fbpx

Czy można dostać mandat za przekroczenie prędkości ciężarówką z kratką?

kratka w samochodzie ciężarowo osobowymCzy jadąc samochodem ciężarowo-osobowym czyli ciężarówką z kratką trzeba zwracać uwagę na znaki drogowe dla ciężarówek?
Czy można dostać mandat za przekroczenie prędkości takim samochodem?
Czy celnik może nas odesłać na przejście graniczne dla ciężarówek?
Napisał do nas Pan Wojtek z uwagą, że
„profesjonalnej firmie, za jaką się Państwo podajecie nie wypada wprowadzanie w błąd czytelników. Jeden z fałszywych punktów:
„Policja może ukarać mandatem za przekroczenie prędkości ograniczonej dla pojazdów ciężarowych,” czytaj cały wpis
Totalna bzdura. Samochód ciężarowy wg prawa o ruchu drogowym to taki którego DMC przekracza 3,5 tony. Tym samym znaki drogowe dotyczące pojazdów ciężarowych nie dotyczą aut osobowych z kratką….”Wpis o którym mowa wynika z mojej wieloletniej praktyki potwierdzonej znanymi faktycznymi przypadkami.Przejrzałem dokładniej ustawę Prawo o ruchu drogowym i moim zdaniem wynika z niej, że jest możliwe iż otrzyma się mandat za jazdę takim pojazdem (ciężarowym z kratką o DMC  czyli dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony) po drodze z ograniczeniem prędkości dla ciężarówek.

Poniżej wybrane z ustawy fragmenty ważne w tej sprawie.
Niemniej jednak nie jestem policjantem a tak jak wspomniałem sytuacje takie zdarzają się w naszym kraju.

Dostałeś mandat jadąc samochodem z kratką?

Czy zdarzyło Ci się dostać mandat lub mieć jakiekolwiek problemy o których napisałem opisując naszą usługę?
Jeśli tak to proszę o komentarz pod tym wpisem.
Jeżeli Twoim zdaniem moje rozumowanie jest błędne napisz o tym.

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art. 2.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
42) samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

Rozporządzenie w sprawie znaków drogowych:

znak drogowy tabliczka T 23b samochody ciężarowe, pojazdy specjalne, ciągniki samochodowe

T-23b
tabliczka wskazująca:
 • samochody ciężarowe,
 • pojazdy specjalne,
 • pojazdy używane do celów specjalnych,
 • o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
 • oraz ciągniki samochodowe

Zdemontuj kratkę

Jeżeli masz samochód z kratką a nie jest ona już Ci potrzebna bo nie możesz odpisywać VAT od paliwa albo nie masz działalności gospodarczej to zgłoś się do nas i zmień samochód na osobowy.
Sprawdź swój dowód rejestracyjny bo często samochody jeżdżą bez kratek a w dowodzie rejestracyjnym jest wpisany samochód ciężarowy.

Zamów demontaż kratki

 

3 odpowiedzi do Czy można dostać mandat za przekroczenie prędkości ciężarówką z kratką?

 1. KOIVU 13 kwietnia 2012 w 11:38 #

  Witam, zgadzam się z Panem Wojtkiem, że Policja nie może ukarać nas mandatem karnym za przekroczenie prędkości ograniczonej dla pojazdów ciężarowych (auto z kratką). Jestem Menadżerem Floty w firmie posiadającej ponad 120 pojazdów z czego jakieś 40% to samochody ciężarowe (z kratką) i użytkownicy tych pojazdów w mojej firmie również mają dylemat z tym związany (jeden z nich podał mi link do Państwa strony z Waszym stanowiskiem), jednak zachęcam Was do uważnego przeczytania Art.20 (ust.3. pkt 1)) ustawy PoRD mówiącego o prędkości dopuszczalnej na poszczególnych drogach poza obszarem zabudowanym, poniżej cały Art.20:

  USTAWA
  z dnia 20 czerwca 1997 r.
  Prawo o ruchu drogowym1)
  (tekst jednolity)

  Art. 20. 1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5:00-23:00 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
  1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23:00-5:00 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
  2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
  3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:
  1) (39) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:
  a) na autostradzie – 140 km/h,
  b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
  c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
  d) na pozostałych drogach – 90 km/h;
  2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:
  a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h,
  b) na pozostałych drogach – 70 km/h.
  4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.
  5. (uchylony).
  5a. (40) Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. Nr 52, poz. 343), wprowadzić ograniczenia w dopuszczalnej prędkości pojazdów samochodowych.
  6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
  1) ciągnika rolniczego (również z przyczepą) – 30 km/h;
  2) pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
  3) motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h.

  Jak z niego wynika dla samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t prędkości graniczne są takie same jak dla samochodu osobowego i motocykla.
  Pozdrawiam Robert

 2. KOIVU 22 czerwca 2012 w 14:03 #

  Ponownie los pokierował mnie na Państwa stronę www w opisywanym temacie „auto z kratką – prędkość – mandat”. Ku mojemu zaskoczeniu pod artykułem mogę przeczytać swój komentarz. Dziękuję za jego opublikowanie.
  W uzupełnieniu pragnę jeszcze dodać, że nawet jeśli pod jakimkolwiek znakiem drogowym umieszczona jest tabliczka [T-23b], o której Państwo piszecie w swoim artykule, to w ROZPORZĄDZENIU MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z dnia 12 października 2002 r.) jest ona opisana następująco:
  „… 29) T-23b tabliczka wskazująca samochody ciężarowe, pojazdy specjalne, pojazdy używane do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, oraz ciągniki samochodowe,…”.
  Jeśli już rozpisaliście Państwo oznaczenie tabliczki [T-23b] od myślników to należało to zrobić w sposób następujący:
  – samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
  – pojazdy specjalne o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
  – pojazdy używane do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
  – ciągniki samochodowe.
  Czego miałby się dotyczyć wg Państwa sam zapis „…- o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,…”…
  Wpis pozostawiam do rozważenia i pozdrawiam Robert

 3. alex 11 stycznia 2015 w 18:05 #

  Jezeli nalozono by mandat za przekroczenie. To rownie dobrze mozna by terz zatrzymac prawojazdy kat.B. Bo przeciez do prowadzenia poj. ciezarowego trzeba kal.C.Wniosek taki ,ze ten kto posiada osobowy z kratka rej.jako ciezarowe musi terz posiadac uprawnienia do prowadzenia poj. ciezarowego. Brednie………………….Tu chodzi o Mase Calkowita Pojazdu do 3,5 tony. A kratka po to aby nie placic podatkow.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.