fbpx

Mienie przesiedleńcze - zwolnienie z akcyzy

Mienie przesiedleńcze, przesiedlenie, powrót do kraju, zwolnienie z akcyzy takie tematy chodzą Ci po głowie jeżeli zamierzasz wracać z zagranicy do Polski.

Osoby powracające z pobytu za granicą do Polski przesiedlając się mają możliwość nie płacenia akcyzy oraz dodatkowo VAT i cła – dotyczy wracających z poza Unii Europejskiej. Muszą jednak spełnić kilka warunków  np.

okres użytkowania pojazdu za granicą, czas pobytu za granicą oraz udokumentować te fakty na tyle skutecznie by urząd skarbowy lub celny rozpatrujący wniosek o zwolnienie z podatku akcyzowego rozpatrzył pozytywnie.

Mienie przesiedleńcze

Ważne by jeszcze przed powrotem do Polski przygotować się do tego co może nas spotkać w polskich urzędach, które zwykle nie wierzą na słowo lecz na jego poparcie będą wymagać różnych dokumentów a to potwierdzających pobyt (zaświadczenie o zameldowaniu, pracy, opłacaniu rachunków za mieszkanie, prąd, telefon…) czy też potwierdzających nabycie pojazdu i jego użytkowanie minimum 6 miesięcy do czego będzie potrzebna umowa kupna i dowód rejestracyjny, ubezpieczenie z wpisanymi danymi osoby starającej się o zwolnienie z akcyzy.

Urzędy celne i skarbowe w przypadku dokumentów wydanych w obcym języku często będą wymagać tłumaczeń przysięgłych, zaświadczeń, oświadczeń, wyciągów bankowych, ubezpieczeń, PIT’ów i innych dokumentów mogących utwierdzić ich w przekonaniu, że rzeczywiście mieszkało się tam co najmniej  12 miesięcy i korzystało z samochodu nie krócej niż pół roku.

Podobnie ma się sprawa z uznaniem zagranicznych zniżek za bezszkodową jazdę – będzie potrzebne zaświadczenie zwykle w obcym języku, które będzie rozpatrywane po przedłożeniu wraz z tłumaczeniem przysięgłym.

Na szczęście nie ma rzeczy nie możliwych i zwykle udaje nam się uzyskać zaświadczenie o zwolnieniu z podatku akcyzowe, cła i VAT dla naszych klientów powracających na stałe do Polski z pobytu za granicą.

Mienie przesiedlenia – w jakim urzędzie to załatwić

W zależności od kraju z jakiego się wraca trzeba się zwrócić do innych urzędów:

  • urzędy celne – prowadzą sprawy osób wracający z poza Unii Europejskiej czyli najczęściej USA, Kanada  ale również kraje takie jak: Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, czy Islandia. W tym przypadku procedura trwa minimum 1 dzień (może trwać dłużej np. tydzień w zależności od posiadanych dokumentów) i dodatkowo wymaga się by pojazd jaki ma podlegać zwolnieniu z opłat celno-skarbowych znalazł się fizycznie na terenie oddziału celnego prowadzącego sprawę i został tam aż do wydania ostatecznej decyzji zwalniającej z należnych podatków.
  • urzędy skarbowe – tam zgłaszają się wszystkie osoby wracające z krajów Unii Europejskiej. Obowiązuje rejonizacja czyli formalności załatwia się w „swoim” urzędzie – tam gdzie się mieszka w Polsce.  W tym przypadku oględziny pojazdu nie są wymagane. Należy przedstawić wszystkie wymagane dokumenty potwierdzające spełnienie warunków zwolnienia z akcyzy.

Jakie pojazdy podlegają zwolnieniu

Jako mienie bez podatków można przywieźć większość pojazdów używanych do celów prywatnych za granicą:

  • samochód osobowy,
  • kamper też nadaje się jako mienie przesiedleńcze,
  • motocykl,
  • quad,

Na pewno nie mogą to być samochody ciężarowe np. busy dwu- lub trzy miejscowe i inne pojazdy używane jako pojazdy firmowe.

Już nie musisz być w urzędzie

Do tego jest też możliwość zlecenia wszystkich formalności naszej firmie, która od lat specjalizuje się w uzyskiwaniu zwolnień we wszystkich urzędach celnych i skarbowych na terenie Polski. Zajmiemy się też tłumaczeniem przysięgłym wymaganych dokumentów oraz rejestracją i ubezpieczeniem samochodu.

Kliknij i zamów usługę my zajmiemy się resztą ;)