset złotych.
Jeżeli miałoby to być mienie przesiedleńcze to nie ma żadnego podatku, będzie to zapłaty kwota dla agencji celnej i ew. tłumaczenia dokumentów
potwierdzających pobyt za granicą minimum 12 miesięcy, zakończenie tego pobytu używania auta 6 miesięcy i rozpoczęcie pobytu w Polsce.
Możemy się tym zająć, proszę o kontakt.
Dzień dobry, przeprowadziłem się do Polski z Rosji 2 lata temu, obecnie mam pobyt stały, ubiegam o uznanie obywatelstwa. Ciągle jeżdżę na rosyjskich tablicach, wyjeżdżając od czasu do czasu na zewnątrz. Czy istnieje możliwość przekształcenia tego samochodu na polską rejestrację?
Na pewno można przekształcić ten samochód na polską rejestrację. Trzeba będzie zapłacić cło, akcyzę i VAT.
Można się starać o mienie przesiedleńcze ale ma Pan na to 12 miesięcy od daty osiedlenia się w Polsce.
Proszę o kontakt, zajmiemy się Pana sprawą w urzędzie celnym, urzędzie komunikacji, u tłumacza przysięgłego.
Na koniec ubezpieczymy Panu samochód. Wszystko w jednym miejscu ;)
Witam chcę przywieźć auto marki opel ze Szwajcarii do Polski na mienie przesiedleńcze,jakie potrzebuje dokumenty,czy będę potrzebowała dokument T1?
Potrzebne dokumenty potwierdzające 12 miesięcy życia w Szwajcarii, 6 miesięcy używania auta, zakończenie pobytu za granicą
i rozpoczęcie życia w Polsce. Jeżeli nie masz T1 to musisz uzyskać zgodę na odprawę celną od kierownika swojego urzędu celnego.
Prowadzimy sprawy mienia przesiedleńczego – skontaktuj się z nami – zajmiemy się tym za Ciebie ;)
witam.mam pytanie.odziedziczylem dom w polsce po dziadku a mieszkam w uk 13 lat.zapadla decyzja o powrocie do polski.czy mozna auto sprowadzic na mienie przesiedlencze a miec dalej zarejestrowana na siebie firme w anglii i prowadzic ja z Polski i tylko od czasu do czasu jechac do uk? dziekuje