fbpx

Jak nie płacić opłaty recyklingowej?

Jak nie płacić opłaty recyklingowej?Osoby przyjeżdżające z zagranicy do Polski na stałe mają prawo do przywozu bez podatków (akcyza, cło, VAT) swojego mienia. Wśród rzeczy mogą być również pojazdy (samochody, motocykle i inne). A jeśli są to samochody osobowe do 3,5 t to od 1 stycznia 2006 ich przywóz podlega opłacie recyklingowej – 500 zł.

W pewnych sytuacjach można jednak nie płacić opłaty recyklingowej.

Warunki jakie należy spełnić by uzyskać prawo do zwolnienia z akcyzy są opisane na innej naszej stronie.

Reprezentowaliśmy osobę, która przywiozła swój samochód kupiony i używany przez nią od roku 1997. Okazało się wtedy, że na podstawie pisma Ministerstwa Środowiska „W przypadku gdy pojazd posiada status mienia przesiedleńczego i jego wprowadzający posiada dokument zakupu potwierdzający wewnątrzwspólnotowe nabycie przed 31 grudnia 2005 należy uznać, że opłata w wysokości 500 zł nie ma zastosowania.” Osoba ta ma prawo do zwolnienia i może nie płacić opłaty recyklingowej.

O ile status mienia przesiedleńczego było dość łatwo uzyskać o tyle w tym przypadku problematyczne było uzyskanie dokumentu zakupu, o którym mowa w powyższym cytacie. Okazało się, że mimo iż pojazd był zarejestrowany w Niemczech na naszą klientkę w roku 1997 to dowód rejestracyjny nie był wystarczający. Dopiero po dłuższych poszukiwaniach udało się odnaleźć umowę sprzed ponad 15 lat, która była podstawą do zaoszczędzenia 500 zł.

Odpowiedź na pytanie: „Jak nie płacić opłaty recyklingowej?”, jest więc dość prosta – trzeba pamiętać o pilnowaniu (posiadaniu) dokumentów kupna-sprzedaży (tu: potwierdzających nabycie wewnątrzwspólnotowe przed 31 grudnia 2005).

Obecnie osoby prywatne kupujące samochody z zagranicy nie muszą płacić opłaty recyklingowej.

Wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać szybką bezpłatną wycenę usługi rejestracji samochodu z zagranicy.