fbpx

darmowy poradnik jak rozliczyć VAT od samochodu firmowego w 2014Zajmujemy się usługami zmiany rodzaju pojazdu. Z tego powodu wiele osób dzwoni do nas z pytaniem czy możemy dokonać zmiany samochodu osobowego na ciężarowy. Oczywiście, że możemy to zrobić zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym obowiązującego w urzędach komunikacji, na stacjach kontroli pojazdów i wśród policjantów.

Definicja samochodu ciężarowego w zależności od urzędu.

Niestety w naszym kraju pojęcie samochodu jest różnie rozumiane w zależności od urzędu. Na przykład urząd celny

 

dla potrzeb podatku akcyzowego ma swoje własne kody CN, które określają czy dany pojazd jest osobowy czy ciężarowy (zapis w dowodzie rejestracyjnym nie ma tu żadnego znaczenia).

Tak samo sprawa wygląda w świetle przepisów podatkowych gdzie jeszcze dodatkowo dla ułatwienia życia podatników inaczej rozumie się samochód ciężarowy w przepisach o podatku dochodowym a inaczej w podatku VAT.

Nasza firma nie zajmuje się doradztwem podatkowym.

Żeby jednak przybliżyć naszym klientom temat zapraszamy do pobrania poradnika, który ukazał się w dniu 17 stycznia 2014 na łamach Gazety Prawnej. Poradnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odpisu podatku VAT od samochodów kupionych na firmę po 1 stycznia 2014.

Niestety jak to w Polsce bywa przepisy są tylko na chwilę bo nasz kraj, który jak powszechnie wiadomo „sprzyja podatnikom” wystąpił do Unii Europejskiej o zmianę na gorsze przepisów. Niestety ku mojemu zdziwieniu Unia zgodziła się z prośbą Polski dla Polaków dzięki czemu polskie firmy są traktowane gorzej niż firmy w Niemczech, Francji czy innych krajach należących do tej samej Unii Europejskiej.

I jak tu walczyć na wspólnym i bardzo konkurencyjnym rynku skoro tamci mają lepiej?

Poradnik jest ważny do czasu aż polski Sejm, Senat i Prezydent nie wprowadzą zmiany prawa na korzystniejsze dla skarbu państwa. Będą się oni bardzo starać by zdążyć na 1 marca 2014 czyli prawo do odpisu pełnego VAT od kupna samochodu i paliwa do niego może być ważne tylko 2 (słownie: dwa) miesiące.

Jeżeli uznasz, że możemy Ci pomóc w zmianie rodzaju pojazdu to prosimy o kontakt.

Nie gwarantujemy żadnych skutków podatkowych my po prostu montujemy kratki w samochodach. To nasi klienci muszą wiedzieć do czego im ta kratka będzie potrzebna (do przewozu psa, zakupów, bagaży na wakacje a może do odpisu VAT?).

Pobierz za darmo poradnik Gazety Prawnej opublikowany 17 stycznia 2014.

Auto w firmie czyli jak rozliczyć VAT(stan prawny na styczeń 2014)

Jeżeli masz samochód z kratką i chcesz się jej pozbyć oraz zmienić rodzaj samochodu na osobowy to z radością uwolnimy Cię od ograniczonej widoczności (przez kratkę w lusterku wstecznym) oraz umożliwimy przewóz większej liczby miejsc niż dwie czy cztery. Przeczytaj jak to wygląda w praktyce i zamów usługę zmiany rodzaju samochodu.