fbpx

niemiecki dowód rejestracyjny nachste HU nastepne badanieZgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym zagraniczne badanie techniczne wystarcza do rejestracji samochodu w Polsce. Jest jednak warunek: badanie techniczne jest uznane jeżeli spełnia polskie przepisy.

Niestety są takie urzędy komunikacji

np. w Rawiczu gdzie mimo ważnych badań zagranicznych po uwzględnieniu polskich przepisów samochód nie zostanie zarejestrowany dopóki nie dostarczy się badania dodatkowego ustalającego dane techniczne nie występujące w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym ale wymagane w Polsce.

Problem wynika z tego, że w zagranicznych dowodach rejestracyjnych brakuje wszystkich danych technicznych wymaganych w Polsce. W Niemczech np. nie ma roku produkcji a nacisk na oś jest podawany w innych jednostkach niż stosowane w Polsce. We Francji często nie ma pojemności lub mocy silnika itd.

Kiedy zagraniczne badanie techniczne jest ważne?

Dlatego też w innych urzędach np. Wrocław samochód rejestruje się na podstawie ważnych zagranicznych badań technicznych a następnie jedzie się na stację kontroli pojazdów, która ustala brakujące dane techniczne.

Badanie takie można zastąpić zaświadczeniem wydanym przez przedstawiciela danej marki na Polskę np. Mercedes wydaje taki dokument w cenie 206 zł.

Przykład:
w Niemczech robi się badania co dwa lata, w Polsce co roku więc badanie w Polsce jest uznane przez pierwszy rok

Konkrety:
na dowodzie rejestracyjnym jest napisane „nächste HU Apr 2015” co znaczy następne badanie techniczne kwiecień 2015 (patrz zdjęcie).

Tak wpis oznacza, że badanie będzie ważne w Polsce do 30 kwietnia 2014.

Podsumowując:

  1. można zarejestrować samochód bez robienia badań technicznych na polskiej stacji kontroli pojazdów – wystarczy badanie dodatkowe ustalające dane techniczne,
  2. wymagana jest informacja w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ (np. zaświadczenie z badań technicznych jakie jest stosowane np. w Holandii czy Wielkiej Brytanii) o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności (do kiedy jest ważne badanie) – art. 81 pkt. 4 ust. 2b Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym,
  3. zamiast badania można uzyskać stosowne zaświadczenia od przedstawiciela producenta,
  4. sprawdź jak długo są ważne zagraniczne badania techniczne.

Jeżeli nie chcesz samodzielnie się z tym zmagać skontaktuj się z nami.

Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i uzyskamy stosowne zaświadczenia lub zarejestrujmy Twój pojazd ;)