fbpx

Pytania i odpowiedzi

 1. Jakie są koszty zarejestrowania pojazdu z zagranicy?
 2. Ile trwa zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy?
 3. Czy kupując pojazd z Niemiec musi być on wyrejestrowany?
 4. Czy można w Polsce wyrejestrować zarejestrowany w Niemczech samochód?
 5. Czy można jeździć samochodem na niemieckich tablicach żółtych lub czerwonych?
 6. Czy mogę zarejestrować pojazd z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?
 7. Zgubiłem dowód rejestracyjny. Co mam zrobić i jakie są potrzebne dokumenty?
 8. Jak długo będę czekać na twardy dowód?
 9. Czy oryginały dokumentów zostawiam u państwa?
 10. Czy mogę poruszać się pojazdem bez oryginałów dokumentów?
 11. Kupiłem samochód i zaginęła mi karta pojazdu przed jego przerejestrowaniem co robić?
 12. Skradziono mi tablice rejestracyjne, jak wyrobić nowe?
 13. Czy mogę zlecić wyrobienie prawa jazdy?
 14. Czy zajmujemy się rejestracją pojazdów?
 15. W jakim czasie załatwiamy rejestrację pojazdu?
 16. Gdzie mieści się nasze biuro?
 17. W jakich godzinach jest czynne nasze biuro?
 18. Czy jesteśmy pewną firmą i czy można nam zaufać?
 19. W jakich godzinach można dostarczyć dokumenty?
Nie znalazłeś Twojego pytania?
Zadaj je i poczekaj na odpowiedź.

REJESTRACJA SAMOCHODU SPROWADZONEGO Z ZAGRANICY


1. Jakie są koszty zarejestrowania pojazdu z zagranicy?

Wszystkie koszty to ok. 500-600 zł + akcyza + badanie techniczne. Sama rejestracja w urzędzie komunikacji to kwota do 200 zł.
Natomiast trzeba się liczyć z kosztami jakie należy ponieść przed rejestracją, czyli :

 • pierwsze w kraju lub dodatkowe badanie techniczne – ok. 100 zł,
 • akcyza, która zależy od ceny samochodu i jego pojemności (do 2000 cm3 stawka wynosi 3,1% a powyżej tej pojemności aż 18,6%),
 • opłata za wydanie papierowego zaświadczenia o zapłacie akcyzy – 17 zł (deklaracja AKC-US, elektroniczne bezpłatnie),
 • tłumaczenia przysięgłe dokumentów (w zależności od języka i liczby dokumentów) ok 150 zł,
 • opłata za wydanie zaświadczenia o obowiązku zapłaty podatku VAT bądź braku takiego obowiązku (VAT-25) – 160 zł, ta opłata została zniesiona 1 stycznia 2015 roku
 • opłata recyklingowa zamyka listę kosztów – 500 zł, ta opłata została zniesiona 1 stycznia 2016. Jeżeli samochód osobowy jest kupiony przed 1 stycznia 2016 (data na umowie) to nadal podlega recyklingowi.


2. Ile trwa zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Sama rejestracja zajmuje kilka godzin jednak jeżeli mamy zająć się sprawą kompleksowo to trwa od 1 do 7 dni roboczych. W tym czasie zajmujemy się:

 • tłumaczeniami,
 • urzędem celnym – akcyza,
 • urzędem skarbowym – składamy VAT-23 (w przypadku kupna pojazdu przez płatnika VAT-UE) lub inne niezbędne druki (np. PCC-3 gdy pojazd kupiony jest na umowę kupna na terenie Polski),
 • po skompletowaniu niezbędnych dokumentów opłacamy opłatę recyklingową, (nie dotyczy pojazdów kupionych po 1 stycznia 2016)
 • rejestrujemy pojazd.


3. Czy kupując pojazd z Niemiec musi być on wyrejestrowany?

Pojazd kupiony z niemieckimi dokumentami rejestracyjnymi nie musi być wyrejestrowany w Niemczech. Polski urząd komunikacji dokona rejestracji auta i zgłosi to do Niemiec, zabierze przy tym niemiecki dowód rejestracyjny.
Jednak niemieckie firmy ubezpieczeniowe wymagają adnotacji o wyrejestrowaniu, by zakończyć ubezpieczenie – można tego dokonać w Konsulacie Niemieckim również za naszym pośrednictwem.


4. Czy można w Polsce wyrejestrować zarejestrowany w Niemczech samochód?

Tak, można to zrobić w Konsulacie. Niezbędne dokumenty to umowa kupna, dowód rejestracyjny cz. I i II lub Fahrzeugbrief (karta pojazdu) oraz niemieckie tablice rejestracyjne.
Opłata za wymeldowanie to około 35 euro, formalność ta może być wykonana za naszym pośrednictwem.


5. Czy można jeździć samochodem na niemieckich tablicach żółtych lub czerwonych?

Na niemieckich tablicach rejestracyjnych żółtych lub czerwonych (kolor mówi o kolorze pionowego pasa, na którym jest wytłoczona data ważności tablic), można się poruszać po drogach tylko do końca ich ważności. Data ta jest podana w dowodzie rejestracyjnym oraz na tablicach rejestracyjnych.
Jazda po terminie ważności może się zakończyć zatrzymaniem pojazdu przez Policję i odesłaniem go na parking strzeżony.

Na naszej stronie znajdziesz opinię dolnośląskiej policji na temat ważności zagranicznych tablic wraz z podaniem przepisów unijnych, które to sankcjonują.


6. Czy mogę zarejestrować pojazd z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?

Można zarejestrować pojazd bez dowodu rejestracyjnego mając zaświadczenie o danych tego pojazdu wystawione przez urząd komunikacji gdzie był ostatnio zarejestrowany. Dokument ten zastępuje dowód rejestracyjny.
Bez dowodu rejestracyjnego, zaświadczenia o danych pojazdu  lub pisemnej odmowy ich wydania rejestracja pojazdu nie będzie możliwa.
Nasza firma zajmuje się uzyskaniem jednego z trzech wymaganych w tym przypadku dokumentów.

REJESTRACJA POJAZDÓW ZAREJESTROWANYCH W KRAJU


7. Zgubiłem dowód rejestracyjny. Co mam zrobić i jakie są potrzebne dokumenty?

Po zgubieniu dowodu rejestracyjnego, urząd komunikacji wydaje jego wtórnik na wniosek właściciela lub właścicieli pojazdu. Do wniosku należy przy urzędniku złożyć oświadczenie o okolicznościach zgubienia dokumentu. Potrzebne dokumenty to polisa OC, badanie techniczne (jeśli w systemie urzędu komunikacji jest ono nie ważne), tablice rejestracyjne oraz dowód osobisty właściciela lub właścicieli.
W niektórych sytuacjach urzędy nie wydają wtórników dokumentów lecz zaświadczenia o danych pojazdów lub odmowę wydania tych dokumentów.
Jeżeli nie masz dowodu rejestracyjnego nie martw się ;) Rozwiążemy Twój problem. Prosimy o kontakt w tej sprawie.


8. Jak długo będę czekać na twardy dowód?

Na dowód stały czeka się od kilku dni do kilku tygodni a czasami dłużej. Dowody stałe są drukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie (PWPW), po ich wcześniejszym zamówieniu przez wydział komunikacji rejestrujący pojazd.
Najszybciej zamawiane są dowody do nowych samochodów, wtórniki po zgubieniu czy też przerejestrowanie, gdy kupujemy auto od osoby mieszkającej w naszym mieście.
Jeżeli sprzedawca jest z innego miasta, to urząd wysyła list do urzędu (lub potwierdza elektronicznie), w którym był zarejestrowany samochód, by potwierdzić dane, czyli pyta
„Czy w Waszym urzędzie był zarejestrowany taki samochód na takich numerach na takiego właściciela?” Po otrzymaniu pisemnego (lub elektronicznego) potwierdzenia, urząd zamawia dowód rejestracyjny w PWPW, który po kilku dniach jest do odbioru w urzędzie komunikacji.

Sprawdź za darmo czy Twój stały dowód rejestracyjny będzie już do odbioru.

Usługa odbioru dowodu stałego realizowana przez nas trwa od 30 minut do kilku godzin.


9. Czy oryginały dokumentów zostawiam u państwa?

Tak, oryginały zostają zdeponowane u nas na czas załatwienia sprawy. Jest to spowodowane tym, że każdy urząd wymaga oryginałów do wglądu, a niektóre, jak np. dowód rejestracyjny, badanie techniczne, tablice rejestracyjne, zabiera wydając aktualne, zawierające dane nowego właściciela.


10. Czy mogę poruszać się pojazdem bez oryginałów dokumentów?

Poruszanie się pojazdem bez ważnych oryginalnych dokumentów jest od 2019 akceptowane przez służby upoważnione do kontroli pojazdu czy kierowcy, czyli Policja, Straż Miejska… Przepisy te nie dotyczą zagranicznych dokumentów rejestracyjnych. Te trzeba mieć podczas jazdy w oryginale.


11. Kupiłem samochód i zaginęła mi karta pojazdu przed jego przerejestrowaniem co robić?

Należy wystąpić do urzędu, gdzie był on zarejestrowany, o wydanie zaświadczenia o danych po zgubieniu karty pojazdu.
W tym przypadku niezbędnie będzie złożenie oświadczenia o okolicznościach zgubienia, w obecności urzędnika lub notariusza, jeśli urząd to dopuszcza. Warunkiem niezbędnym jest też zgłoszenie sprzedaży przez sprzedawcę, dzięki czemu urząd ma pewność, że nastąpiła zmiana właściciela.
Do dokumentów dołączamy również naszą umowę kupna lub fakturę, dowód rejestracyjny i polisę OC, a także inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa własności, np. umowy bądź faktury pośrednie, wpis do ewidencji działalności gospodarczej – gdy kupujemy na firmę. Możemy się tym za Ciebie zająć.

Od 4 września 2022 roku karty pojazdu w Polsce nie są używane. Przy pierwszej rejestracji w Polsce nie są już wydawane, a te które zostały wydane nie są już potrzebne. Jeśli zgubiłeś kartę pojazdu nic się nie dzieje, nie będzie Ci ona już potrzebna.


12. Skradziono mi tablice rejestracyjne, jak wyrobić nowe?

W przypadku kradzieży należy ten fakt zgłosić na Policję, która wyda zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży. Mamy dwie możliwości wyrobienia nowych tablic:

 • wyrabiamy wtórnik tablic czyli numery zostają te same koszt to ok. 100 zł i trwa to 2 dni,
 • wyrabiamy nowe numery rejestracyjne co kosztuje 200 zł i robi się w ciągu dnia.

Drugie rozwiązanie jest o tyle korzystniejsze, że złodziej nie działa już na nasze konto bo my mamy już nowy numer rejestracyjny. Dodatkowo trwa krócej. Niestety kosztuje 100 zł więcej i wymaga również wizyty w firmie ubezpieczeniowej, która musi zmienić dane – numer rejestracyjny w naszej polisie.

INNE SPRAWY


13. Czy mogę zlecić wyrobienie prawa jazdy?

Tak, pośredniczymy również w wymianie prawa jazdy po zmianie danych np. nazwiska lub adresu czy też wyrobieniu wtórnika po zgubieniu lub zniszczeniu.

Firma PROWENT Dariusz Sawicki – REJESTRACJA-SAMOCHODU.PL


14. Czy zajmujemy się rejestracją pojazdów?

Tak, nasza firma – Prowent Dariusz Sawicki – od roku 2000 zajmuje się rejestracją wszystkich rodzajów pojazdów w imieniu firm oraz osób fizycznych.
Prowadzimy też formalności w urzędzie celnym i skarbowym dotyczące samochodów osobowych i
ciężarowych, motocykli, skuterów i motorowerów a także przyczep, naczep i innych pojazdów.

Naszą działalność prowadzimy na obszarze miasta Wrocław, powiatu wrocławskiego i wszystkich województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego a po uzgodnieniu warunków w każdym miejscu w Polsce. Sprawdź czy możemy zarejestrować Twój pojazd.

15. W jakim czasie załatwiamy rejestrację pojazdu?

W zależności od rodzaju czynności, zajmuje nam to od 20 minut (przedłużenie ważności pozwolenia czasowego) do kilku miesięcy, jeśli mamy do czynienia ze szczególnie skomplikowaną sprawą.
Standardowe przerejestrowanie, czyli zmiana właściciela, realizowane dla osoby zameldowanej we Wrocławiu trwa kilka godzin.


16. Gdzie mieści się nasze biuro?

Nasza siedziba znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Powstańców Śląskich 5, na drugim piętrze w pokoju 215 w biurowcu znajdującym się między Galerią Arkady a Pasażem Zielińskiego.
W bezpośredniej bliskości mamy teatr Polski, Urząd Miasta Wrocławia, Stację BP na ul. Swobodnej oraz biurowiec Globis.

Możliwość parkowania to Pasaż Zielińskiego i Galeria Arkady, które oferują pierwszą godzinę gratis.


17. W jakich godzinach jest czynne nasze biuro?

Nasze biuro jest czynne w dni robocze w godzinach 8-16. W innych dniach i godzinach biuro jest czynne po wcześniejszym umówieniu.


18. Czy jesteśmy pewną firmą i czy można nam zaufać?

Naszą działalnością zajmujemy się od roku 2000. W tym czasie obsłużyliśmy setki osób fizycznych oraz wiele znanych wrocławskich firm. Naszymi klientami są między innymi salony samochodowe Wojtanowicz – dealer marki volkswagen, Polmotors sprzedający fordy i hyundai’e. Duże firmy transportowe Prefessional Thermo Logistics Sp. z o.o. czy Dromader Sp. z o.o., Naszymi klientami są także firmy leasingowe, Europejski Fundusz Leasingowy S.A., Volkswagen Leasing Sp. z o. o. , a także znane osoby jak na przykład Jan Jakub Kolski – znany reżyser (filmy – Jancio Wodnik czy Jaśminum), Hose Tores – znany wszystkim muzyk czy Leon Madsen – żużlowiec polskiej i duńskiej ligi.

Zobacz nasze referencje.


19. W jakich godzinach można dostarczyć dokumenty?

Dokumenty można dostarczyć w godzinach pracy naszego biura, czyli od 8 do 16 w dni robocze. Jednak im wcześniej są dostarczone dokumenty, tym szybciej zostanie wykonana usługa. Obecnie dostarczając dokumenty w godzinach przedpołudniowych pojazd jest rejestrowany tego samego dnia.

Zamów dojazd naszego pracownika do Ciebie i oszczędź swój czas