fbpx

Czy policjant ma prawo zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie auta?

Kiedy Policja może zatrzymać dowód rejestracyjnyDzięki naszej społeczności na facebook’u udało nam się znaleźć odpowiedź na poniższe pytanie:

„Witam,
mam pytanie. Kupiłam samochód w czerwcu 2015 r., jeszcze go nie przerejestrowałam a ostatnio miałam kontrolę policyjną i właśnie Pan policjant chciał mi zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie samochodu. I tu moje pytanie czy policjant ma prawo zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie auta?”

W KD (Kodeks Drogowy) jest zapis, że policjant zatrzyma dr (dowód rejestracyjny) w razie 

uzasadnionego podejrzenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu. Przepisy mówią o bezpieczeństwie i porządku w ruchu drogowym a tak naprawdę dobra dobra wolę policjanta. Także nie musi ale ma prawo.

WAŻNE:

  1. W tym konkretnym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego dostaje się pokwitowanie ważne 7 dni.
  2. Dowód rejestracyjny będzie do odbioru w urzędzie gdzie był ostatnio zarejestrowany a nie tam gdzie mieszkasz co może rodzić dodatkowe problemy i koszty.
  3. Jeżeli np. nie masz zamontowanej kratki w samochodzie uprawniającym do odpisu VAT to Odpowiednie organy Policji zawiadomią właściwego dyrektora izby skarbowej. Jeżeli nie potrzebujesz kratki pozbędziesz się jej u nas.
  4. W przypadku zatrzymania zagranicznego dowodu rejestracyjnego jest on przechowywany przez 7 dni w jednostce Policji a potem dokument przekazywany jest przedstawicielstwu państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany.

Cały wątek przeczytasz na naszym fanpage’u po kliknięciu tutaj
Kliknij lubię to dzięki czemu będziesz na bieżąco z tematyką rejestracji samochodów.

Poniżej wyciąg z przepisów.

Art.132 ust.1 pkt 7 PRD (Prawo o Ruchu Drogowym) mówi:

Rozdział 2

Zatrzymywanie i zwracanie dowodów rejestracyjnych

Art. 132.

1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
(…)
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c oraz w pkt 6.

3. Zatrzymany dokument, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 4, 6 i 7, odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał, z zastrzeżeniem ust. 5.

3a. Odpowiednie organy Policji zawiadomią właściwego dyrektora izby skarbowej o fakcie zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku powzięcia uzasadnionego przypuszczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, w sytuacji, gdy dotyczy to spełnienia przez pojazd wymagań technicznych określonych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

5. Zatrzymany dokument pojazdu zarejestrowanego za granicą, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 4 i 6, pozostawia się w jednostce Policji przez okres 7 dni. Po upływie tego terminu dokument przekazywany jest przedstawicielstwu państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany.

Rozwiążemy Twój problem z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym

Jeżeli przytrafi Ci się taki kłopot i nie wiesz jak to rozwiązać skontaktuj się z nami – zajmiemy się tym za Ciebie i odzyskamy Twój dowód lub inny dokument umożliwiający rejestrację pojazdu w Polsce.

 ,

Jedna odpowiedź do Czy policjant ma prawo zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie auta?

  1. Joanna 5 września 2016 w 13:02 #

    Czyli jednymi słowy jeżeli auto jest sprowadzone – może, ale jeżeli jest kupione w kraju i jest do 30 dni po zakupie – nie może pod warunkiem, że auto ma ważny przegląd.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.