fbpx

PANDEMIA do niedawna wyraz znany z filmów lub książek Since Fiction. Obecnie słowo odmieniane przez każdego Polaka i nie tylko. Kwarantanna dotyczy nie tylko osób, które miały kontakt z zarażonym ale profilaktycznie zamyka się sklepy, granice lub wprowadza zakaz wychodzenia z domu jak we Włoszech, Hiszpanii, Czechach….

Od połowy marca 2020 gdy premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił stan wyjątkowy wiele rzeczy zmienia się z minuty na minutę.

W Polsce i za granicą urzędy ograniczają swoją pracę, część jest zamknięta…. postaramy się pisać na bieżąco jak to przebiega.

24 kwietnia 2020 piątek

Maseczki, przedłużone terminy, zmniejszanie ograniczeń

1. Jednak wprowadzono przepisy wydłużające terminy na obowiązkową rejestrację pojazdów.

Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wiecej-czasu-na-rejestracje-pojazdu-sprowadzonego-z-ue

2. Od 27 kwietnia 2020 Urząd Miasta Wrocławia będzie czynny dwie godziny dłużej do godziny 15:00

3. Wprowadzono obowiązek obsługi klientów w maskach, przyjmujemy klientów w naszym biurze lub odbieramy dokumenty z Waszych firm lub domów w maseczkach ochronnych ;)

4. Młodzież może chodzić po ulicach bez nadzoru dorosłych, można wejść do lasu i parku ;)

5. Nasze biuro nadal czynne w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku, darmowy parking przy Pasażu Zielińskiego działa bez zarzutu.

6. Można zamówić u nas online: usługę rejestracji samochodu, zgłoszenie zbycia/nabycia, odbiór dowodu stałego, wtórnik tablic i innych dokumentów, opłacenia akcyzy, uzyskania zwolnienia z akcyzy lub wszystkich podatków na mienie przesiedleńcze, tłumaczenia przysięgłe i zwykłe, uzyskanie wtórnika zgubionego zagranicznego dowodu rejestracyjnego i wiele innych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mail’owego lub przez chat.

 

29 marca 2020 niedziela

Mail od klienta 

Witam,
Czy teraz jest 180 dni na rejestrację pojazdu ?
Czy ja mogę sprzedać pojazd w ciągu 60 dni np i nie widzieć się z żadnymi urzędami ?
O tu jest artykuł, że 180 dni się ma od niedawna
https://www.google.com/amp/s/auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/6469125,rejestracja-samochod-uzywany-koronawirus-termin-30-dni-180-kara-covid-19.html.amp
Czyli ogólnie ma się 30 dni na przerejestrowanie samochodu a jak sprzedam go po 20 dniach to nie muszę w ogóle spotykać się z urzędem komunikacji ?
 
Dzień dobry,
 
Nie spotkałem się z terminem 180 dni na rejestrację pojazdu.

To jest projekt, co wynika z treści artykułu.

„…nowe reguły na czas koronawirusa przewiduje tarcza antykryzysowa przygotowana przez rząd…”

Tarcza jest w trakcie, Sejm ją uchwalił a teraz Senat będzie się nad tym zastanawiał a potem Prezydent podpisywał.

Ma Pan 30 dni na przerejestrowanie – brak kary jeśli zgłosi Pan nabycie w urzędzie. Brak kary jeśli Pana urząd wydał taką decyzję ale na pewno prędzej czy później trzeba będzie zgłosić, że się kupiło a potem jeszcze raz, że się sprzedało.

Jeżeli kupił Pan samochód za ponad 1000 zł to MUSI Pan zapłacić podatek 2% i złożyć w skarbówce druk PPC-3

Natomiast wiem, że większość urzędów komunikacji zawiesiła kary za nie przerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od jego kupna.
 
To czy będzie nałożona kara na Pana za nie dotrzymanie terminu zależy od konkretnych urzędów, które podejmują decyzję o karaniu:
  1. urząd komunikacji – Prezydent Miasta lub Starosta,
  2. urząd skarbowy – naczelnik urzędu,
  3. urząd celny – naczelnik urzędu.
 
W większości miast urzędy komunikacji ogłosiły na swoich stronach, że zawieszają kary za nie zarejestrowanie pojazdu z zagranicy lub też za nie zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego w Polsce.
 
Przykład ze Starostwa we Wrocławiu
 
Musi Pan sprawdzić jak to wygląda w Pana urzędzie.
 
To samo dotyczy urzędów skarbowych i celnym, które są formalnie czynne tzn. obsługują dokumenty przesyłane do nich pocztą tradycyjną lub elektroniczną ew. deklaracje składane elektronicznie.
 
 
 
Na powyższych stronach nie znalazłem nic na ten temat.
 
Na pewno może Pan sprzedać pojazd w ciągu 60 dni i nie widzieć się z urzędami pod warunkiem, że zgłosi Pan sprzedaż w ciągu 30 dni pocztą lub przez internet do swojego urzędu komunikacji, który przewiduje taką opcję.
Jeżeli Pana urząd zawiesił kary to na pewno można nie zgłaszać sprzedaży i zrobić to jak sytuacja się unormuje.
 

17 marca 2020 wtorek

Starostwo powiatowe we Wrocławiu zamknęło drzwi dla petentów – niektóre wnioski składa się pocztą.

Skutek: znaczne ograniczenia w dostępie do urzędu komunikacji, wydłużenie czasu przerejestrowania samochodu.

 

KOMUNIKAT STAROSTY POWIATU WROCŁAWSKIEGO

W trosce o bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Wrocławskiego oraz pracowników urzędu Zarządzeniem z dnia 16 marca 2020 r. zamykam dla interesantów Starostwo Powiatowe we Wrocławiu – DO ODWOŁANIA.

 

 

 

16 marca 2020 poniedziałek

Urząd Miasta Wrocławia – Straż Miejska wpuszcza po sprawdzeniu temperatury tylko w sprawach: rejestracja pojazdu, odbiór dowodu stałego, meldunki i prawo jazdy czyli to co można załatwić na parterze budynków przy ul. Zapolskiej, Bogusławskiego i na pl. Nowy Targ. Jest limit osób jakie mogą przebywać w budynku, reszta czeka na zewnątrz. Kasy nie czynne.

Skutek: znaczne ograniczenia w dostępie do urzędu komunikacji, wydłużenie czasu przerejestrowania samochodu. Czasowe wyrejestrowanie pojazdu tylko za pomocą poczty tradycyjnej.

 

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego prosimy o odłożenie wszelkich spraw urzędowych od poniedziałku 16 marca 2020 r. do odwołania.

Wszystkie terminy urzędowe, których ustalanie pozostaje w gestii Prezydenta Wrocławia, zostaną odpowiednio wydłużone.
 
W wyjątkowych wypadkach,tzn. gdy załatwienie sprawy wymaga osobistej obecności w urzędzie,obsługa interesantów odbywać się będzie w godz. 8.00–15.15 wyłącznie w

  • COM I przy ul.  G. Zapolskiej 4
  • COM II przy pl. Nowy Targ 1-8
  • COM III przy ul. Bogusławskiego 8, 10, 
  • oraz USC przy ul. P Włodkowica 20

 

na parterze ‒ bez możliwości wejścia do pozostałych części budynków.

Do  obiektów  UMW  (jednym  czynnym  wejściem)  będą  wpuszczane  tylko  osoby,  u których  nie  zostanie stwierdzona  gorączka. 

W  Centrum  Obsługi  Mieszkańca  będzie  mogła  przebywać  jednorazowo  liczba interesantów odpowiadająca liczbie czynnych okienek.
 
Kasy urzędu będą zamknięte. Wszelkie należności wobec Gminy Wrocław można wpłacać bez prowizji we wszystkich oddziałach PKO BP w granicach administracyjnych Wrocławia. 

 

Poczta Polska ograniczyła pracę do 6 godzin dziennie, sugerują pracę od 14:00-20:00

Skutek: brak otrzymywania korespondencji z zagranicy jak i wysyłania korespondencji za granicę – np. wtórnik dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie o danych zawartych w utraconym dokumencie rejestracyjnym.

 

Poczta Polska wprowadza zmiany w świadczonych usługach. Spółka jest w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo osób mieszkających w Polsce.

Od najbliższego poniedziałku (16.03. br.) w związku z zawieszeniem transportu lotniczego Poczta wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów. Wprowadzone zostają zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych:

 

 

  • godziny pracy placówek w dni robocze ulegają skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę, także pozostałe placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny – szczegółowe informacje o czasie pracy poszczególnych placówek można sprawdzić na www.poczta-polska.pl,
  • praca placówek całodobowych zostaje skrócona, placówki te będą czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00,
  • punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych będą nieczynne.