fbpx

Jak sprawdzić średnią cenę rynkową samochodu?

Średnia cena rynkowa pojazdu jest wymagana do wyliczenia podatków: akcyzowego (AKC-US) lub od czynności cywilno-prawnych (PCC-3).
Urząd celny porównuje cenę kupna samochodu za granicą z ceną rynkową takiego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.
Urząd skarbowy do obliczenia podatku od umowy bierze pod uwagę średnią cenę takiego pojazdu a nie cenę z umowy.

Gdzie znaleźć  średnią rynkową wartość kupionego auta i porównać ją z zapłaconą za pojazd kwotą tak by nie narazić się na nieprzyjemności ze strony urzędów podatkowych lub by przygotować się na ewentualną kwotę podatku do zapłaty?

Średnią wartość rynkową pojazdu poznasz:
1. korzystając z wyceny INFOEXPERT, którego używają urzędy
2. korzystając z programu do wyliczania składki OC i AC.

ad. 1. Żeby skorzystać z profesjonalnej wyceny Infoexperta wystarczy, że klikniesz w poniższe logo
wyliczanie wartości pojazdu wg firmy InfoExpert

 

 

po kliknięciu otrzymasz również możliwość sprawdzenia za darmo zakresu płatnego raportu historii samochodu! Po kliknięciu i wpisaniu nr VIN zobaczysz ogólne dane pojazdu oraz informację jakie dane historyczne są dostępne i ile to będzie kosztować. Im więcej danych (przeglądy, wypadki, zdjęcia, ogłoszenia) tym droższy będzie raport.

 

ad. 2 Kliknij w czerwony przycisk i wejdź na stronę firmy przy okazji sprawdzisz ofertę na ubezpieczenie OC lub AC.

przycisk sprawdź cenę rynkową samochodu

 

 

Wybieramy dane swojego samochodu:

 • marka,
 • model/typ
 • moc silnika…

Po wypełnieniu całego formularza na samej górze będzie następny przycisk do kliknięcia

kliknij w przycisk i poznaj cenę rynkową

 

i otrzymujemy ofertę ubezpieczenia wraz z wartością pojazdu.

Szacowana wartość pojazdu

Pamiętaj

 1. Kupując samochód Z ZAGRANICY osobowy lub kempingowy musisz zapłacić akcyzę w terminie 14 dni od dnia przekroczenia granicy Polski. Składasz druk AKC-US.
 2. Urzędu nie interesuje cena jaką zapłaciłeś za pojazd. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami gdy cena kupna odbiega od ceny rynkowej o ok 20-30% urząd wylicza akcyzę od średniej ceny rynkowej w Polsce.
 3. Jedyna możliwość obrony niskiej ceny kupna to przedstawienie opinii rzeczoznawcy, którą celnicy zwykle biorą pod uwagę jako uzasadnienie ceny niższej od rynkowej.
 4. Kupując ZAREJESTROWANY W POLSCE pojazd o wartości rynkowej powyżej 1000 zł (jeden tysiąc złotych) musisz złożyć do urzędu skarbowego druk PCC-3 w terminie 14 dni od daty umowy i zapłacić 2% podatku od wartości rynkowej samochodu.
 5. Tu również liczy się porównanie ceny kupna ze średnią ceną takiego pojazdu w regionie gdzie mieszkasz. Jeżeli cena jest znacząco niższa to można liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego i obowiązkiem uzasadnienia niższej ceny zakupu.

 , ,

44 odpowiedzi do Jak sprawdzić średnią cenę rynkową samochodu?

 1. felipe 7 marca 2011 w 12:35 #

  Znam łatwiejszy sposób wystarczy na allegro zobaczyć.

  • Dariusz Sawicki 19 lipca 2011 w 10:56 #

   oczywiście, że możesz sprawdzić na allegro ale zaproponowane narzędzie szybko poda średnią cenę Twojego modelu i wersji pojazdu. Na allegro trzeba wejść w każde ogłoszenie i je przeglądnąć, co może zająć nieco czasu. Tutaj wybierasz markę, rok produkcji, model a potem z listy swoją wersję i od razu masz cenę rynkową. Dodatkowo wypełniając kilka pól możesz zobaczyć ile będzie kosztowało ubezpieczenie Twojego samochodu w AXA czyli masz dwa w jednym.

 2. Iza 24 maja 2011 w 12:59 #

  Wartość rynkowa mojego renault 19 z 1993 roku to
  0 zł. Przynajmniej tak pisało w kalkulatorze. Czy w związku z tym nie muszę płacić podatku w US?? ;)

  • Dariusz Sawicki 6 czerwca 2011 w 22:56 #

   Niestety ten kalkulator nie zawiera wszystkich roczników samochodów. Jeżeli go nie ma to kolejnym prostym narzędziem jest giełda ogłoszeniowa, czy to w gazecie, czy to w internecie. Szukasz tego modelu i patrzysz w jakich cenach można go kupić jeżeli cena za jaką kupiłaś mieści się w widełkach +- 30% to spokojnie uznajesz cenę zakupu za podstawę do wyliczenia podatku.
   Pamiętaj, że w przypadku kupowania pojazdu zarejestrowanego w Polsce płacisz podatek 2% pod warunkiem, że jego cena jest wyższa niż 1000 zł (jeden tysiąc). Tańsze samochody są zwolnione z podatku.

 3. Wojciech 6 października 2011 w 17:30 #

  Cinquecento 93′ 700 brak ceny rynkowej, czyli rozumiem 0 zł i nie muszę odprowadzać podatku ?
  Proszę o odpowiedź na @ wojtasq3@gmail.com
  Pozdrawiam

 4. genaro 7 listopada 2011 w 15:30 #

  vw transporter wogóle nie istnieje w tej bazie axa

 5. Tomek 24 listopada 2011 w 19:46 #

  Cena(średnia) którą podaje AXA jest nieco wyższa od rzeczywistej średniej . Pomijam fakt , że ludzie wstawiają samochody z ceną „do negocjajcji” oraz auta uszkodzone w znacznie niższej cenie . Czy od auta za które płacisię 15000zł powinniśmy zapłacić podatek 2% od 28000zł ?
  Coś chyba nie tak , albo w kalkulacjach US , albo w kalkulatorze AXA .

  • Dariusz Sawicki 27 listopada 2011 w 21:39 #

   Myślę, że kalkulator axa bazuje na eurotax lub podobnej bazie. Baza ta nie zawsze jest tożsama z tym za ile samochody się kupuje lub za ile są wystawiane w ogłoszeniach. W tym drugim przypadku rozbieżności bywają bardzo duże. Urząd skarbowy porównuje ceny z ogłoszeniami co nie zawsze jest realne bo często jest to pobożne życzenie sprzedawcy a efekt końcowy widać na umowie lub fakturze z komisu.

 6. Dariusz Sawicki 21 grudnia 2011 w 10:46 #

  Witam,
  http://moto.nonilix.eu podaje ceny tak jak allegro bo to portal ogłoszeniowy.
  Czy może jest gdzieś tam jakaś opcja ceny rynkowej?

  Dariusz Sawicki
  http://www.rejestracjasamochodu.pl

 7. gość 21 grudnia 2011 w 23:50 #

  Proszę wybrać markę, model i rocznik a następnie opcję „średnia cena”

  • Kuba 20 lutego 2020 w 19:15 #

   Vw beetle z 2004 r. 1,9 TDI 101 km.Przebieg 300000 km.

   • Dariusz Sawicki 24 lutego 2020 w 12:56 #

    Trzeba wpisać dane pojazdu na stronie i zobaczyć jaka będzie średnia wartość pojazdu.

 8. Przemek 18 lutego 2012 w 09:52 #

  Bardzo fajny i sprytny sposób aby sprawdzić średnią cenę pojazdu. Dzięki za pomoc, bo też mi była taka wiedza potrzebna.

 9. alchymista 17 lipca 2012 w 06:57 #

  „Urzędu nie interesuje cena jaką zapłaciłeś za pojazd.”. Rozpowszechnia Pan nieprawdziwe informacje. Kwota podana jako „podstawa akcyzy” musi być zgodna z kwotą w umowie. Dopiero, gdy jest ona zbyt niska, urzędnik sięga do swojej tajnej tabelki z widełkami i proponuje kwotę możliwą do przyjęcia.

  To oczywiście procedura zwyczajowa, której nie znajdzie Pan na żadnej oficjalnej stronie rządowej.

  • Dariusz Sawicki 1 grudnia 2013 w 23:08 #

   Może nieco przejaskrawiłem. Rzeczywiście jest jak Pan pisze. W deklaracji wpisujemy kwotę z umowy a gdy po weryfikacji urzędu celnego cena będzie nie przystawała do wartości rynkowej to będzie Pan zapytany czy zgadza się na korektę i wpisanie kwoty jaka wychodzi ze średniej rynkowej.

 10. Robson 26 września 2012 w 11:04 #

  Witam. Kupiłem samochód za 700 zł, jego wartość rynkowa to ok. 1000 zł. Czy powinienem iść do urzędu i sprawdzić czy mam zapłacić ten podatek czy jak?

  • Dariusz Sawicki 26 września 2012 w 11:06 #

   Jeżeli wartość nie przekracza tysiąca złotych możesz nic nie robić.
   Jeżeli urząd skarbowy stwierdzi, że powinieneś jednak zapłacić
   to wezwie Cię pisemnie do złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku.

 11. Zdzisiek 8 października 2012 w 14:15 #

  Lekka przesada ze strony Urzędu skarbowego, bo przerzucił czynność udwodnienia niższej wartości pojazdu na kupującego, a to wlaśnie US chce większy podatek niż ja, więc uważam, że to na US powinna spoczywać odpowiedzialność za faktyczną wycenę pojazdu. Kupiłem Corsę za 2500PLN, na Umowie jest właśnie 2500 PLN, a pani w US wyciąga książeczkę i wmawia mi że „wartość rynkowa” mojego auta to 5500, więc się wkurzyłem i mówię pani żeby sprzedała moje auto za 5000 tys a resztą się podzielimy. To co podaje US to nie jest cena rynkowa, tylko cena z książeczki sporządzona na potrzeby US, bo właśnie moja cena to cena realna więc to moja cena jest rynkowa!!! Nie chodzi mi o 60 zł podatku tylko o fakt, że zostalem zmuszony przez instytucję rządową do zapłacenia podatku od czegoś czego faktycznie nie było i uważam to za przestępstwo skarbowe takie samo jak niezapłacenie należnego podatku!!! To US powinien mieć rzeczoznawcę, który wycenie auto na wypadek gdy coś się nie zagadza. Zastanawiam się, czy jeśli zaplacilbym za auto 7tys. to zapłaciłbym podatek od 5500 rzekomej wartości rynkowej!!!

  • Dariusz Sawicki 8 października 2012 w 21:49 #

   Przypuszczam, że policzyliby od wyższej ceny. Tak na pewno robią w urzędzie celnym. Jeżeli kupiłeś za tanio to płacisz od ceny rynkowej jeżeli kupiłeś drogo to płacisz od ceny z umowy. Takie mamy polskie standardy…

 12. piterwinn02581 18 lutego 2014 w 22:52 #

  Panie Darku mam pytanie czy Urząd Komunikacji może coś mi zrobić za długie nie przerejestrowywanie? Kupiłem w listopadzie tamtego roku samochód, kończę dopiero teraz zdawać prawko, opłaciłem OC od razu a samochód przez ten czas nie jeździł. Jutro chcę uczciwie zmienić tablice rejestracyjne bo już została mi tylko praktyka do zdania.

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 20:27 #

   Wg stanu przepisów na dzisiaj urząd komunikacji nie karze za brak przerejestrowania pojazdu w czasie 30 dni od podpisania umowy kupna.

 13. jaco prawde ci powie 16 marca 2014 w 22:43 #

  WITAM
  NIESTETY CENA JAKA PODAJEMY W PCC3 MUSI BYC ZGODNA Z UMOWA A JESLI JEST ZA NISKA Z TAJNA KSIAZKA US TO CI PODNIOSA PODATEK do sredniej z tabelki.
  CZESTO TO ZALERZY OD HUMORU PANI ZA BIURKIEM.
  I TAK TO JEST JA W ZYCIU ZALEZY NA KOGO TRAFISZ……………

 14. emilka 20 marca 2014 w 21:29 #

  Oburza mnie ,ze uczciwie zarabiajac i płacąc podatki musze zapłacic 2% za zakupiny samochód.Chyba leoiej nic nie robic,nic nie mieć i zyc z opieki społecznej.

 15. POLACZEK 17 lutego 2015 w 22:23 #

  Dziękujemy za 18.6% podatku akcyzy PANIE TUSK!!!! , PAŃSTWO W PAŃSTWIE!!!!
  „A ty Polaczku Płać i Płacz! Demokracja!!!….k…ehh!!!

 16. Przerejstrowanie z Niemiec 18 lutego 2015 w 20:47 #

  Witam,
  Mam problem i nie mogę nigdzie znaleść odp.. Może Pan mi pomoże.. Kupiłam samochód w Niemczech ok.1,5roku temu, tutaj też mieszkam i samochód był zarejestrowany cały czas na blachach niemieckich. Aktualnie chce zarejestrować ten samochód w Polsce. Moje pytanie jest takie : Od jakiej ceny będzie wyliczona akcyza? Od ceny zakupu z umowy, od ceny średniej rynkowej czy od ceny którą podam jako aktualna wycena mojego samochodu? Czy jako właścicielka od 1,5roku muszę przedstawiać starą umowę zakupu? Dodam tylko,że jest to dla mnie istotna kwestia, gdyż silnik jest powyżej 2.0 ;) / nie jestem obywatelką Niemiec/

  • Dariusz Sawicki 6 maja 2015 w 13:04 #

   Cena będzie liczona od średniej ceny rynkowej, którą Pani zadeklaruje w deklaracji do urzędu celnego. W razie problemów możemy zająć się za Panią całą sprawą. Proszę o kontakt.

  • Dariusz Sawicki 3 lutego 2016 w 13:56 #

   W deklaracji AKCU wpisujesz ceną jaką uznajesz za aktualną wartość tego samochodu. Urząd celny będzie sprawdzał czy podana wartość jest prawidłowa. Może podwyższyć tą wartość do 5 lat od daty złożenia deklaracji. Wartość rynkową pojazdu możesz sprawdzić za pomocą jednego z kalkulatorów na naszej stronie.

 17. ja 25 maja 2015 w 23:39 #

  w AXA już nie sprawdzimy rynkowej wartości pojazdu a szkoda ! :(

  • Dariusz Sawicki 3 lutego 2016 w 13:49 #

   Dalej można sprawdzić wartość rynkową tylko trzeba wpisać wszystkie dane formularza i na koniec zobaczymy wartość rynkową ;(

 18. adam 6 lipca 2015 w 16:33 #

  chcę kupić mazdę 6 z roku 2007 za 11000 ile będę musiał zapłacić podatku

  • Dariusz Sawicki 3 lutego 2016 w 13:50 #

   Do zapłaty będzie 2% wartości rynkowej, którą można sprawdzić jednym z kalkulatorów na naszej stronie.

 19. kupujący 11 października 2015 w 12:04 #

  Kupuje samochód i przynoszę dokumenty do wydziału komunikacji dostaje miękki dowód rejestracyjny ponieważ może być to samochód trefny i dopiero po sprawdzeniu przez wydział komunikacji dostanę tzw, twardy dowód rejestracyjny, trwa to do 20 dni. czy w tym czasie mam zapłacić podatek do US 2% ( 14 dni) co będzie jak okaże się ze samochód jest trefny i nie otrzymam tzw twardego DR czy US odda kasę.

  • Dariusz Sawicki 3 lutego 2016 w 13:52 #

   Trzeba zapłacić podatek w terminie 14 dni bo spóźnienie grozi karą. Druk PCC-3 możesz sobie wydrukować na naszej stronie.

 20. dariuancar 2 marca 2016 w 17:19 #

  Witam, Gdzie można sprawdzić średnią wartość rynkową samochodów sprowadzanych z Anglii na podstawie której wyliczana jest akcyza? Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 11 kwietnia 2016 w 11:17 #

   Na naszej stronie są dwa warianty – darmowy i płatny.

 21. Anita 19 marca 2016 w 06:54 #

  Witam kupiłam mazdę xedos 9 automat 2001 rok. Cenę mam na umowie 13200zł według axa moj samochód warty jest 5600zł, Teraz nie wiem czy Urząd Skarbowy nie doczepi się do ceny na umowie?? Lepiej zmienić ją na mniejszą??

  • Dariusz Sawicki 11 kwietnia 2016 w 11:13 #

   Składamy druk PCC-3 i płacimy 2% podatku wg ceny z umowy.
   Jeżeli urząd uzna, że cena jest za niska wezwie Panią do dopłaty podatku.

 22. Wycena samochodu 29 września 2016 w 13:34 #

  na alegro można szybko sprawdzić widełki. Problem pojawia się w przypadku jeśli twoje auto ma dodatkowe wyposażenie, niski przebieg i jest zadbane.
  pomocny może być artykuł
  niekrecone.pl/sprzedaz-auta-wycena-samochodu
  Jest tam kilka dobry podpowiedzi.

 23. Jerzy 1 maja 2018 w 09:31 #

  Dlaczego urząd skarbowy nie bierze pod uwagę faktu że auta pow. 2000cm3 18% akcyzy znacząco wpływa na cenę ?
  Przecież auto przed akcyzą teoretycznie powinni być wyceniane 18% niżej prawda?
  18% przy 40 tysiącach to prawie 8 tysięcy róznicy!
  Czy ktoś kiedyś się zajmie tym naduzyciem z nieuwzględnianiem faktu czy auto jest po opłatach i że należy liczyć cenę realną.
  Gdy mam auto do sprzedaży przed akcyzą to wezmę za nie ok. 8 tys mniej przy wartości 40 tys logiczne
  Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:18 #

   Urząd celny do wyliczenia obniża średnią wartość z Polski o akcyzę dopiero potem porównuje z ceną z umowy.

 24. Grzegorz 20 września 2020 w 20:19 #

  Proszę no sprawdzenie wartość rynkową motocykla Honda Varadero xl 1000 V z 2003 r. 75 tys. km.

  Proszę o info.

 25. Aleksander 3 grudnia 2020 w 18:16 #

  Powyższy artykuł jest do DOOPY. Każdy link z tej strony przekierowuje na stronę autobaza.pl, gdzie oczywiście znajdują samochód po vin, ale dostęp do jakichkolwiek informacji już jest płatny, a NIE jak w artykule za darmo. Nie mam problemu z zapłaceniem za daną usługę ale skoro pajac-redaktor pisze że za darmo to ………?

  • Dariusz Sawicki 29 grudnia 2020 w 14:43 #

   Faktycznie linki prowadzą do strony gdzie za darmo widać ogólne informacje o pojeździe
   oraz jaki jest zakres płatnego raportu historii pojazdu.
   Dziękuję za uwagę – poprawiamy treść wpisu, żeby nie mylił naszych czytelników ;)

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.