fbpx

Od 4 września 2022 roku w związku z wejściem w życie kolejnego etapu tak zwanego „pakietu deregulacyjnego dla kierowców”, zmieniło się kilka kwestii odnośnie rejestracji pojazdów.

Jedną ze zmian jest rezygnacja z kart pojazdu. Od tego dnia w przypadku nowych samochodów oraz sprowadzonych z zza granicy karty nie są już wydawane. Jeśli samochód posiada już kartę pojazdu, nie jest ona już potrzebna. Nie ma obowiązku przekazywania jej nowemu kupującemu. Nie potrzebuje jej także urząd podczas przerejestrowania lub wpisu adnotacji, nawet jeżeli numer karty pojazdu jest wpisany w dowód rejestracyjny. Wydaną kartę pojazdu można więc zachować na pamiątkę jako relikt przeszłości, zniszczyć lub oddać do wydziału komunikacji.

Czym była karta pojazdu?

Karta pojazdu była wydawana od 1 lipca 1999 roku do 4 września 2022 roku. Przez ponad dwadzieścia lat w tej czerwonej książeczce zapisywana była każda zmiana właściciela pojazdu w Polsce, od momentu jego pierwszej rejestracji, oraz każda zmiana w samochodzie jaką dokonywaliśmy w wydziale komunikacji np. wpis adnotacji „hak” lub „gaz”. Wątpliwości mógł budzić fakt, że w karcie pojazdu były wpisane dane każdego poprzedniego właściciela pojazdu razem z jego numerem pesel. Co w takim przypadku z ochroną danych osobowych?

Czy rezygnacja z kart pojazdu to dobry pomysł?

Są różne opinie na temat tego czy rezygnacja z kart pojazdu była dobrym pomysłem. Za rezygnacją przemawiają takie argumenty jak mniejsze koszty przy pierwszej rejestracji, zmniejszenie biurokracji oraz ochrona danych osobowych. Liczbę poprzednich właścicieli pojazdu w kraju możemy sprawdzić na portalu historiapojazdu.gov.pl jeśli znamy nr rejestracyjny, nr vin oraz datę pierwszej rejestracji. Są tam także takie informacje jak historia przebiegu, informacja o przeglądzie technicznym czy polisie OC. Dlatego też polecamy zajrzeć tam każdemu kupującemu pojazd z drugiej ręki.

Są też negatywne skutki rezygnacji z karty pojazdu. W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego dokumentem który nam zostawał była karta pojazdu. Znajdowały się w niej wszystkie dane samochodu, na podstawie których można było na przykład zamówić nowy dowód. Podobnie w przypadku kradzieży pojazdu, w przypadku gdy dowód rejestracyjny został skradziony razem z samochodem właścicielowi zostawała karta pojazdu. Problem może się pojawić gdy pojazd posiada więcej niż dwóch właścicieli. W dowodzie rejestracyjnym w taki przypadku widnieje tylko pierwszy właściciel i adnotacja – „współwłasność”. W przypadku zakupu pojazdu sprzedawać muszą wszyscy zarejestrowani właściciele, kupując taki pojazd skąd mamy wiedzieć czy umowę podpisują wszyscy właściciele? Karta pojazdu zawierała imiona i nazwiska wszystkich właścicieli, nie było więc ryzyka, że nie zarejestrujemy pojazdu przez brak podpisu któregoś z nich.

Ekspresowa Rejestracja Samochodu Prowent Dariusz Sawicki
Kliknij w obrazek i zamów rejestrację aby nie musieć samemu wypełniać wniosku i stać w kolejce