fbpx

Akcyza za samochód 2018

Rok 2018 nie przyniósł żadnych spektakularnych zmian jak chodzi o podatek akcyzowy od pojazdów jakich przywóz do Polski jest tym podatkiem nadal obłożony. Dalej trzeba zapłacić akcyzę za wszystkie samochody osobowe, niektóre ciężarowe również busy które mają więcej niż

2-3 miejsca siedzące w pierwszym rzędzie siedzeń, kampery, niektóre pickupy, quady…

 

Akcyza za samochód 2018 bez zmian.

W związku z tym w roku 2018 obowiązują te same, nie zmienione stawki akcyzy od samochodów osobowych i innych wymienionych wyżej pojazdów.

Akcyza za auto stawki w roku 2018

  1. 3,1% – pojazdy o pojemności do 2000 cm3 włącznie,
  2. 18,6% pojazdy o pojemności powyżej 2000 cm3.

Dotyczy pojazdów:

  • samochody osobowe,
  • niektóre samochody ciężarowe do 3,5 t (np. busy z więcej niż jednym rzędem siedzeń)
  • kampery,
  • niektóre pickupy,
  • quady.

Zmiany w akcyzie na rok 2018

  1. Wprowadzenie nowego rodzaju formularza zamiast AKCU jest AKCUS. W formularzu tym dodano więcej pół opisujących pojazd takich jak przebieg, rodzaj paliwa, stan pojazdu (uszkodzony bądź bez uszkodzeń), czy posiada opinię rzeczoznawcy, pojemność i moc silnika.
    Obecna – pierwsza wersja formularza obowiązuje do końca roku 2018. Od stycznia 2019 będzie trzeba korzystać z wersji drugiej AKCUS (2).
  2. Dość istotna zmiana wiąże się ze zmianą organizacyjną urzędów. Teraz oprócz urzędów celnych i skarbowych są urzędy celno-skarbowe. To właśnie tam składa sie teraz druki AKCUS. Zwykle mieszczą się one w wyznaczonych urzędach skarbowych a nie jak dotychczas w urzędach celnych.
  3. Następna zmiana W akcyzie na rok 2018 to konto na jakie wpłacamy podatek akcyzowy od samochodu. Poprzednio wpłacało się akcyze na konto urzędu celnego gdzie były skladane deklaracje AKCU. Obecnie istnieje jedno konto na całą Polskę na które wpłaca sie podatek.
  4. Od roku 2018 istnieje też możliwość złożenia deklaracji akcyzowej online – bez wizyty w urzędzie celnym. Wymaga to założenia sobie osobnego konta na stronie urzędu. Tam też można pobrać zaświadczenie o zapłacie akcyzy.

Cena na umowie i średnia wartość rynkowa

Rok 2018 nie przyniósł żadnej zmiany i dalej zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym podstawą do opodatkowania jest średnia wartość rynkowa pojazdu w Polsce.

Nie jest brana pod uwagę cena na umowie lub fakturze jeżeli znacznie odbiega od średniej wartości czyli kupujesz bardzo tanio od brata, siostry, kolegi lub znajomego, auto jest uszkodzone, po wypadku, uszkodzony silnik, uszkodzenia lakieru i inne tego typu dopiski na umowie czy fakturze.

Nawet jeżeli pojazd jest uszkodzony i zostało to zapisane w umowie nie jest to brane przez celników pod uwagę przy ustalaniu wartości.

Jedynym wiążącym dokumentem w przypadku gdy pojazd ma faktycznie niższą wartość jest opinia rzeczoznawcy, którą należy w takim przypadku dołączyć do deklaracji akcyzowej.

Uzyskaj zaświadczenie o zapłacie akcyzy

KLIKNIJ i OBLICZ średnią wartość rynkową pojazdu na naszej stronie.