fbpx

tablice rejestracyjne zmiany przepisów od 31 styczeń 2022

 

 

Jeżeli nurtują Cię hasła tablice rejestracyjne 2022, tablice rejestracyjne, tablice rejestracyjne zmiany, czy tablice rejestracyjne Wrocław to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim wszystko na temat warunków zachowania starych tablic rejestracyjnych – które są stare a które nie są, procedury urzędowej, kosztów, przepisów i jak nie robić tego samemu.

 

 

 

 

 

31 stycznia 2022 weszły w życie rewolucyjne zmiany przepisów dzięki którym można już zachować „stare” tablice rejestracyjne czyli dotychczasowy numer rejestracyjny. W skrócie informuje o tym poniższa grafika na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

 

 

Stare tablice są OK infografika ze strony ministerstwa na temat zachowania tablic rejestracyjnych

 

 

Niestety jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Co faktycznie oznaczają teksty na grafice?

 

 

 1. Stare tablice są OK!
  Pojęcie STARE TABLICE, w tym przypadku jest mylące i dotyczy wyłącznie tablic rejestracyjnych nowego typu czyli tych z flagą unijną. Mówiąc krótko chodzi o „stare” nowe tablice rejestracyjne.
 2. Od 31 stycznia 2022 r. kupując zarejestrowany w Polsce samochód osobowy będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny.
  Zmiana przepisów dotyczy wszystkich pojazdów nie tylko samochodów osobowych dotychczasowe tablice rejestracyjne będzie można zachować dla ciężarówek, motocykli, motorowerów, przyczep, naczep, traktorów i innych pojazdów podlegających rejestracji pojazdu w Polsce
 3. 80 zł oszczędności dla właściciela – O ile taniej za tablice rejestracyjne?
  Ten rabat dotyczy dwóch tablic rejestracyjnych (2 x 40 zł) w przypadku motocykli, traktorów czy motorowerów będzie to oszczędność 40 zł w budżecie oczywiście pod warunkiem, że tablice rejestracyjne są niezbyt stare i spełniają wymagania.
 4. (Od 4 września 2022 r. – 99,50 zł)
  4 września będzie dodatkowa zmiana przepisów dzięki, którym już nie będą wydawane naklejki na szybę w cenie 19,50 zł sztuka. Oczywiście ta obniżka nie dotyczy pojazdów, które wcześniej nie miały naklejki – np. motocykli i motorowerów.

 

 

Podsumowanie:

 

 

 • Naprawdę stare tablice rejestracyjne czyli czarne lub te z polską flagą nie są w świetle obecnego prawa stare gdyż nie zostały wydane zgodnie z przepisami art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a. ustawy prawo o ruchu drogowym.

 

 

stara tablica rejestracyjna z flaga PL nie podlegajaca zachowaniu po 31 stycznia 2022
tablica rejestracyjna z flagą PL – nie podlega zachowaniu

 

 

 • Ta zmiana oczywiście pozytywna spowoduje spore zamieszanie gdyż w mediach jak i na stronie rządowej Ministerstwa Infrastruktury spotkamy się tylko z częściową prawdą o czym pisaliśmy wyżej. Już widzę w urzędach komunikacji osoby awanturujące się, że Przecież w telewizji mówili, że stare tablice rejestracyjne zostają! Codzienne wyjaśnienia urzędników, że tak zostają ale nie wszystkie stare są stare a w przepisach jest napisane czarne na białym, że chodzi o stare czyli nowe tablice rejestracyjne…
 • Zmiana przybliży nas do niektórych krajów europejskich gdzie tablice rejestracyjne zostają zawsze np. Wielka Brytania czy Francja, która wprowadziła taką zmianę jak u nas kilka lat temu.
 • Ta zmiana będzie na pewno korzystna dla osób, które mają indywidualne tablice rejestracyjne – dzięki temu przy zmianie adresu będzie można zostawić sobie tablice, które kosztowały 1000 zł. To samo będzie w przypadku gdy kupujący będzie chciał zachować atrakcyjny numer obojętnie czy indywidualny czy np. same cyfry 77777.

 

 

Pytanie klienta:

 

 

Chciałbym zostawić obecne tablice rejestracyjne i mam pytanie odnośnie rejestracji. Tablice poprzedniego właściciela są całkiem świeże bo z 08.2023 więc na pewno spełniają normy. Idąc do urzędu muszę mimo wszystko zdjąć tablice i zanieść do urzędu w celu rejestracji?

 

 

Nasza Odpowiedź:

 

 

TAK – musisz przynieść „stare” tablice rejestracyjne, które zostają do urzędu w celu ich legalizacji czyli zostanie naklejona nowa naklejka legalizacyjna na tablicach a tablice zostaną przy okazji sprawdzone czy nie są zniszczone.

 

 

Procedura rejestracji samochodu z zachowaniem tablic rejestracyjnych

 

 

Do wydziału komunikacji trzeba zabrać ze sobą:

 

 

 • tablice rejestracyjne – (nawet jeśli są z flaga UE i zostają) muszą być w utrzymane w należytym stanie i czytelne,
 • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym,
 • umowę/fakturę kupna/darowizny lub inny dokument własności – np. poświadczenie dziedziczenia po śmierci właściciela pojazdu,
 • potwierdzenie ubezpieczenia OC (warto mieć w razie gdyby przy rejestracji wyszło, że nie wiadomo czy pojazd ma ubezpieczenie),

 

 

nowa stara tablica z logo UE podlega zachowaniu po 31 stycznia 2022
tablica rejestracyjna nowego typu z flagą UE – podlega zachowaniu

 

 

Podczas rejestracji:

 

 

 • na wniosku o rejestrację pojazdu zaznaczamy że chcemy zachować dotychczasowy numer rejestracyjnych,
 • tablice rejestracyjne zostaną sprawdzone czy są utrzymane w należytym stanie i czytelne,
 • zostaną zalegalizowane czyli otrzymają nowe naklejki legalizacyjne (małe, świecące, prostokątne z ledwo widocznym numerem),
 • w starym dowodzie rejestracyjnym zostanie przybita pieczątka np. „W dniu 31 stycznia 2022 złożono wniosek o rejestrację pojazdu w urzędzie Miejskim Wrocławia”,
 • nie otrzymamy pozwolenia czasowego z naszymi danymi jak to bywało do 31 stycznia 2022,
 • Dostaniemy z powrotem ten sam dowód rejestracyjny z poprzednimi danymi – poprzedni właściciel – nowy dowód będzie wydany za maksymalnie 30 dni – będzie trzeba się po niego znowu zgłosić osobiście do urzędu komunikacji.
 • Nie musisz zmieniać naklejki na szybę – dodatkowa korzyść gratis!

 

 

Krótka historia zmiany przepisów o „starych” tablicach rejestracyjnych

 

 

 • 4 grudnia 2020 opublikowano zmianę ustawy Prawo o ruchu drogowym.
 • Przepisy o zachowaniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego miały wejść w życie 4 września 2022.
 • 19 sierpnia 2021 w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nr Poz. 1522 ogłoszono komunikat Ministra Cyfryzacji o zmianie terminu wdrożenia rozwiązań technicznych na 31 stycznia 2022.
 • 31 stycznia 2022 przepisy weszły w życia i można już zostawić sobie stare tablice rejestracyjne, które spełniają warunki dotyczące nowych tablic rejestracyjnych.

 

 

Przepisy dotyczące zachowania numerów rejestracyjnych (tablic rejestracyjnych) obowiązujące w dniu 31 stycznia 2022.

 

 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym

 

 

Art. 73. 1. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana, z zastrzeżeniem ust. 2–5.

 

 

1a Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne.

 

 

Art. 76. 1. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:

 

 

1) w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz Ministrem Obrony Narodowej:

 

 

a) warunki i tryb rejestracji, czasowej rejestracji i wyrejestrowania pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2–3, oraz wzory:

 

 

dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego oraz ich opis,

 

 

tablic rejestracyjnych oraz innych tablic, cech identyfikacyjnych i oznaczeń, w które zaopatruje się pojazd, a także ich opis oraz sposób ich umieszczania,

 

 

A TERAZ CZAS NA NASZĄ REKLAMĘ ;)

Nie masz ochoty lub czasu być dwa razy w urzędzie komunikacji by zmienić lub zostawić stare tablice rejestracyjne?

Ty lub Twoja firma ma ważniejsze sprawy niż poznawanie przepisów o warunkach zmiany tablic rejestracyjnych i dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu?

Nie uwierzysz ale już nie musisz być w urzędzie! Zamów u nas usługę rejestracji samochodu, wszystko może odbyć się bez wychodzenia z biura lub domu. Sprawdź jak rejestrujemy samochody tego samego dnia!.

 

 

Ekspresowa Rejestracja Samochodu Prowent Dariusz Sawicki
Kliknij w obrazek i zamów rejestrację samochodu z zachowaniem tablic