fbpx
Karta pojazdu

Czym była karta pojazdu?

 

Karta pojazdu była wydawana od 1 lipca 1999 roku do 4 września 2022 roku. Przez ponad dwadzieścia lat w tej czerwonej książeczce zapisywana była każda zmiana właściciela pojazdu w Polsce, od momentu jego pierwszej rejestracji, oraz każda zmiana w samochodzie jaką dokonywaliśmy w wydziale komunikacji np. wpis adnotacji „hak” lub „gaz”. Wątpliwości mógł budzić fakt, że w karcie pojazdu były wpisane dane każdego poprzedniego właściciela pojazdu razem z jego numerem pesel. Co w takim przypadku z ochroną danych osobowych?

Karta pojazdu

Czy rezygnacja z kart pojazdu to dobry pomysł?

 

Są różne opinie na temat tego czy rezygnacja z tego dokumentu była dobrym pomysłem. Za rezygnacją przemawiają takie argumenty jak mniejsze koszty przy pierwszej rejestracji, zmniejszenie biurokracji oraz ochrona danych osobowych. Liczbę poprzednich właścicieli pojazdu w kraju możemy sprawdzić na portalu historiapojazdu.gov.pl jeśli znamy nr rejestracyjny, nr vin oraz datę pierwszej rejestracji. Są tam także takie informacje jak historia przebiegu, informacja o przeglądzie technicznym czy polisie OC. Dlatego też polecamy zajrzeć tam każdemu kupującemu pojazd z drugiej ręki.

 

Są też negatywne skutki rezygnacji z karty pojazdu. W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego dokumentem który nam zostawał była karta pojazdu. Znajdowały się w niej wszystkie dane samochodu, na podstawie których można było na przykład zamówić nowy dowód. Podobnie w przypadku kradzieży pojazdu, w przypadku gdy dowód rejestracyjny został skradziony razem z samochodem właścicielowi zostawała karta pojazdu. Problem może się pojawić gdy pojazd posiada więcej niż dwóch właścicieli. W dowodzie rejestracyjnym w taki przypadku widnieje tylko pierwszy właściciel i adnotacja – „współwłasność”. W przypadku zakupu pojazdu sprzedawać muszą wszyscy zarejestrowani właściciele, kupując taki pojazd skąd mamy wiedzieć czy umowę podpisują wszyscy właściciele? Dokument ten zawierał imiona i nazwiska wszystkich właścicieli, nie było więc ryzyka, że nie zarejestrujemy pojazdu przez brak podpisu któregoś z nich.

Kliknij zamów rejestrację pojazdu aby nie musieć samemu wypełniać wniosku i stać w kolejce

 

Kontakt

Paragrafy w karcie pojazdu