fbpx
Sprawdź jaka jest aktualna wartość pojazdu
Kliknij w obrazek i sprawdź ile wart jest Twój pojazd

Średnia cena rynkowa pojazdu jest wymagana do wyliczenia podatków: akcyzowego (AKC-US) jeżeli sprowadzamy zza granicy auto osobowe, quad czy kamper lub od czynności cywilno-prawnych (PCC-3) w przypadku kupna pojazdu na terenie Polski wartego więcej niż 1 tysiąc złotych.
Do akcyzy urząd celny i skarbowy porównuje cenę kupna samochodu za granicą z ceną rynkową pojazdu zarejestrowanego w Polsce.
Urząd skarbowy do obliczenia podatku od umowy kupna samochodu bierze pod uwagę średnią cenę pojazdu a nie cenę z umowy.

Gdzie znaleźć  średnią rynkową wartość kupionego auta i porównać ją z zapłaconą za pojazd kwotą tak by nie narazić się na nieprzyjemności ze strony urzędów podatkowych lub by przygotować się na ewentualną kwotę podatku do zapłaty?

Średnią wartość pojazdu obliczysz:

1. korzystając z darmowego programu do wyliczania składki OC i AC poznasz wartość w 3 minuty!
2. korzystając z wyceny INFOEXPERT, którego używają urzędy.

ad. 1. Kliknij w czerwony przycisk poniżej, wejdź od razu na stronę, dowiedz się jaka jest średnia wartość rynkowa pojazdu i sprawdź przy okazji ofertę na ubezpieczenie OC lub AC.

Kliknij przycisk sprawdź cenę rynkową samochodu
kliknij i sprawdź wartość samochodu

Mamy dwa warianty:

Pierwszy dla już zarejestrowanych w Polsce samochodów – przydatne do sprawdzenia wartości kupowanego pojazdu (obliczenie zajmie 3 minuty)

Kliknij, wpisz numer rejestracyjny i poznaj wartość zarejestrowanego auta

Wpisz numer rejestracyjny i kliknij na dole DALEJ jak poniżej i wypełnij wymagane dane pojazdu.

Drugi dla samochodów z zagranicy – jeszcze nie zarejestrowanych w Polsce, kliknij w link Samochód jeszcze nie zarejestrowany.

Sprawdź wartość samochodu z zagranicy

W zależności od wariantu z Polski lub z zagranicy wpisujemy wymagane dane samochodu:

  • marka,
  • model/typ
  • moc silnika…

Po wypełnieniu krótkiego formularza (całość zajmie 3-5 minut) na samej górze po prawej zobaczymy wynik czyli średnią wartość pojazdu tutaj nazwaną Sumą ubezpieczenia wraz ze składką ubezpieczenia w różnych wariantach do wyboru.

Na przykład na poniższym obrazku widzimy Suma ubezpieczenia: 70 575,00 zł czyli średnia wartość brutto tego pojazdu wynosi właśnie tyle dlatego w razie całkowitej szkody pojazdu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci właśnie taką kwotę w przypadku całkowitej kasacji samochodu.

Średni wartość pojazdu czyli Suma ubezpieczenia

ad. 2. Żeby skorzystać z profesjonalnej wyceny Info-Experta wystarczy, że klikniesz w poniższe logo

Wyliczanie wartości pojazdu wg firmy InfoExpert
wartość pojazdu wg Info-Expert

po kliknięciu otrzymasz również możliwość sprawdzenia za darmo zakresu płatnego raportu historii samochodu! Po kliknięciu i wpisaniu nr VIN zobaczysz ogólne dane pojazdu oraz informację jakie dane historyczne są dostępne i ile to będzie kosztować. Im więcej danych (przeglądy, wypadki, zdjęcia, ogłoszenia) tym droższy będzie raport.

Szacowana wartość pojazdu

Pamiętaj

  1. https://prowent.ebrokerpartner.pl/short/5gozrKupując samochód Z ZAGRANICY osobowy lub kempingowy musisz zapłacić akcyzę w terminie 14 dni od dnia przekroczenia granicy Polski. Składasz druk AKC-US.
  2. Urzędu nie interesuje cena jaką zapłaciłeś za pojazd. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami gdy cena kupna odbiega od ceny rynkowej o ok 20-30% urząd wylicza akcyzę od średniej ceny rynkowej w Polsce.
  3. Jedyna możliwość obrony niskiej ceny kupna to przedstawienie opinii rzeczoznawcy, którą celnicy lub urzędnicy skarbowi zwykle biorą pod uwagę jako uzasadnienie ceny niższej od rynkowej.
  4. Kupując ZAREJESTROWANY W POLSCE pojazd o wartości rynkowej powyżej 1000 zł (jeden tysiąc złotych) musisz złożyć do urzędu skarbowego druk PCC-3 w terminie 14 dni od daty umowy i zapłacić 2% podatku od wartości rynkowej samochodu.
  5. Tu również liczy się porównanie ceny kupna ze średnią ceną takiego pojazdu w regionie gdzie mieszkasz. Jeżeli cena jest znacząco niższa to można liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego i obowiązkiem uzasadnienia niższej ceny zakupu.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące wartości rynkowej Twojego pojazdu lub nie możesz znaleźć swojego modelu skontaktuj się z nami wyliczymy wartość samochodu przez telefon, mail lub podczas wizyty osobistej.