fbpx

Sprawdzenie dowodu rejestracyjnego przy zakupie pojazdu – jak uniknąć problemów❓

Zakup używanego samochodu to nie tylko wybór odpowiedniego modelu, koloru czy przebiegu, ale także sprawdzenie wszystkich formalności związanych z pojazdem. Jednym z kluczowych kroków jest upewnienie się, że dowód rejestracyjny pojazdu nie jest zatrzymany elektronicznie. Dlaczego to takie ważne? Jak to sprawdzić? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Dlaczego warto sprawdzić dowód rejestracyjny❓
Zatrzymany elektronicznie dowód rejestracyjny może oznaczać, że samochód ma jakieś poważne problemy techniczne, lub jest poszukiwany przez policję. Kupując taki pojazd, narażasz się na dodatkowe koszty, a nawet na konieczność zwrotu samochodu poprzedniemu właścicielowi. Dlatego warto upewnić się, że wszystkie dokumenty są w porządku, zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży.
Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego❓
➡️Strona internetowa CEPiK: Wejdź na stronę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Znajdziesz tam zakładkę „Historia Pojazdu”, gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu, możesz uzyskać informacje o pojeździe, w tym o ewentualnym zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Bezpośredni link do strony: https://historiapojazdu.gov.pl/
➡️Wizyta w Wydziale Komunikacji: Możesz osobiście udać się do Wydziału Komunikacji w urzędzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Tam uzyskasz pełną informację o statusie dowodu rejestracyjnego.
➡️Aplikacje mobilne: Istnieją również aplikacje mobilne, które umożliwiają sprawdzenie historii pojazdu i statusu dowodu rejestracyjnego. Przykładem może być aplikacja „mPojazd”, która jest częścią systemu mObywatel.
Uwaga❗️: Fizyczny dowód rejestracyjny to nie wszystko❗️
Warto pamiętać, że sam fakt przekazania przez sprzedającego fizycznego dowodu rejestracyjnego nie oznacza, że dokument ten nie jest zatrzymany elektronicznie. Zatrzymanie dowodu przez odpowiednie organy odbywa się w systemie elektronicznym i nie wpływa na posiadanie fizycznej wersji dokumentu. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie statusu dowodu w systemach elektronicznych.
Co zrobić, jeśli dowód rejestracyjny jest zatrzymany❓
Jeżeli podczas sprawdzania okaże się, że dowód rejestracyjny pojazdu jest zatrzymany, skontaktuj się z obecnym właścicielem pojazdu i zapytaj o przyczyny zatrzymania. Czasami może to być wynik drobnych problemów, które da się szybko rozwiązać. W innych przypadkach warto zastanowić się nad rezygnacją z zakupu takiego pojazdu, aby uniknąć potencjalnych problemów.
Zakup używanego samochodu wymaga nie tylko znajomości rynku, ale także dokładnej weryfikacji formalności. Sprawdzenie, czy dowód rejestracyjny nie jest zatrzymany elektronicznie, to kluczowy krok, który pomoże Ci uniknąć problemów i niepotrzebnych wydatków. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i pewność transakcji są najważniejsze! 🚗🔍
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w weryfikacji dokumentów przy zakupie pojazdu, nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem. Jesteśmy tu, aby Ci pomóc!