fbpx

Tablice rejestracyjne indywidualne

to świetny sposób na dodatkową reklamę firmy lub wyróżnienie się z milionów numerów rejestracyjnych.

Wolność wyboru mimo zapłacenia 1000 zł jest jednak ograniczona przepisami i warto wiedzieć na co można sobie pozwolić i dlaczego.

 

Tablice świetnie nadają się na pokazanie efektów pracy w firmach stosujących program samochodowy czyli premię za osiągnięcia w postaci samochodu np. Mini, BMW czy Porsche. Nr rejestracyjny S7 DAREK jest idealny dla Darka współpracującego z firmą S7 Sp. z o.o. zajmującego się sprzedażą powszechnie dostępnych pakietów medycznych już od 1 zł miesięcznie. Klient posiadający taki pakiet płaci stałą kwotę miesięcznie za dostęp do prywatnej opieki medycznej bez kolejek.

Indywidualne rejestracje składają się z:

 1. Litery województwa (na zdjęciu to D) np. dolnośląskie ma D, śląskie S a warmińsko-mazurskie N.
  Ta pierwsza litera zależy od siedziby firmy lub miejsca zamieszkania osoby prywatnej. Jeżeli chcesz mieć wpływ na ten znak a nie mieszkasz w danym województwie to możesz uzyskać pożądany numer kupując auto w leasingu lub rejestrując je wspólnie z osobą, która mieszka w wybranym przez Ciebie regionie Polski.
 2. Liczby z przedziału 0 do 9 (na zdjęciu to 2) która podlega wyborowi przez użytkownika.
  Oczywiście może się zdarzyć, że wybrana przez Ciebie cyfra jest już zajęta bo ktoś wcześniej zarejestrował pojazd na wybraną kombinację.
 3. „Dowolnej” treści (w przykładzie – TEX) tablicy czyli w nomenklaturze przepisów wyróżnik indywidualny pojazdu. Dowolna treść musi spełnić następujące warunki:
  – mogą to być tylko litery w liczbie od trzech do pięciu, czyli może XYZ, MINI lub DAREK,
  – dwie ostatnie litery można zastąpić cyfrą czyli np. KOT07, lub ZIBI1 czy NOT4U. Cyfra może być wpleciona w wyróżnik.
  – nie można używać przekleństw i wyrazów obraźliwych (cytat z przepisów: powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie w języku polskim, niezawierający treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego). O tym jakie wyrazy mogą być użyte decyduje osoba odpowiedzialna za tablice indywidualne w urzędzie komunikacji.
 4. Możliwe kombinacje (Przykłady) D0 DAREK, D2 ANNA, D3 KOT, D4 ANIA1, D5 DOM12, D6 CIS1,  D7 NICI9,

CIEKAWE INDYWIDUALNE TABLICE REJESTRACYJNE

Najciekawsze kombinacje z jakimi mieliśmy do czynienia lub jakie widziałem na zarejestrowanych pojazdach to np. D0 DOMU, D0 IIIII, D1 XXXXX, O0 OOOOO są też bardziej przyjazne jak np. D1 MYSZA, D0 BODEK czy też związane z nazwą firmy D1 TEX.

Niestety na obecną chwilę indywidualne rejestracje w przypadku sprzedaży pojazdu idą za samochodem, naczepą czy motocyklem do kolejnego nabywcy a jeśli jest on z innego województwa lub nie chce mieć takich numerów indywidualnych to zostają bezpowrotnie zniszczone i nie można ich ponownie użyć mimo, że już ich nie ma w obiegu.

PRZEPISY O TABLICACH INDYWIDUALNYCH

Tablice indywidualne są regulowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
Poniżej wybrane fragmenty Rozporządzenia.

Na tablicy indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu

(Na załączonym zdjęciu D2 TEX wyróżnik województwa to D2, przy czym 2 może być zastąpione cyfrą z przedziału od 0 do 9 przyp. autora)

Numery rejestracyjne są tworzone ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y i Z oraz cyfr od 0 do 9.

Poszczególne litery i cyfry numeru rejestracyjnego pełnia następujące funkcje:

na tablicach indywidualnych — litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 stanowią wyróżnik indywidualny pojazdu, w którym nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić cyfrą;

(W przykładzie: wyróżnik województwa to D2 a wyróżnik indywidualny to TEX przyp. autora)

Organ rejestrujący, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, wydaje tablice (tablicę) indywidualne, jeżeli z informacji uzyskanej z ewidencji, o której mowa w § 23 pkt 1, wynika, że identyczne tablice (tablica) nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa.

Wyróżnik indywidualny pojazdu określa zainteresowany właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3. (czyli, że nie wydano już wcześniej tablic o takim samym numerze przyp. autora).

Wyróżnik indywidualny powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie w języku polskim, niezawierający treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego.

(Ten fragment przepisów w miarę konkretnie opisuje jakimi zasadami trzeba się kierować przy wybieraniu treści tablicy przyp. autora).

JAK WYGLĄDA PROCEDURA

W zależności od tego czy jest to pojazd już zarejestrowany w Polsce czy nie i jak bardzo komuś zależy na używaniu pojazdu można:

 1. ZŁOŻYĆ WNIOSEK o tablice indywidualne do swojego urzędu i CZEKAĆ na zgodę na nadanie numerów (po sprawdzeniu czy taki numer nie był już wydany oraz czy spełnia warunki ustawy). Dotyczy to pojazdów jeszcze nie zarejestrowanych w kraju lub zarejestrowanych w Polsce.
 2. WYROBIĆ TABLICE PRÓBNE (czerwone) i jeździć na nich do chwili wydania zgody na wybrane tablice, trzeba będzie dopłacić od 38 zł za motorower, motocykl, czy ciągnik rolniczy przez 41 zł gdy będzie to przyczepa/naczepa do 62 zł za tablice samochodowe. Dotyczy pojazdów  nie zarejestrowanych w kraju czyli sprowadzonych z zagranicy i nowych z salonów.

JEŚLI NIE MASZ CZASU

Jeżeli nie masz czasu lub ochoty zajmować się wyrobieniem tablic indywidualny dla swojej firmy lub do Twojego prywatnego samochodu skontaktuj się z nami. Przecież nie musisz być w urzędzie! ;)