fbpx

Jaki jest czas na przerejestrowanie auta?

Ile mam czasu na przerejestrowanie auta?

Czy auto zarejestrowane w innym mieście ale w tym samym województwie musi być przerejestrowane i ile można jeździć na rejestracji z innego miasta? Chciałbym się dowiedzieć, czy gdy kupuje samochód mam obowiązek przerejestrować go na siebie? Co się stanie gdy tego nie zrobię? Czy mogę jeździć nieprzerejestrowanym samochodem?
Z takimi pytaniami zwracają się do nas nasi klienci.

To jaki jest czas na przerejestrowanie auta

reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Ustawodawca przewidział termin 30 dni od dnia nabycia czyli daty umowy sprzedaży, darowizny, faktury, rachunku czy też na przykład spadku.
Za przerejestrowanie rozumiemy tu zmianę danych w dowodzie rejestracyjnych.

Odpowiadając na powyższe pytania trzeba stwierdzić, że nie ma znaczenia czy kupiony właśnie samochód był zarejestrowany w mieście gdzie się mieszka, w innym mieście tego samego województwa, w innym województwie czy też w innym kraju.
W każdym z tych przypadków czas na przerejestrowanie auta to maksymalnie 30 dni od daty zakupu wpisanej na dokumencie.

Idąc dalej tym tropem oczywistym jest, że mamy obowiązek przerejestrowania auta na swoje dane w tym właśnie ograniczonym czasie.

Pytanie co się stanie jeśli nie przerejestruję auta i czy mogę takim samochodem jeździć pojawia się często w pytaniach do nas, czy też w pytaniach na forach o tematyce motoryzacyjnej.

Ze swojej praktyki wiem, że niezmiernie rzadko zdarzają się przypadki ukarania przez Policję mandatem za wykroczenie polegające na nie przestrzeganiu czasu na przerejestrowanie auta. Jeden raz przez naście lat trafiła do nas osoba, która miała taki mandat.

Oprócz policji innym urzędem dla którego ważne jest Prawo o ruchu drogowym jest urząd komunikacji lecz tu na obecny stan prawny nie przewidziano kar za nie przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od dnia zakupu.
Pojawiły się takie projekty zmiany ustawy ale na dzień tego wpisu pozostały one na etapie projektu.

1.01.2020 NIESPODZIANKA – wprowadzono kary za nie przerejestrowanie

Po 6 latach projektów o karze za nie dotrzymanie terminu wprowadzono w życie nowe przepisy na podstawie których Starosta lub Prezydent Miasta jest ZOBOWIĄZANY do nakładania kary za:

 1. nie przerejestrowanie samochodu zarejestrowanego i sprowadzonego z UE w ciągu 30 dni od daty jego sprowadzenia do Polski,
 2. nie zgłoszenie nabycia/zbycia czyli kupna/sprzedaży pojazdu zarejestrowanego w Polsce w ciągu 30 dni od dnia nabycia/zbycia.

Policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny zgodnie z Prawem o ruchu drogowym.

Więcej na temat tutaj.

 

Podsumowując:
jazda takim autem jeżeli ma się ważne ubezpieczenie OC, ważne badanie techniczne i umowę kupna sprzedaży oraz prawo jazdy wydaje się nie przysparzająca więcej problemów.

Należy jednak pamiętać o innych obowiązkach:

 1. Zapłać podatek 2% od kupna auta na terenie Polski w terminie 14 dni od dnia zakupu (dotyczy pojazdów droższych niż 1000 zł przy czym bierze się pod uwagę cenę rynkową).
 2. Zapłać podatek akcyzowy w terminie 30 dni od daty przekroczenia granicy.
 3. Zgłoś się do urzędu celnego w terminie 14 dni od daty przekroczenia granicy Polski (dotyczy pojazdów podlegających akcyzie).
 4. Zgłoś nabycie/zbycie pojazdu zarejestrowane w terminie 30 dni bo możesz zapłacić karę od 200-1000 zł (obowiązuje od 1 stycznia 2020).
 5. Zarejestruj samochód sprowadzony z UE w czasie 30 dni od daty sprowadzenia bo możesz zapłacić karę od 200-1000 zł (obowiązuje od 1 stycznia 2020).

Nie masz czasu? Skontaktuj się z nami – zajmiemy się wszystkim za Ciebie.

 , ,

296 odpowiedzi do Jaki jest czas na przerejestrowanie auta?

 1. Adrian 15 listopada 2013 w 18:35 #

  od kiedy to obowiazuje,znalazlem w internecie informacje ze policja kieruje takiego nabywce bez przerejestrowanego samochodu na siebie do sadu grodzkiego a wtedy konsekwencje sa gorsze,jak to jest?sadze ze nie wszystko jest tutaj napisane

  • Dariusz Sawicki 17 listopada 2013 w 17:47 #

   30 dniowy czas na zgłoszenie zmian obowiązuje od wielu lat. Tak jak napisałem – policja daje mandaty i może też kierować do sądu jak piszesz. Dzieje się to jednak rzadko.
   Do tego urzędy komunikacji nie robią z tym nic bo nie są uprawnione do karania za ewentualne opóźnienia.

   • mat 20 marca 2014 w 22:47 #

    wg mojej wiedzy do roku 2011 czy 2012 nie było przepisów karnych do ukarania nie przerejestrowania auta ale zmieniła się tresc art.97kw i teraz można karać z art.97kw w zw. z art. 78ust.2pkt.1 kodeksu wykroczeń

   • Tomasz 11 grudnia 2016 w 17:51 #

    Mam pytanie jeżeli nie mam daty na umówię kupna a ubezpieczenie mam ważne przez pół roku i jak wpisze sobie inna datę kupna pojazdu to nie będę miał problemów ?

    • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:10 #

     Mogą być problemy przy rejestracji pojazdu jak się okaże na umowie sprzedawcy jest inna data ;(

    • Znający realia. 27 lutego 2019 w 19:47 #

     Jak nie ma daty na umowie kupna-sprzedaży, to urząd może to potraktować jak próbę oszustwa i skierować sprawę do policji, bo nastąpiło złamanie prawa. Umowa w/g przepisów musi posiadać datę jej zawarcia!

     • Dariusz Sawicki 1 marca 2019 w 13:13 #

      Ciekawe na jakiej podstawie można potraktować od razu brak daty na umowie jako próbę oszustwa?
      Wiadomo, że umowa musi posiadać datę bo bez niej nie wiadomo od kiedy pojazd zmienił właściciela.

  • Natt 22 czerwca 2016 w 10:41 #

   Mój chłopak kupił auto z zagranicy na tablicach zjazdowych z niemiec ważnych do 28.06.2016. Czy jeśli ważność tablic się skończy a samochód będzie stał (na chwile obecna jesteśmy za granicą) to czy może to zrobić dopiero we wrześniu czy może ponieść jakieś konsekwencje finansowe?

   • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:36 #

    W ciągu 14 dni od przywozu auta do Polski trzeba opłacić akcyzę. Z rejestracją, badaniem technicznym i tłumaczeniami oraz ubezpieczeniem można czekać w nieskończoność.
    Możemy załatwić za Was akcyzę w urzędzie celnym. Proszę o kontakt.

    • JankeS 3 marca 2018 w 14:29 #

     Witam.Dla pewności.Auto przywiozłem z sobą które zostało zwolnione z akcyzy(mienie przesiedleńcze)więc badanie techniczne,rejestracja oraz ubezpieczenie mogę załatwić w dowolnym terminie?

     • Dariusz Sawicki 23 marca 2018 w 09:46 #

      Przepis mówi o zgłoszeniu zmiany danych w ciągu 30 dni. W tym przypadku zmiana danych to Twój obecny adres – już nie mieszkasz za granicą. Moim zdaniem powinieneś przerejestrować pojazd a w dniu rejestracji wykupić ubezpieczenie OC. Na dzień dzisiejszy nie są przewidziane kary za nie zgłoszenie zmiany. W razie problemów możemy się tym za Pana zająć. Proszę o kontakt.

    • Andrzej 20 marca 2018 w 01:23 #

     Witam
     Mam pytanie do pana Dariusza, czy jezeli kupie samochod w Polsce od wlasciciela pojazdu powiedzmy 10.03.2017, on wysle umowe kupna-sprzedaz do firmy ubezpieczeniowej,samochod dalej jest u niego na posesji.Nowy wlasciciel mieszka za granica i chce zarejestrowac auto zagranica ale nie wie kiedy :-).Czy poprzedni wlasciciel musi wyslac gdziekolwiec jeszcze jakies dokumenty??i czy nowy wlasciciel jezeli po roku czy dluzej zdecyduje sie ze nie chce zarejestrowac auto za granica tylko chce sprzedac auto w Pl,auto nie byo nigdzie rejestrowane dalej stoi u poprzedniego wlascieciela na posesji.
     -czy moge ponownie odsprzedaj auto do poprzedniego wlasciecila??np w marzec 2020r
     -jezeli sprzedam auto to co z czasem pomiedzy data sprzedazy 10.03.2017 – marzec 2020r

     • Dariusz Sawicki 23 marca 2018 w 09:25 #

      Rozumiem, że auto jest zarejestrowane w Polsce.
      1. Po sprzedaży pojazdu sprzedawca zgłasza sprzedaż w urzędzie komunikacji i w ubezpieczeniu.
      2. Kupujący w ciągu 14 dni płaci podatek 2% i składa druk PCC-3 do swojego urzędu skarbowego i dokonuje zmiany danych na polisie OC.
      3. Możesz ponownie sprzedać poprzedniemu właścicielowi wtedy on płaci podatek 2% i składa druk PCC-3 w swoim urzędzie skarbowym i dokonuje zmiany w ubezpieczalni.
      4. W tym czasie jeżeli nie rejestrujesz pojazdu i nim nie jeździsz musisz ciągle płacić ubezpieczenie OC chyba, że kupujący jest obcokrajowcem i nie ma adresu w Polsce – wtedy trzeba sprawdzić jakie są przepisy w kraju gdzie mieszka.

 2. Marek 26 listopada 2013 w 19:36 #

  Może jest nowe zadanie dla ministra cyfryzacji. To po co z naszych podatków bydowano system CEPIK, po co są systemy komputerowe u „fiskusa”. Czy nie można integrować tych oraz innych systemów w jeden spójny system automatycznej kontroli. Czy wszyscy wartościowi i myślący informatycy wyjechali 'za chlebem’ z tego kraju ?

  • Dariusz Sawicki 28 listopada 2013 w 11:46 #

   Marek ale o jakim zadaniu dla ministra piszesz? Żeby zmusił człowieka, który kupił samochód do tego aby udał się do urzędu i zgłosił fakt sprzedaży lub kupna samochodu? Najskuteczniejsza metoda to kara finansowa ale taka, którą zapłaci się na pewno. Pytanie jest takie czy musimy to robić?

 3. Beata 13 stycznia 2014 w 16:30 #

  Ja mam pytanie o odwrotną sytuację
  Sprzedałam samochód blisko rok temu z ważną prawie rok polisą OC. O sprawie już dawno zapomniałam,niestety okazało się,że prawdopodobnie nowy właściciel nadal nie przejestrował samochodu na siebie,dostaję wezwania do zapłaty m.in zaległych składek OC,mimo,że od roku nie jestem już właścicielką auta. Co mogę zrobić w takim przypadku?

  • Dariusz Sawicki 13 stycznia 2014 w 20:57 #

   Musisz zgłosić do firmy ubezpieczeniowej fakt sprzedaży samochodu. W zależności od firmy robi się to osobiście, mail’em lub fax’em. Zadzwoń tam i zapytaj jaka wersja jest najlepsza. Możesz też wysłać mail, fax i list polecony.
   Musisz wysłać w załączeniu umowę sprzedaży.

  • ania 19 lipca 2014 w 17:41 #

   pracuję już jakiś czas w ubezpieczeniach i zajmuję się właśnie takimi przypadkami. wg ustawy o ubezpieczeniach mamy obowiązek w ciągu 2 tygodni zgłosić fakt zbycia pojazdu – dostarczyć umowę lub własnoręcznie podpisane oświadczenie, które muszą zawierać datę zbycia oraz dokładne dane nabywcy (imię, nazwisko, adres i pesel), w przypadku umowy muszą też być uzupełnione podpisy obu stron. Nie wiem jak w innych TU, ale w naszym jeśli zgłosi się zbycie po czasie, nie ma żadnych konsekwencji. w takim wypadku dług obliczony od czasy sprzedaży przejdzie na nabywcę.

   • Agent 2 czerwca 2015 w 11:13 #

    Nie ma takiego obowiązku, informowania o zbyciu, jest to dobrowolne dziękuję.

    • Agent 2 czerwca 2015 w 11:33 #

     Tzn, nie było, po nowelizacji w 2012 już jest :)

     • Dariusz Sawicki 2 czerwca 2015 w 21:22 #

      i wszystko jasne, nie było obowiązku ale już jest ;(

  • ja 7 sierpnia 2015 w 11:42 #

   Nieznajomość prawa szkodzi. Jak zapłacisz jeszcze za szkodę którą zrobił nabywca Twojego auta nauczysz się jak należy postąpić w przypadku sprzedaży. To tyle w temacie.

 4. Emil Górka 30 stycznia 2014 w 15:23 #

  Sprzedałem samochód parę miesięcy temu , zgubiłem umowę kupno-sprzedaż . Facet któremu sprzedałem samochód nie chcę mi wysłać umowy ani swoich danych , Generali powiedziało mi że muszę uregulować zaległości za samochód z ktorego nie korzystam ponad pół roku co ciekawe samochód nie został przerejestrowany jest nadal na mnie , a urząd skarbowy nie dostał podatku za samochód . Nabywca poinformował mnie iż zgubił również umowę czy w takim razie prawnie mogę odzyskać samochód bez żadnych nieprzyjemnośći ?

  • Dariusz Sawicki 31 stycznia 2014 w 11:26 #

   Jeżeli nabywca jeszcze nie zarejestrował samochodu ani nie chce spisać ponownie umowy lub jej duplikatu (w przypadku) utraty umowy to należy to zgłosić na Policję. Powinni pomóc odzyskać Pana mienie. Wtedy też się pewnie od razu umowa znajdzie u kupującego ;)

 5. Piotrek W 18 lutego 2014 w 23:02 #

  Panie Darku mam pytanie czy Urząd Komunikacji może coś mi zrobić za długie nie przerejestrowywanie? Kupiłem w listopadzie tamtego roku samochód, kończę dopiero teraz zdawać prawko, opłaciłem OC od razu a samochód przez ten czas nie jeździł. Jutro chcę uczciwie zmienić tablice rejestracyjne bo już została mi tylko praktyka do zdania.

  • Dariusz Sawicki 19 lutego 2014 w 19:17 #

   Na dzisiaj urząd komunikacji nie może ukarać za przekroczenie 30-to dniowego terminu zgłoszenia zmiany właściciela. Trzydzieści dni jest liczone od dnia kupna samochodu wpisanego na umowie/fakturze zakupu samochodu.
   Są mi znane przypadki karania za to wykroczenie przez Policję ale w tym przypadku gdy nie jeździ się tym samochodem nic się nie będzie działo.
   Oczywiście nie wiadomo jakie będą obowiązywały przepisy w chwili przerejestrowania samochodu w urzędzie komunikacji.
   Nie rozumiem po co czekasz z przerejestrowaniem? Nie ma znaczenia czy masz prawo jazdy czy nie. Nawet dziecko może być właścicielem samochodu…

 6. Michał W 2 marca 2014 w 20:52 #

  Mam problem. Na umowie kupna sprzedaży jestem współwłaścicielem auta z ojcem. Auto nie zostało przerejestrowane od 9 miesięcy z powodu braku zainteresowania mego ojca. Na chwilę obecną chcę się rzec z umowy. Wiem że mogę zrobić to poprzez darowiznę załatwijąc ją w urzędzie ale muszę najpierw przerejestrować auto. I czy grożą mi jakieś kary z powodu tak długiego okresu czasu? Mam od samego początku ubezpieczenie na mego ojca, tylko dowodu nie mam. Proszę o pomoc.

 7. Paweł Ziółkowski 4 marca 2014 w 11:31 #

  Jak rozumiem, można auta nie przerejestrować i jeździć przy niewielkim ryzyku. Sens takiego działanie można wytłumaczyć jedynie odłożeniem w czasie zapłaty podatku w US (jest wymóg 14-dniowy) – bez potwierdzenia z US rejestracja jest niemożliwa. Pojawiają się jednak kolejne pytania:
  1. co się będzie działo jeśli nabywca pojawi się w US po np 6 m-cach od daty zakupu?
  2. co w czasie przykładowych 6 m-cy z ubezpieczeniem (zakładam, że sprzedający miał OC i AC)?

  • Dariusz Sawicki 5 marca 2014 w 22:44 #

   Nie warto odkładać nie płacenia podatku bo można zapłacić mandat z kodeksu karnego skarbowego wyższy niż kwota podatku.
   Rejestracja samochodu bez zapłaty podatku jest możliwa gdyż urząd komunikacji się tym podatkiem nie interesuje.
   Co do OC to musi być ono ciągle ważne nie ma to związku z przerejestrowaniem samochodu. Za brak ważnego OC można zapłacić kilka tysięcy złotych kary.
   OC możesz kupić online na naszej stronie

   • maryś 5 listopada 2017 w 21:44 #

    Witam. Miałem kiedyś sytuacje w urzędzie komunikacji odmówiono mi rejestracji auta bez wbitej pieczęci opłacenia podatku. Jak to się ma jeżeli jeżdżę autem już ponad 5 lat nie zarejestrowanym na siebie. Będzie problem w UK ?

    • Dariusz Sawicki 6 listopada 2017 w 08:02 #

     Nie będzie problemu w urzędzie komunikacji z autem którego nie przerejestrowałeś na siebie 5 lat temu. Ważne żebyś miał opłacony podatek PCC-3 i ważne OC bo za brak tych opłat można zapłacić kary.

 8. tomek 4 marca 2014 w 20:16 #

  Hmm, a dlaczego niby Policja mialaby karac mandatem? Tzn skad ma sie dowiedziec, ze to jest moje auto i nie zostalo przerejestrowane w odpowiednim czasie? Malo to razy jezdzi sie autem pozyczonym od kolegi albo tescia? Dowod rejestracyjny na poprzedniego wlasciciela, OC na poprzedniego wlasciciela i wszystko sie zgadza… pozyczylem auto na 2 dni, jakby sie policjant pytal :)

  • Dariusz Sawicki 5 marca 2014 w 22:39 #

   Trudno mi powiedzieć skąd się policja dowiaduje. Fakty są takie, że się to zdarza choć wydaje mi się, że niezmiernie rzadko.

 9. Paulina 6 marca 2014 w 14:17 #

  Witam,

  kupiłam samochód 14 lutego z przeglądem oraz opłatami OC ważnymi prawie do końca roku.
  Nie zapłaciłam jeszcze podatku od auta anie nie przerejestrowałam go a słyszałam, że od nowego roku na przerejestrowanie jest nie 30 a 7 dni a po tym terminie zgłaszając się do uS zapłacę karę. Jak to na prawdę wygląda? Co powinnam teraz zrobić, kiedy i w jakiej kolejności ?
  Dziękuję!

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 20:23 #

   W ciągu 14 dni od dnia zakupu musisz złożyć druk PCC-3 i zapłacić 2% podatku. Ponieważ przekroczyłaś termin złóż wraz z tymi dokumentami pismo o nazwie
   „czynny żal” dzięki czemu jest szansa na nie płacenie kary. Nie możesz dopuścić do tego by Twoje OC przestało być ważne bo zapłacić można ponad 3 tysiące
   kary. Zamów bezpłatną rozmowę z ubezpieczycielem. Kolejność jest obojętna. Musisz załatwić urząd skarbowy, urząd komunikacji i ubezpieczenie OC.

 10. Marcin 16 marca 2014 w 23:01 #

  Witam

  Tydzień temu kupiłem samochód, OC chciałem wziąć na siebie, ale panowie z ubezpieczalni liczą sobie kolo 2 tys zł. (jestem młodym kierowcą) Sprawa wygląda następująco: OC jest ważne do października tego roku, poprzedni właściciel nie przerejestrował samochodu na siebie, ale OC jest na jego nazwisko, tu pojawia się moje pytanie czy mogę pojeździć przez np 3 miesiące bez przerejestrowywania i wykupywania OC czy jest to jednak ryzykowne?
  pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 5 maja 2014 w 21:40 #

   możesz pojeździć. Co do OC nie wypowiem się, zadzwoń do firmy, w której jest ubezpieczony pojazd.

  • kmr 31 maja 2014 w 08:13 #

   przypuszczam zapewne bo ja tez bym tak zrobil jak bym sprzedawal samochod zaraz albo na drogi dzien szedl bym do mojej ubepieczalni poinformowac ze sprzedalem samochod zeby inny delikwent mi nienawal na moje oc przypuszczam ze jezeli jedzisz na jego oc zapewne jest juz niewazne i sprzedajacy poinformowal juz swoja ubezpieczalne ze sprzedal samochod i zapewnie masz juz polise niewazna

   • ania 19 lipca 2014 w 17:51 #

    jeśli zbywca nie wypowiedział polisy przed zbyciem pojazdu, OC będzie ważne na nabywcę do czasu wygaśnięcia polisy (w tym wypadku do października). jeśli opłacił składkę za cały okres, nabywca dostaje opłaconą polisę „w prezencie”. OC nie kończy się w wyniku sprzedaży. Nabywca ma prawo korzystać z ubezpieczenia do końca polisy lub może wypowiedzieć z art. 31, co skutkuje rozwiązaniem umowy z dniem wpływu e-maila lub umowy do ubezpieczalni, lub w dniu nadania listu poleconego na Poczcie Polskiej. w takim wypadku jeśli OC było opłacone, a nabywca wypowie polisę, niewykorzystana składka jest zwrócona do osoby wpłacającej. Po sprzedaży auta zbywca nie ma żadnych praw do polisy i nie może jej wypowiedzieć. Wysokość składki jest obliczona wg taryfy zbywcy, jednak można wystosować wniosek o przeliczenie składki wg naszych zniżek (co nie zawsze jest opłacalne). Oczywiście cały czas pisze o przepisach po nowelizacji ustawy, czyli umowach zawartych po 12.02.2012 r.

    • Dariusz Sawicki 21 lipca 2014 w 23:24 #

     Ania jak można wypowiedzieć OC przed sprzedażą?

 11. leszek 5 kwietnia 2014 w 17:42 #

  Witam.
  Proszę mi powiedzieć jak to jest w lutym 2014r sprzedałem samochód a dzisiaj tzn 05.04.2014r
  zobaczyłem na ogólnopolskim portalu ogłoszenie sprzedaży mojego samochodu na moich starych tablicach rejestracyjnych czy jest to normalne czy kupujący może sprzedać samochód na moich numerach rejestracyjnych bez przerejestrowania samochodu ( powiadomiłem o sprzedaży Ubezpieczyciela OC) i wydział rejestracji pojazdów

  • Dariusz Sawicki 6 kwietnia 2014 w 22:08 #

   Jest tak ponieważ mimo zapisanego w prawie obowiązku przerejestrowania pojazdu nic się nie dzieje jeżeli ktoś tego nie zrobi. W Pana przypadku ważne jest to, że urząd komunikacji i ubezpieczyciel są powiadomieni, że nie jest to już Pana samochód i kto go od Pana kupił.

   • leszek 6 kwietnia 2014 w 22:49 #

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

   • Sebastian 1 sierpnia 2016 w 11:25 #

    Powinien Pan inaczej rozpocząć odpowiedź, a nie zakładać opieszałość nabywcy.
    Jeżeli auto nie zmienia powiatu i tablice nie są uszkodzone, to nr rejestracyjne pozostają takie same. Dlatego to też może być powodem, że samochód nadal ma te same „blachy”.

 12. adrian 16 kwietnia 2014 w 11:09 #

  Witam,
  Czy jest możliwe by sprawdzić (jako sprzedający) czy nowy właściciel dopełnił formalności i przerejestrował auto?
  Jeżeli tak, proszę o informacje w jaki sposób.

  Firma ubezpieczeniowa została poinformowana o sprzedaży przeze mnie auta, ale nie jest w stanie skontaktować się z kupującym celem uzgodnienia warunków przedłużenia/zmiany warunków polisy.
  Obawiam się, że zaniedbał on również kwestię przerejestrowania auta.
  Dziękuję

  • Dariusz Sawicki 24 kwietnia 2014 w 22:05 #

   Proszę spróbować w urzędzie komunikacji. Wydaje mi się, że nie będzie to możliwe ze względu na ochronę danych osobowych.

 13. Adrian 23 kwietnia 2014 w 23:14 #

  Panie Dariuszu:

  1. Kupiłem auto, którym współwłaścicielem jest bank. Auto zostało przez poprzedniego właściciela spłacone. Aktualnie czekam na zaświadczenie z banku, które ma przyjść pocztą. Za 5 dni mija 30 dni od zakupu auta, a zaświadczenie ma przyjść w przeciągu przyszłych 2 tygodni. Proszę o informację co zrobić w tym przypadku.

  Bez zaświadczenia z Banku nie uda się zarejestrować auta na mnie, a 30 dni minie lada moment.

  • Dariusz Sawicki 24 kwietnia 2014 w 22:03 #

   Adrianie,
   musisz cierpliwie czekać. Na dzisiaj nie ma przewidzianych kar za nie przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni.

   • seba 9 listopada 2014 w 21:32 #

    Panie Dariuszu. Prosze przeczytac ponownie tekst Pana Adriana ze zrozumieniem. Napisal wyraznie ze moze przekroczyc 30 dni a chce uniknac podwojnego zalatwiania spraw zwiazanych z rejestracja.

    • Dariusz Sawicki 19 listopada 2014 w 20:59 #

     Adrian nie może uniknąć podwójnego załatwiania spraw ponieważ czeka na dokument z banku, który przyjdzie po 30 dniach od zakupu i to go martwi.

 14. Bartek 25 kwietnia 2014 w 20:22 #

  Witam, kupiłem skuter w lipcu 2013, opłaciłem umowe w US. Następnie sprzedałem go w maju 2014 bez przerejestrowania na siebie. Kupujący dostał umowe ze mną i umowe moją z poprzednim właścicielem wraz z potwierdzeniem wpłaty z US (oraz oczywiście karte pojazdu i dowód rej.). Pytanie – czy czekają mnie lub kupującego jakieś konsekwencje i czy nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem? Dodam że cena na umowach różniła się o 1000zł na moją korzyść.

  • Dariusz Sawicki 5 maja 2014 w 21:37 #

   Nie będziecie mieli z tym żadnych problemów. W razie czego zdajcie się na nas.

 15. Adam 29 kwietnia 2014 w 08:10 #

  Witam,
  Chce kupić samochód, jest zarejestrowane nie posiada OC oraz przeglądu, jest to stary samochód 36 lat dla konesera.
  OC oczywiście muszę mieć zdaje sobie sprawę, natomiast chciałbym go zarejestrować w momencie gdy go dopiero wyremontuje, będę mu chciał nadać tablice żółte zabytkowe po remoncie. Czy w takim razie nie poniosę konsekwencji jeśli z rejestracją poczekam 3 miesiące?

  • Dariusz Sawicki 5 maja 2014 w 21:33 #

   W obecnym stanie prawnym nie poniesiesz żadnych konsekwencji, pod warunkiem, że OC będzie ciągle ważne.
   Co do rejestracji na zabytek zawsze możemy pomóc przeprowadzić całą procedurę.

  • ania 19 lipca 2014 w 17:56 #

   rada na przyszłość, jeśli nie będzie Pan dłuższy czas włączał się do ruchu drogowego – samochody zabytkowe nie mają obowiązku posiadać ciągłości OC, są w tym przypadku uprzywilejowane (polecam zagłębić się w ustawę i zapytać życzliwego ubezpieczyciela z rzetelną wiedzą ;) )

 16. Sylwia 29 maja 2014 w 11:23 #

  Witam. Zakupiłam samochód z silnikiem benzynowym z instalacją LPG, jednakże w po krótkim czasie został on wymieniony na diesela. Auto nie zostało jeszcze przerejestrowane (z braku niezbędnych dok. od sprzedającego) a kończy mi się przegląd techniczny. Po wymianie silnika przechodził on już przegląd, dostałam zaświadczenie „na papierku” bez wbijania w dowód. Kolejny termin przeglądu zbliża się wielkimi krokami a nie jestem pewna czy którykolwiek diagnosta wystawi mi kolejny „papierek”. Czy w tym przypadku konieczne jest przerejestrowanie auta czy mogę złożyć wniosek o „zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym” do czasu otrzymania wszystkich dokumentów?

  • Dariusz Sawicki 31 maja 2014 w 16:09 #

   Jeżeli kupiłaś samochód i go jeszcze nie przerejestrowałaś to nie możesz złożyć wniosku o zmianę danych, bo to się będzie wiązało z przerejestrowania gdyż wśród zmieniających się danych są też dane właściciela pojazdu ;)

 17. arx 29 maja 2014 w 23:05 #

  Według mnie jest jeszcze jeden aspekt poruszanego tematu – sytuacja, w której ktoś prowadzi działalność gospodarczą typu 'autohandel’ i kupuje samochody w pewnej ilości po to, aby je za jakiś czas sprzedać, najchętniej z zyskiem. To jest jedyna sytuacja, w której rozumiem, że przerejestrowanie wszystkich aut na tę firmę/osobę, nie ma większego sensu. Pozostałych sytuacji nie rozumiem, jak wielu rzeczy z resztą. Sami sobie stwarzamy problemy. Jest przepis pt 'masz 30 dni na dokonanie czynności’. I dziwnym trafem od razu pojawiają się pytania 'czy muszę to zrobić?’, 'co mi mogą zrobić?’, 'po co to robić, skoro nie mam ochoty?’, 'skąd będą wiedzieć, że miałem to zrobić?’ itp itd. To nic, że bałagan sami robimy, że w przypadku kontroli trzeba się głupio tłumaczyć, że macha się ciągle nie swoimi danymi osobowymi. Ech. Z racji tego, że nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi, będąc sprzedającym z umową zgłaszam się do wydziału komunikacji oraz do ubezpieczyciela, informując o zbyciu pojazdu i mam spokój. Niech sobie kupujący robi co chce, przepisuje umowy, sprzedaje, jeździ, ubezpiecza lub nie. A jak będzie miał jakiś kłopot, to niech sobie radzi sam. Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 31 maja 2014 w 16:07 #

   Ja robię tak samo. Po sprzedaży od razu zgłaszam to w urzędzie komunikacji i w ubezpieczalni i mam problem z głowy. Szczególnie, że w ubezpieczeniach liczy się data zgłoszenia do nich sprzedaży a data z umowy.

 18. Kasia 30 maja 2014 w 18:00 #

  Witam.. Miałam dzisiaj kolizję nie z mojej winy,auto kupiłam jakieś 6-mc temu i nie przerejestrowałam . I mam pytanie czy zgłaszając szkodę istnieje jakaś możliwość ukarania za nieprzerejestrowanie ?

  • Dariusz Sawicki 31 maja 2014 w 16:01 #

   niestety nie wiem czy jest to zawarte gdzieś w przepisach o ubezpieczeniu. Jak się tylko dowiesz daj znać czy ma to jakieś znaczenie.

 19. kasia 3 czerwca 2014 w 11:11 #

  Witam. Kupiłam samochód. Sprzedawca wystawił mi na niego fakturę. Czy w związku z tym on opłaca podatek w US czy ja mam taki obowiązek??

  • Dariusz Sawicki 15 czerwca 2014 w 22:04 #

   Jeżeli masz fakturę zakupu jesteś zwolniona z podatku od czynności cywilno-prawnych (2%)
   i nie wypełniasz druku PCC-3.

 20. Graża 7 czerwca 2014 w 16:21 #

  Witam. Mam pytanie odnośnie sprzedaży auta przez firmę osobie fizycznej (w tym przypadku swojemu pracownikowi) – czy firma musi mieć w KRS wpis o przedmiocie działalności: sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów..?

  • Dariusz Sawicki 2 lipca 2014 w 00:49 #

   Myślę, że nie musi jeśli jest to sporadyczna – jednorazowa sprzedaż. Oczywiście szczegóły do uzgodnienia z księgowością Waszej firmy ;)

 21. Roman 13 czerwca 2014 w 16:23 #

  Witam,mam problem. Zakupiłem pojazd do którego miałem zamontować hak ,ale okazało się że w miejscu na hak jest zamontowana butla gazowa. Całość usługi by przekroczyła połowę ceny auta i rezygnuję z tego. Auto które kupiłem nigdzie jeszcze nie zgłaszałem tj. UK, US, czy mogę pojazd zbyć na inną osobę tj, na dowód rej.poprzedniego właściciela. Czy mogę liczyć na konsekwencje?

  • Dariusz Sawicki 15 czerwca 2014 w 22:03 #

   Możesz pojazd zbyć. Od różnicy w cenie (jeśli zarobisz) płacisz podatek dochodowy
   (pod warunkiem, że nie minęło 6 miesięcy od daty kupna przez Ciebie.

   Nie rozumiem co masz na myśli pisząc „tj. na dowód rej. poprzedniego właściciela”.

 22. ania 18 czerwca 2014 w 08:04 #

  Kupilam samochód od pana który nie zarejestrował go na siebie tylko kwity są pierwszego właściciela ale umowę pisalam juz z tym drugim facetem. Pol nocy nie spalam zastanowiajac się co teraz będzie jak mam zarejestrować pojazd na siebie. Proszę o szybka odpowiedz. Bo nie chcemy jeździć na jego kwitach.

  • Dariusz Sawicki 23 czerwca 2014 w 11:01 #

   Wszystko będzie w porządku. Do urzędu musisz zabrać wszystkie oryginalne umowy zaczynając od umowy zawartej z osobą widniejącą w dowodzie rejestracyjnym.
   W razie problemów możemy się wszystkim zająć. Proszę o kontakt

 23. Jarek 26 czerwca 2014 w 14:03 #

  Witam,
  Kupiłem auto z kratką, której chcę się pozbyć. Czy mogę to zrobić zanim przerejestruję auto? Chodzi mi o to, żeby potem od razu wyrobić dowód rejestracyjny z wpisem „samochód osobowy”.

  • Dariusz Sawicki 2 lipca 2014 w 00:46 #

   najlepiej i najtaniej (nie trzeba płacić dwa razy za wyrobienie dowodu rejestracyjnego) jest zmienić na rodzaj samochodu przed przerejestrowaniem.
   Skontaktuj się z nami w celu uzgodnienia szczegółów

 24. MArcin 16 lipca 2014 w 07:13 #

  Witam.Kupiłem w maju samochód na firmę z fakturą vat.Nie przerejestrowałem go jeszcze i właściwie nie koniecznie chce to zrobić gdyż chciałbym ten samochód teraz sprzedać stąd moje pytanie-czy mogę sprzedać samochód nie zarejestrowując go na siebie tzn.wystawiając tylko fakturę.Czy kupujący nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem auta jesli Wydział Komunikacji zobaczy fakturę od kogoś innego a właścicielem pojazdu w doowdzie będzie ktoś inny? I jeszcze pytanie co z ubiezpieczeniem OC-15.07.2014 do zapłacenia jest druga rata polisy której właścicielem jest jeszcze poprzedni użytkownik.Czy muszę ją opłacić? CO się stanie jeśli nie zapłacę tej raty

  • Dariusz Sawicki 21 lipca 2014 w 23:21 #

   Możesz nie rejestrować. Przy sprzedaży MUSISZ przekazać swoją oryginalną fakturę zakupu lub jej kopię notarialną jeśli zajmujesz się handlem pojazdami (masz to wpisane w zaświadczeniu o działalności gospodarczej).
   Co do OC to skontaktuj się z ubezpieczycielem. Moim zdaniem, jeżeli sprzedawca zgłosi sprzedaż to będzie to Twój obowiązek.

   • Xbalck 6 sierpnia 2018 w 22:15 #

    Co się stanie gdy samochód kupiony nie jest przerejestrowany przez bardzo długi czas . Około 3 lat … Nie z mojej winy bo rodzice tego nie zrobili… A teraz chce to przerejestrowac ?

 25. Agnieszka 18 lipca 2014 w 20:15 #

  Witam !!
  Chce kupić auto w komisie w Polsce. Auto jest na rejestracjach austrijackich, czy w takim przypadku przy rejestracji auta muszę płacić za akcyzę?

  • Dariusz Sawicki 21 lipca 2014 w 23:18 #

   Akcyzę opłaca importer czyli osoba/firma która przywiozła pojazd do Polski.
   Więc jeżeli komis wystawia fakturę na ten samochód to wraz z dokumentami
   musi przekazać zaświadczenie o zapłacie akcyzy wystawione przez urząd celny.

   • Agnieszka 22 lipca 2014 w 16:23 #

    Dziękuję

 26. Piotr Sokół 24 lipca 2014 w 14:49 #

  Witam,
  dzisiaj miałem kolizję drogową nie z mojej winy… Zakupiłem auto z Belgii w grudniu 2013 roku… dziś mamy 24.07.2014r. Auto jest nieprzerejestowane, OC i przegląd auta zrobiłem. Moje pytanie brzmi – jakie mogą być konsekwencje nieprzerejestrowania? i czy zostanie mi wypłacone odszkodowanie za auto. Proszę o odpowiedz.

  • Dariusz Sawicki 30 lipca 2014 w 20:55 #

   Konsekwencje nie przerejestrowania może wyciągnąć policja w związku z nie zastosowaniem się do 30 dniowego terminu na przerejestrowanie. Co do odszkodowania to trzeba pytać w firmie ubezpieczeniowej.

 27. Marek 1 sierpnia 2014 w 00:23 #

  Witam.Mam problem z zarejestrowaniem pojazdu.Kupiłem auto.Jestem czwartym właścicielem.Dow.rej.i karta pojazdu jest na pierwszego właściciela.Pozostali nie rejestrowali pojazdu na siebie tylko opłacali OC.i tak jeżdzili.Posiadam wszystkie umowy kupna-sprzedaży.I teraz problem.Umowa kupna-sprzedaży między pierwszym a drugim wł. to ksero,pozostałe to oryginał.W WK powiedzieli,że wszystkie umowy muszą być oryginalne.Nie wiem co mam robić dalej,czy jest z tego jakieś wyjście.Proszę o odpowiedż.Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 4 sierpnia 2014 w 15:47 #

   Musisz dotrzeć do osoby lub osób, których nie masz oryginału umowy i musisz ją odtworzyć – sporządzić duplikat umowy. Bez oryginału rejestracja pojazdu może być nie możliwa. W razie problemów proszę o kontakt postaramy się pomóc.

 28. Małgorzata 1 sierpnia 2014 w 09:37 #

  Witam
  Ja mam pytanie o OC.
  Mam nie opłacone zaległe ubezpieczenie w WARCIE za samochód którym nie jeżdziłam teraz chcę go zezłomować i kupić inny czy mogę ubezpieczyć go w innej ubezpieczalni niż WARTA i czy dowiedzą się że mam dług i będą robić jakieś problemy. Ten dług w WARCIE chcę zapłacić w ratach

  • Dariusz Sawicki 4 sierpnia 2014 w 15:44 #

   Możesz ubezpieczyć w innej ubezpieczalni niż warta. Jest wielce prawdopodobne, że się dowiedzą i zapłacisz karę za brak OC ponad 2000 zł. Uzgodnij w Warcie jak zapłacić dług i może przy okazji okaże się, że Twoja polisa się automatycznie przedłużyła co pozbawiłoby Cię kłopotów.

 29. Ewa 5 sierpnia 2014 w 14:32 #

  Witam,
  kupiłam auto we wrześniu 2013. Nie zarejestrowałam go ani nie opłaciłam składek OC. Zamierzam uczynić to teraz. Pytanie: jakie konsekwencje wiążą się z takim opóźnieniem? I drugie nie posiadam stałego adresu zameldowania ( w dokumentach jestem bezdomna). Gdzie w związku z tym mogę załatwić wszystkie formalności?

  • Dariusz Sawicki 11 sierpnia 2014 w 22:29 #

   Za brak OC możesz zapłacić karę nawet kilka tysięcy złotych. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i spytaj co można zrobić. Zarejestruj na siebie samochód, możemy w tym pomóc – skontaktuj się z nami.

 30. Robert 11 sierpnia 2014 w 19:33 #

  Witam. Mam problem tego typu, przebywam za granica ale chcę teraz kupić auto w Polsce i będę tylko tydzień i na 100% nie uda mi się przerejestrować, a jak nawet to dostanę tylko dowód tymczasowy. I teraz moje pytanie: Czy można przyspieszyć wyrobienie dowodu lub wyrobić tymczasowy na dłuższy okres np. do następnego pobytu w Polsce w ciągu 1,5 – 2 mies. lub czy może np. żona odebrać dowód rej. bez blach i mi wysłać? Bo chyba jeżdżenie na dowodzie byłego właściciela za granica chyba raczej nie wskazane? Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 11 sierpnia 2014 w 22:26 #

   Kupujesz auto w Polsce, rejestrujesz a ktoś inny z Twojego upoważnienia może odebrać dowód stały.
   Nie ma możliwości przyspieszenia wydania dowodu stałego ani jego przedłużenia o dwa miesiące. Jest możliwość przedłużenia o 14 dni pod warunkiem, że dowodu nie będzie w urzędzie komunikacji. W razie problemów możemy się zając całą sprawą. Proszę o kontakt.

   • Robert 12 sierpnia 2014 w 18:16 #

    Dzięki za szybką odpowiedź. Interesuje mnie jeszcze czy potrzebne są tablice, ponieważ z tego co pamiętam zmieniają naklejkę z hologramem tylko nie kojarzę czy robią to przy tym czasówce czy dopiero przy stałym dowodzie? A auto będzie za granicą.

 31. Jagla 27 sierpnia 2014 w 06:45 #

  Witam.
  Przeczytałem kilkadziesiąt komentarzy i rozumiem, że nie muszę śpieszyć się z przerejestrowywaniem auta. Autko kupiłem nie dawno, a będę jeździł nim w Grudniu dopiero, więc nie będę się spinał co do jego rejestracji. Zrobię to w dniu gdy uzbieram na to pieniążki.
  Chciałem zapytać o to, co muszę zrobić po wymianie silnika 1,3 benzyna na 1,8 Diesel?
  Mam jeszcze drugą sprawę.
  Kupiłem to auto na siebie i jeśli przyjdzie mi opłacać OC to wyjdzie mi z 2tys. zł. Co zrobić aby mieć pełne zniżki? Czy wystarczy podarować powiedzmy 1% samochodu na (w moim przypadku) ciocie? Czy będę jej kasował kilka % zniżki będąc właścicielem a ciocia współwłaścicielem?

  P.S.
  Jeśli coś nie jasno powiedziałem, proszę pytać.
  Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 20:14 #

   Po zmianie silnika, udajesz się na stację kontroli pojazdów, która wystawia zaświadczenie z nowymi danymi technicznymi.
   To zaświadczenie musisz okazać przy rejestracji w urzędzie komunikacji, na jego podstawie zmienią pojemność.
   Na pewno w ciągu 14 dni od dnia kupna musisz wypełnić druk PCC-3, złożyć go w swoim urzędzie skarbowym i zapłacić
   2% podatku. Zwykle, żeby mieć zniżki drugiej osoby musi ona być współwłaścicielem pojazdu. Musisz więc sporządzić z ciocią umowę sprzedaży części pojazdu.
   Jeżeli ta część ma wartość większą niż 1000 zł ciocia wypełnia druk PCC-3 i płaci 2% podatku.
   Szczegóły obliczania polisy OC poznasz zamawiając bezpłatną rozmowę telefoniczną z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

 32. Pawel 31 sierpnia 2014 w 23:34 #

  Witam Panie Darku
  Ja tez w sprawie zakupu auta, ale troche inaczej.
  ¨Jestem zainteresowany zakupem samochodu uzywanego w Polsce, jednak chce go zarejestrowac za granica UE gdzie mieszkam na moje dane osobowe. (od kilkunastu lat rozliczajac sie z tutejszym urzedem skarbowym). czy w zwiazku z tym musze uiscic oplate w wysokosci 2 % do us.
  Na moj rozum nie, poniewaz podobna oplate placi sie w tutejszym us, nie wiem czy dobrze rozumuje ale, jesli umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania ( jesli chodzi o zatrudnienie) jest podpisana to moze i ta oplata sie rownowazy.
  dziekuje i pozdrawiam
  Pawel

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 20:06 #

   Płaci Pan podatek 2% i składa druk PCC-3 w Polsce ponieważ wynika wynika to z ustawy o tym podatku.
   Podatek ten płaci się od umów zawartych w Polsce. Ostatecznie proponuję potwierdzić
   to w polskim urzędzie skarbowym.

 33. Zbyszek 2 września 2014 w 18:06 #

  Witam!
  Mam pytanie – w roku 2006 zakupiłem motocykl w Niemczech ( wyrejestrowany 2005). Przywiozłem go, ale nie rejestrowałem, nie opłacałem OC. Teraz przyszedł czas żeby go zarejestrować. Czy po tak długim czasie nie będzie problemów z rejestracją i ubezpieczycielem?

  • Dariusz Sawicki 8 października 2014 w 09:08 #

   W przypadku przywiezienia motocykla z zagranicy nie ma problemu z rejestracją i ubezpieczeniem.
   Musisz załatwić VAT-24 w urzędzie skarbowy, tłumaczenia przysięgłe oraz badanie techniczne.
   Możemy się tym za Ciebie zająć – proszę o kontakt.
   Co do OC możesz zamówić rozmowę telefoniczną na koszt ubezpieczalni z naszej strony.

 34. Monika 8 września 2014 w 21:45 #

  Ja mam takie pytanie, kupiłam samochód 11 sierpnia 2014r mam ważne OC do maja i przegląd do czerwca,jednak musiałam wyjechać a samochód stoi w garażu i nie dam rady przerejestrować go w ciągu 30 dni od kupna. Czy poniosę jakąś karę pieniężną jeżeli zarejestruje go 3 tygodnie po terminie?

  • Dariusz Sawicki 3 października 2014 w 11:28 #

   Nie poniesiesz kary pieniężnej za przerejestrowanie pojazdu po 30 dniach od daty kupna.
   Tak przynajmniej jest w dniu dzisiejszym.
   Natomiast możesz zostać ukarany w przypadku gdy wygasła Ci polisa OC.
   Kary sięgają nawet kilku tysięcy w zależności od tego jak długo nie masz polisy.
   O karach za brak ubezpieczenia OC przeczytasz na naszej stronie.

 35. Michał 10 września 2014 w 04:59 #

  Witam.

  Kupiłem używany samochód w styczniu 2013 roku. W kwietniu wygasło OC oraz przegląd.
  Od początku aż po dziś dzień auto stoi u mnie na posesji, kompletnie nie używane. Oczywiście jest nie przerejestrowane.

  Co należy zrobić aby sprzedać auto osobie, która je zezłomuję?

  PS Teoretycznie można by wpisać dane poprzedniego właściciela w umowę kupna-sprzedaży?

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 19:55 #

   Pobierasz umowę z naszej strony
   i spisujesz z osobą, która od Ciebie kupuje pojazd i będzie go potem złomować.
   Nie można wpisać danych poprzedniego właściciela bo on sprzedał samochód Tobie ;(
   Nowy właściciel w dniu umowy wykupuje na siebie ubezpieczenie OC a Ty czekasz
   aż UFG Cię znajdzie i każe zapłacić kilka tysięcy złotych kary za brak OC.

 36. Łukasz 11 września 2014 w 23:20 #

  Witam Panie Darku mam problem odnośnie ciągnika rolniczego był zarejestrowany na mojego tate,tato nie opłacał ubezpieczenia nie wiem przez ile ,tuz przed śmiercią czyli ponad 1,5 roku temu podpisał mi umowę kupna-sprzedazy ale nic z tym nie zrobilem ,zrobilem tylko podzial majatku czyli ze dziedzicze tylko 1\którąś a mam 3 rodzenstwa które mieszka poza krajem i jeszcze mama czy mogę teraz zarejestrować ciągnik mimo upływu czasu jak mi tato zmarł i czy będę musiał zwracać za ubezpieczenie jak mam to rozegrać proszę o poradę z góry dziękuję.

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 20:30 #

   Na pewno można zarejestrować ciągnik. Będzie potrzebna umowa w oryginale plus dokumenty z których wynika kto dziedziczy i w jakich częściach ciągnik.
   Co do braku OC to musisz się liczyć z karą kilka tysięcy złotych nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zamów bezpłatną rozmowę z
   Towarzystwem Ubezpieczeniowym
   . Możemy pomóc zarejestrować ten
   pojazd. Proszę o kontakt.

 37. mamuś 17 września 2014 w 07:20 #

  Co mam zrobić, ale proszę wytłumaczyć mi łopatologicznie. Od dwóch lat nie przerejestrowałam autka. Co w Urzędzie Komunikacji zrobić, to wyczytałam we wcześniejszych postach. Ale jak to dokładnie załatwić w US. Czy te babki nie będą na mnie wrzeszczały, czy mogę po prostu zapłacić odsetki i jaki to procent życzy sobie US za zaległości. Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 3 października 2014 w 11:25 #

   Jeżeli nie zarejestrowałaś samochodu przez kilka lat musisz zrobić:
   1. zarejestrować samochód w urzędzie komunikacji, na dzisiaj nie ma za to żadnej kary,
   2. zgłosić się do urzędu skarbowego gdzie te babki na pewno nie będą na Ciebie wrzeszczały,
   mogą jedynie ukarać Cię mandatem w wysokości kilkuset złotych.
   Kary możesz uniknąć składając wraz z drukiem PCC-3, który wypełnisz na naszej stronie
   tzw. czynny żal do pobrania u nas.
   Niestety zdarza się, że metoda ta nie działa choć na pewno warto spróbować szczególnie, że procedura ta
   jest przewidziana prawem w kodeksie karnym skarbowy.

 38. Karol 25 września 2014 w 21:30 #

  Kupiłem od ojca udział w samochodzie (do1/2) wartości w kwietniu ubiegłego roku. Auto miało wykupiona polisę do października, ubezpieczyciel (przedstawiciel) oraz WK zostały o tym fakcie (zakupu) poinformowane a ja jako współwłaściciel zostałem wpisany w dw rejestracyjnym. We wrześniu ojciec darowizną przekazał mi pozostała część udziału w pojeździe. Tym samym stałem się pełnym właścicielem pojazdu. W okresie wygasania umowy z ubezpieczycielem (październik 2013) podjąłem decyzję o ubezpieczeniu pojazdu u innego ubezpieczyciela co też uczyniłem (znalazłem korzystniejszą umowę u tego samego przedstawiciela ale na umowę z innym niż dotychczasowym ubezpieczycielem. Od września ubiegłego roku mój ojciec nie jest właścicielem pojazdu. Termin końcowy opłaconej przez ojca składki wygasał w połowie października. Mimo to nękany jest przez poprzedniego ubezpieczyciela o zapłacenie rzekomo należnej składki za następny okres ubezpieczenia, oraz przysyłają mu kolejne kontynuacje na kolejny okres (ojciec w czasie wygaśnięcia umowy nie był właścicielem pojazdu a ja wybrałem innego ubezpieczyciela i tam zawarłem umowę).
  Czy skoro nie był właścicielem w okresie wygaśnięcia składki a nowy właściciel ubezpieczył pojazd u innego ubezpieczyciela, ubezpieczyciel może domagać się składki wskutek „braku wypowiedzenia umowy”?
  pozdrawiam
  Karol

 39. Kamila 30 września 2014 w 11:47 #

  Witam :-)
  Mam pytanie moj chlopak kupil samochod rok temu i do tej pory go nie zarejestrowal placi caly czas skladki za ubezpieczenie tylko samochod jest dalej nie przerejestrowany.
  Teraz chce spisac ze mna umowe kupna-sprzedazy i zebym zarejestrowala samochod na siebie. Mam pytanie czy urzad nie ukara go iz przez rok czasu nie zarejestrowal samochodu na siebie. Prosze o porade co teraz najlepiej zrobic?

  • Dariusz Sawicki 3 października 2014 w 11:09 #

   Urząd nie ukarze go za przekroczenie terminu 30 dniowego (obecnie nie ma za to kary – martwy przepis).
   Żeby to najlepiej zrobić to chłopak sprzedaje Tobie samochód spisując umowę kupna sprzedaży, którą pobierasz z naszej strony.
   Ty idziesz do urzędu komunikacji z umową chłopaka i swoją oraz tablicami, kartą pojazdu,
   dowodem rejestracyjny i polisą OC.
   Jeżeli nie możesz lub nie chcesz się tym zajmować to kontaktujesz się z nami a my się zajmujemy całą sprawą :)

 40. Anka 3 października 2014 w 17:21 #

  Mam pytanie czy jezeli kupiłam samochod na fv, ale nie jako osoba prywatna tylko na firme ktora prowadzilam musze opłacić 2% podatek?

  • Dariusz Sawicki 8 października 2014 w 09:02 #

   W przypadku kupna samochodu na fakturę VAT jesteś zwolniona z zapłaty 2% podatku i wypełniania druku PCC-3

 41. mariusz 9 października 2014 w 18:32 #

  Witam mam nie przerejestrowane auto już od sporego czasu oc przepisalem na siebie i regularnie je oplacam badania techniczne ważne.Czy mogę je normalnie sprzedać i jakie dokumenty musze przekazać nowemu nabywcy aby bez problemu auto zarejestrował czy nie będę miał z tego tytułu problemów ze skarbówką.

  • Dariusz Sawicki 20 października 2014 w 13:20 #

   Sprzedajesz i oddajesz wszystkie oryginały umów od osoby widniejącej w dowodzie rejestracyjnym do Ciebie.

 42. Martin 11 października 2014 w 09:59 #

  Witam . tydzien temu zakupiłem samochód okazalo sie ze dzis silnik padl. i chce go sprzedać moje pytanie jest takie , jeśli go jeszcze nie przerejestrowałem a do 30 dni go nie sprzedam to bede musial go na siebie zarejestrowac i dopiero pozniej sprzedać ? czy po upływie 30 dni jak go sprzedam na tablicach poprzedniego właścicela nic sie nie stanie ?

  • Dariusz Sawicki 20 października 2014 w 13:19 #

   Możesz sprzedać bez przerejestrowania. Musisz oddać kupującemu wszystkie umowy pośrednie w oryginale.

 43. Paulina 13 października 2014 w 12:46 #

  witam,
  10.09.2014 otrzymałam samochód w formie darowizny. Jego wartość jest poniżej 3 tys. zł, nadal go nie przerejestrowałam, darczyńca to moja rodzina (ale nie najbliższa), co muszę zrobić ?

  • Dariusz Sawicki 20 października 2014 w 13:18 #

   Darowizna do kwoty 9637 zł jest wolna od podatku automatycznie a powyżej pod warunkiem, że zostanie zgłoszona
   do urzędu skarbowego w czasie 6 miesięcy od daty umowy.
   Czyli nic nie robisz w sprawie podatku i idziesz rejestrować w urzędzie komunikacji sama lub zlecasz to nam ;)

 44. Madzika 13 października 2014 w 18:02 #

  Witam,
  zmieniłam adres zameldowania tymczasowego na stały. Samochód był zarejestrowany w innej gminie ( tam gdzie miałam dotychczas meldunek stały). Planuję sprzedać samochód w lutym, dlatego nie chcę na chwilę obecną płacić za przerejestrowanie samochodu. Czy jest wymóg przerejestrowania ? Czy policjant w chwili zatrzymania, może mi wlepić mandat ?

  • Dariusz Sawicki 20 października 2014 w 13:07 #

   Jest wymóg przerejestrowania w terminie 30 dni od daty zakupu. Policjant może za to wlepić mandat choć jest sytuacja niemal nie spotykana.
   Przy sprzedaży auta bez zmiany adresu możesz użyć naszego wzoru umowy.

 45. milimetr 13 października 2014 w 19:58 #

  Witam,

  czy w samych przepisach o przerejestrowaniu samochodu z województwa A do B jest konieczność zmian tablic?

  • Dariusz Sawicki 20 października 2014 w 13:06 #

   Tak w przepisach o rejestracji pojazdów jest taki obowiązek.

 46. Sławek 20 października 2014 w 12:12 #

  Czy przy odkupieniu od kogoś auta nie przerejestrowanego z nie opłaconym podatkiem pcc-3 po przerejestrowaniu nowy właściciel może mieć z tego powodu jakieś dodatkowe koszta? pytam bo mam możliwość kupienia auta w atrakcyjnej cenie.

  • Dariusz Sawicki 20 października 2014 w 13:01 #

   Nie będzie żadnego problemu z podatkiem innej osoby. Urząd komunikacji nie interesuje się podatkami.
   Ważne będzie w tym przypadku zabranie od sprzedawcy wszystkich oryginalnych umów między poszczególnymi
   osobami. W razie problemów proszę o kontakt.

 47. jacek 23 października 2014 w 19:41 #

  kupiłem samochód od gościa który kupił go i nie przerejestrował go na siebie otrzymałem od niego kopię poprzedniej umowy urząd odrzucił moje podanie o rejestrację

  • Dariusz Sawicki 23 października 2014 w 19:50 #

   Niestety polskie urzędu nie rejestrują samochodów na kopiach umów. Musisz skontaktować się z tą osobą i poprosić żeby wypożyczył Ci oryginał umowy. W razie problemów prosimy o kontakt, pomożemy ;)

  • jacek 23 października 2014 w 20:01 #

   tylko jest problem ta osoba ma wyłączony telefon i niema z nią kontaktu na dwóch numerach
   telefonu które posiadam

 48. tom778899 31 października 2014 w 10:18 #

  Witam
  Proszę o uściślenie , z czego wynika konieczność przerejestrowania nabytego pojazdu?
  Art. 78 PORD mówi :”2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu;”
  Rozumiem to tak , że muszę tylko powiadomić o kupnie pojazdu – cz się mylę?
  Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 14 listopada 2017 w 20:11 #

   Dobre pytanie, co na to Twój urząd komunikacji?
   Czy zawiadomienie wiąże się automatycznie
   z obowiązkiem przerejestrowania pojazdu?

 49. Katarzyna 4 listopada 2014 w 09:17 #

  Witam,
  mam pytanie czy jeśli spóźnię się z przerejestrowaniem auta o 1 dzień (czyli po 30 dniach) to grozi mi jakaś dodatkowa opłata w urzędzie ? II sprawa, czy jeśli podatek zapłacę dopiero w 30 dniu od daty zakupu (wiem, że ponoć trzeba to było zrobić do 14 dni) to będzie to miało jakieś konsekwencje finansowe ? I ostatnie pytanie, czy wszystkie formalności związane z przerejestrowaniem samochodu może dokonać osoba faktycznie poruszająca się samochodem (zgłoszona jako kierujący w ubezpieczeniu) z moim upoważnieniem na piśmie i moim dowodem os. czy muszę być koniecznie ja jako jedyny właściciel auta. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

  • Dariusz Sawicki 19 listopada 2014 w 21:12 #

   1. Jeżeli spóźnisz się z rejestracją samochodu o dzień powyżej 30 dni od daty zakupu to nic się nie dzieje.
   2. Jeżeli spóźnisz się 1 dzień powyżej 14 dni z opłatą podatku i złożeniem deklaracji PCC-3 możesz zapłacić karę za spóźnienie (nawet kilkaset złotych). Wypełnij teraz druk PCC-3 na naszej stronie, wydruki i podpisz. Do tego wydrukuj czynny żal, wypełnij i podpisz. Następnie musisz złożyć PCC-3 wraz z czynnym żalem do urzędu skarbowe dzięki czemu jest wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia kary.
   3. Każda osoba może pójść z Twoim upoważnieniem i zarejestrować samochód, upoważnienie pobierz z naszej strony.
   W razie problemów proszę o kontakt

 50. tyson 5 listopada 2014 w 00:11 #

  Witam mam pytanie obowiazek przerejestrowania auta po zakupie to 30dni Niektórzy piszą że nie przerejestrowali auta 2lata Moje pytanie na kogo OC ten ktoś wtedy jeździ jeśli sprzedający daje wypowiedzenie do ubezpieczalni i zgłasza że sprzedał samochód

  • Dariusz Sawicki 19 listopada 2014 w 21:15 #

   1. Jest obowiązek ustawowy na zgłoszenie zmiany 30 dni od dnia zakupu do urzędu komunikacji, taka zmiana wiąże się z przerejestrowaniem pojazdu.
   Jeżeli nie przerejestrujesz urząd komunikacji wg prawa na dziś nie zrobi Ci krzywdy.
   2. Jeździ się na OC poprzedniego właściciela do końca tej polisy lub na swoje dane jeśli zgłosisz się do ubezpieczalni. Najlepiej zapytać w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Rozmowę zamów z naszej strony.

 51. minka 18 listopada 2014 w 10:23 #

  Kupiłam samochód i nie będę go narazie przerejestrowywać ponieważ mam opłacone ubezpieczenie OC przez poprzedniego właściciela prawie na rok. I tu mam pytanie jeżeli On (poprzedni właścieciel) zgłosi sprzedaż samochodu do tej firmy ubezpieczeniowej to czy zostanę o tym fakcie poinformowana tzn że nie mam już ubezpieczenia?

  • Dariusz Sawicki 19 listopada 2014 w 20:51 #

   Po zgłoszeniu sprzedaży firma ubezpieczeniowa nie musi Cię o tym powiadomić. Na pewno jednak wg stanu przepisów na dzisiaj polisa jest ważna aż do jej końca lub do chwili jej wypowiedzenia przez Ciebie. Nie musisz wypowiadać ubezpieczenia. Po kupnie powinnaś zgłosić się do ubezpieczalni i zgłosić, żeby polisa była wystawiona na Twoje dane. Uwaga: przy zmianie polisy na Twoje dane może się to dla Ciebie skończyć dopłatą do polisy gdy okaże się, że nie masz takich zniżek jak poprzedni właściciel. Możesz również zamówić rozmowę telefoniczną z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na naszej stronie.

   • Dariusz Sawicki 19 listopada 2014 w 20:53 #

    Idziesz do urzędu komunikacji z zaświadczeniem od diagnosty i urząd wydaje Ci pozwolenie czasowe a potem nowy dowód rejestracyjny. W razie problemów proszę o kontakt.

 52. Mateusz 26 listopada 2014 w 21:57 #

  Witam ubezpieczenie oc skończyło mi się 09 11 2014 o tym fakcie zorientowałem się dopiero dziś czyli 26 11 2014 Co należało by teraz z tym zrobić Dodam że samochód nie jest używany i raczej nadaje się na szrot Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 28 listopada 2014 w 14:47 #

   Niestety w Polsce musisz ciągle mieć ważne OC. Sprawdź w tej ubezpieczalni gdzie miałaś ostatnio wykupione OC
   lub zamów rozmowę telefoniczną w dogodnym dla Ciebie terminie z konsultantem w tej sprawie.

 53. Dawid 26 listopada 2014 w 23:44 #

  Witam, chce kupic auto od znajomej w Niemczech, na co musze zwrocic uwage i co musze zrobic, zeby legalnie pojechac nim do Polski?

  • Dariusz Sawicki 28 listopada 2014 w 14:44 #

   Kupując samochód musisz mieć od sprzedawcy: umowę kupna, obie części dowodu rejestracyjnego.
   Jeżeli pojazd jest ubezpieczony i ma tablice jedziesz do Polski.
   Jeśli nie jest kupujesz u nas niemieckie tablice przejazdowe ważne 5 dni na stronie zoltetablicerejestracyjne.pl

   Po przyjeździe robisz badanie techniczne i zgłaszasz się do nas – my załatwiamy całą resztę w 2-3 dni.

 54. linusikx 30 listopada 2014 w 08:18 #

  Mam pytanko, a mianowicie 3 m-ce temu kupiłem autko za 600zl. Koszt przerejestrowania to prawie 200zł czyli 1\3 ceny auta więc darowałem sobie to gdyż planowałem szybko je sprzedać. Teraz chcę je sprzedać ale nie jest auto przerejestrowane. Czy wystarczy mieć ważne oc, przegląd, i umowe kupna-sprzedaży aby pogonić autko?
  pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 3 grudnia 2014 w 12:29 #

   Tak, wystarczy oddać kupującemu oryginał swojej umowy kupna.
   Umowę kupna samochodu można pobrać z naszej strony.

 55. marcin zz 30 listopada 2014 w 10:03 #

  Witam
  Mam pytanie. Kupilem samochód około 2 lat temu . Oplacilem US. Samochodu nie prze rejestrowałem i nie ubezpieczalem gdyż wyjechalem . samochód stal. Co po takim okresie mi grozi? Czy ubezpieczyc na nowo od dnia bieżącego auto czy lepiej sprzedać z w agloscia umów ?

  • Dariusz Sawicki 3 grudnia 2014 w 12:26 #

   Po takim okresie grozi Ci zapłacenie kilku tysięcy złotych kary za brak ważnego OC. Sprzedanie auta nie uratuje Cię przed tą karą.
   Możesz zamówić rozmowę w sprawie ubezpieczenia z naszej strony.

 56. DAREK 7 grudnia 2014 w 00:27 #

  Witam!
  Ok. 2 tygodni temu kupiłem swój pierwszy samochód. Ma ważne OC na pól roku i BT na rok . Niedawno otrzymałem list, który zawierał informację, że muszę zarejestrować auto na siebie w ciągu 30 dni a także dokument, który informuje o tym żebym wypowiedział ubezpieczenie OC. Auto ma rejestarację z innego województwa. Co mam zrobić, czy muszę zarejestrować na siebie? Jak z ubezpieczeniem, bo jako że jestem mlody nie mam żadnych zniżek- czy muszę je wypowiedzieć? Jest zarejstowany i ma OC na poprzedniego właściciela.

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 12:00 #

   Do 30 dni od dnia zakupu można zmienić ubezpieczenie na inną firmę. Moim zdaniem ta polisa jest ciągle ważna – ubezpieczyciel może jedynie przeliczyć składkę na podstawie podanych przez Ciebie danych. Szczegóły do ustalenia telefonicznie po zamówieniu rozmowy telefonicznej na naszej stronie.

 57. tomasz 10 grudnia 2014 w 21:38 #

  Witam,

  Kupuje samochod uzywany. Jak wyglada kwestia z ubezpieczeniem OC. Bo z tego co mi wiadomo, przestaje byc ono wazne w momencie podpisania umowy kupna-sprzedazy. Jesli tak, to np. droge do ubezpieczyciela musze pokonac pieszo lub albo innym srodkiem lokomocji, poniewaz OC samochodu stalo sie niewazne i nie moge sie nim oficjalnie poruszac?
  Dziekuje za odpowiedz.

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:55 #

   Ubezpieczenie jest ważne, do 30 dni od dnia kupna można zmienić firmę ubezpieczeniową. Wątpliwości rozwieje konsultacja telefoniczna, którą można zamówić na naszej stronie.

 58. Maciej 14 grudnia 2014 w 16:46 #

  Witam Panie Dariuszu,
  mam następujące pytanko. Namierzyłem auto, które bardzo mi się podoba i chciałbym je zakupić. Cały problem polega na tym, że jest to samochód sprzedawany przez tzw. prywatnego importera, który chce ten samochód sprzedać na tzw. pół umowy. Czyli pojechał po auto do Niemiec, podpisał z właścicielem umowę, w której w miejscu „kupujący” było pusto, a teraz mają być wpisane moje dane (czyli tak, jakbym ja sam podpisywał umowę z niemieckim właścicielem auta). Pytanie brzmi – skoro auto zostało kupione i sprowadzone 24.10.2014 r. i taka data widnieje na tej umowie, to czy nie będę miał żadnych problemów przy zapłacie akcyzy i rejestracji z tytułu przekroczenia terminów. Auto posiada tylko brief, tablice niemieckie (z żółtym paskiem), przegląd zrobiony już w kraju, ubezpieczenie OC na miesiąc. Wszystko jest ok? Czy czekają mnie jakieś schody przy opłatach i rejestracji? I ewentualne kary z tytułu przekroczenia terminu zapłaty akcyzy?

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:54 #

   Importer ma obowiązek zgłosić taki pojazdu do urzędu celnego w terminie 14 od dnia przekroczenia granicy. W takich przypadkach zawsze mogą wystąpić jakieś problemy bo skąd ma Pan pewność, że osoba, która widnieje na umowie jako sprzedawca nie ma innej umowy na ten samochód?

 59. ela 19 grudnia 2014 w 16:20 #

  Ja zas mam takie pytanie kupilam i mam na to umowę auto od taty , podatku nie trzeba płacić bo auto jest kupione za kwotę zwolnioną od podatku.Oc i przeglad są wazne do marca 2015,.Czy mogę zatem do tego terminu jeździć na tym waznym Oc, i czy nie zapłacę kary gdy zarejestruje je takze po terminie 30dni..prosze poradę.

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:47 #

   Policja może skierować sprawę do ukarania, urząd komunikacji na dzisiaj nie karze za przekroczenie terminu.

 60. mateusz 22 grudnia 2014 w 18:28 #

  witam chce kupić samochód od znajomego wiem że przez rok nie opłacał OC i nie przerejestrował pojazdu na siebie czy będą jakieś konsekwencje jeżeli zarejestruje te auto na siebie?Dodam że ma on jednak umowę z poprzednim właścicielem

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:45 #

   W dniu kupna samochodu MUSISZ od razu wykupić OC na swoje dane. Można zamówić oddzwonienie w sprawie wyliczenia składki OC i AC na naszej stronie

 61. Kamil 23 grudnia 2014 w 00:41 #

  Witam Chciałbym się dowiedzieć czy jak kupiłem auto dokładnie 4 dni temu sprowadzone z Austri i wymeldowane z Austri w sierpniu tego roku to mogę się tym autem poruszać na podstawie tych dokumentów i ważnego oc?

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:42 #

   Jeżeli auto ma ważne badanie techniczne to nie powinno być z tym problemów. Jedyna wątpliwość to czy policja nie będzie robiła problemów w związku z tym, że pojazd jest wymeldowany.

 62. Bert 13 stycznia 2015 w 23:32 #

  Witam. Mam pytanie odnośnie rejestracji. Samochód kupiłem 3 miesiące temu. OC opłacone, badania ważne, posiadam kartę pojazdu lecz nie przerejestrowałem auta na siebie w właściwym urzędzie. Czy grozi mi jakaś kara ze strony wydziału komunikacji ? I co może zrobić policjant w przypadku kontroli. Pozdrawiam, dzięki za odp.

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:30 #

   Policjant może skierować sprawę do ukarania, urząd komunikacji nie będzie nic robił wg przepisów na dzisiaj.

 63. wiesiek56 15 stycznia 2015 w 14:18 #

  Witam.Sprzedałem samochód w lutym 2014 i zapomniałem o zgłoszeniu tego faktu w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela.Nabywca oczywiście nie przerejestrował samochodu a ubezpieczenie ważne było do listopada 2014.Jakież było moje zdziwienie gdy w grudniu dostałem potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia oczywiście na moje nazwisko na kolejny 2015 rok i jeszcze do tego była zmiana na innego ubezpieczyciela.Zgłosiłem ten fakt w WK.

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:29 #

   Z tego co wiem ubezpieczenie trwa dopóki nie zgłosi się sprzedaży w firmie ubezpieczeniowej. Taka niespodzianka :(

 64. Dawid str 20 stycznia 2015 w 22:51 #

  Witam
  Zakupiłem dzisiaj samochód osobowy zagranicą na terenie Unii i mam pytanie ile mam czasu na rejestrację w Polsce ponieważ wracam do kraju dopiero 3 marca z góry dzięki za pomoc

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:17 #

   Tak jak napisałem jest tylko 30 dni na zarejestrowanie samochodu.
   Możemy się tym zająć, proszę o kontakt.

 65. Tomasz 26 stycznia 2015 w 21:42 #

  Witam,mam pytanie zakupilem auto z komisu,na fakture do zaplacenia zostal recykling,no i rejestracja jaki mam termin na zalatwienie tych czynnosci i czy jak przekrocze jakis termin grozi mi za to kara? Dodam ze auto jest sciagniete z niemiec nie ma przegladu ani ubezpieczenia,slyszalem ze za opuznienie urzad komunikacji moze nie zarejestrowac samochodu !?

  • Dariusz Sawicki 17 lutego 2015 w 11:14 #

   Termin jak zawsze jest 30 dni od dnia zakupu. Na dzisiaj urzędy komunikacji nie karają.

 66. Łukasz 17 lutego 2015 w 13:57 #

  Witam. Zakupilem w 2010 roku motocykl o poj 125cm3 i nie rejestrowalem gdyz to motor w teren i nie bylo takiej potrzeby. Na dzien dzisiejszy chcialbym go zarejestrowac, czy w zwiazku z 5 letnim zwlekaniem moge go zarejestrowac bez konsekwencji?

  • Dariusz Sawicki 4 listopada 2017 w 18:28 #

   Na pewno możesz taki motor przerejestrować po 5 latach bez przeszkód.
   Musisz mieć: dowód rejestracyjny i kartę pojazdu jeśli była wydana, ważne ubezpieczenie OC
   i badanie techniczne, tablice rejestracyjne i umowę kupna sprzedaży.
   Ta lista dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

 67. Magda 17 lutego 2015 w 15:30 #

  Witam
  chcę kupić samochód, pan który che mi go sprzedać kupił auto w ubiegłym roku od osoby prywatnej sprowadzone z Hiszpanii w roku 2011, auta od ubiegłego roku nie przerejestrował, teraz chce mi to auto sprzedać na zasadzie f-ra vat – marża (osoba prywatna)
  cierpnie mi skóra, bo wiem , że oryginały umowy pomiędzy nim a tamtym gościem, umowa oryginał między nim a mną, i teraz potwierdzenie, ze tamten facet zapłacił do US podatek przy rejestracji tego auta w Polsce, tak?
  a co ze mną i tą frą Vat – marża? wg tego co piszą to jeden wielki szwindel przy tym jest robiony. Proszę o pomoc i jak najjaśniejsze wytłumaczenie co muszę sprawdzić i jakie dokumenty mieć, by nie mieć problemu ze skarbówką

 68. paq19 19 lutego 2015 w 09:52 #

  Proszę o pomoc. Autko kupiłem 3 m-c temu ale nie przerejestrowałem na siebie. Oc jest ważne przegląd też czy mogę pojechać do czech autem nie przerejestrowanym na siebie?
  Proszę bardzo o odp. Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki 18 grudnia 2017 w 22:25 #

   Można spróbować mając ze sobą umowę kupna.
   W Polsce formalnie można tak jeździć tylko 30 dni od daty zakupu.

 69. luki 22 lutego 2015 w 17:32 #

  Witam kupiłem auto 19.02.2015r.opłaty sa wazne do listopada i chciałem zapytac ile mam czasu aby zglosic sie do Urzedu Skarbowego a nastepnie jaki jest termin aby go przerejestrowac?? czy grozi jakas kara za spoznienia?? Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 22 grudnia 2017 w 09:46 #

   Termin na zgłoszenie się do urzędu skarbowego to 14 dni od daty umowy,
   trzeba złożyć druk pcc-3 do pobrania na naszej stronie i zapłacić 2% podatku.
   Samochód trzeba przerejestrować do 30 dni od daty umowy, można dostać mandat o czym więcej na naszym blogu.

 70. mateo 22 lutego 2015 w 19:51 #

  witam mam znajoma ktora dostała samochod w darowiznie jezdzila nim przez 9 miesiecy nie przerejestrowała i postanowiła go odac. darczyńca ów samochod sprzedał i okazało sie ze auto miało nielegalny przeglad. a z tego co teraz wychodzii ze sprawy to auto miało przebijane numery. dlatego znajoma postanowiła go odac.A teraz zwalaja na nia winne ze ona to w tym czasie zrobiła… co zrobić???

  • Dariusz Sawicki 11 stycznia 2018 w 08:24 #

   Myślę, że w tym przypadku nie obejdzie się bez policji i sądu….

 71. jacek66600 3 marca 2015 w 13:14 #

  Kupiłem samochód 08.02.2015. Tego samego dnia miałem stłuczkę :(. Ubezpieczenie sprzedającego z pełnymi zniżkami. Policja zabrała dowód. Samochód będzie w warsztacie jeszcze ze 3 tygodnie. Samochód był kupiony jedynie na mnie. Nie mam jeszcze zniżek. Czy przed przerejestrowaniem samochodu mogę dopisać ojca jako współwłaściciela, następnie do wydziału komunikacji po nowy dowód, później do ubezpieczyciela by ponownie przeliczył i przepisał stare ubezpieczenie? Czy żeby przerejestrować samochód muszę oddać stary dowód zabrany przecież przez policję. Czy muszę oddać stare tablice? Przednia tablica zaginęła przy stłuczce. Kiedy muszę zrobić badanie techniczne? Przed przerejestrowaniem czy mogę po? Samochód jest w warsztacie i będzie gotowy dużo po wymaganych 30 dniach na rejestrację. Trochę się pogubiłem. Pomocy.

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:45 #

   1. Przed przerejestrowaniem możesz spisac z ojcem umowę i sprzedać lub darować mu część samochodu.
   2. Żeby przerejestrować musisz mieć dowód rejestracyjny.
   3. Żeby uzyskać dowód rejestracyjny musisz zrobić badanie techniczne.
   4. Żeby zrobić badanie musisz naprawić samochód.
   5. Możesz przy rejestracji zgłosić że tablica zginęła. Zabierz ze sobą tą drugą.
   6. Musisz zapłacić podatek PCC-3 a ojciec musi sprawdzić czy też nie podlega podatkowi. W zależności od umowy i wartości kupowanej części pojazdu.
   7. Ubezpieczenie możecie kupić on-line na naszej stronie.

 72. Zygmunt 6 marca 2015 w 06:58 #

  Sprzedałem samóchod 14 kwietnia 2014. Zgłosiłem ten fakt w wydziale komunikacji Urzędu Miasta. Mimo otrzymałem czterokrotnie mandat w tym raz od strazjsckiej a trzy razy od ITD. Za każdym razem wyjaśniam, że samochód sprzedałem. Co mogę zrobić aby uniknąć kolejnych mandatów ?

  • Dariusz Sawicki 11 grudnia 2017 w 14:37 #

   Niestety nie da się nic więcej zrobić tylko cierpliwie wyjaśniać.
   Teraz może będzie prościej po wdrożeniu CEPIK 2.0 gdyż wszystkie
   służby mają mieć dostęp do tej bazy danych.

 73. buncol 16 marca 2015 w 22:19 #

  Witam. Rok temu sprzedałem samochód i wszystkie formalności z tym związane poczyniłem. Nowy właściciel nie przerejestrował auta tylko opłacił ubezpieczenie. Obecnie chce On ten samochód sprzedać a ja jestem zainteresowany ponownym kupnem. Tylko papiery, tablice dowód rejestracyjny są dalej na mnie więc jak to zrobić żeby nie było problemu i czy to jest w ogóle możliwe?

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:37 #

   Jest to możliwe. Spisujecie umowę, płacisz podatek PCC-3 i zgłaszasz się do urzędu komunikacji.

 74. matbia 21 marca 2015 w 01:48 #

  Witam. Mam do kupienia auto ktore w obecnej chwili ma oplacone oc i ac do lutego przyszlego roku. Czy nie bede mial zadnych konsekwencji w obecnym stanie prawnym jesli oplace umowe w US i poczekam z przerejestrowaniem auta oraz zmiana oc na swoje dane do konca czasu jego trwania? Co jesli zbywca zglosi sprzedaz auta do ubezpiaczalni? Czy w takim przypadku AC jest tez wazne? Dodam iz mam 60% znizek i bezszkodowa historie

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:34 #

   AC przestaje działać z chwilą sprzedaży pojazdu. Z resztą możesz czekać chyba że zmieni się prawo i będą za to jakieś kary. Zdarza się żer policja zabiera dowód rejestracyjny i daje mandat o czym już pisałem.

 75. Aagnieszka K. 26 marca 2015 w 15:07 #

  Witam,
  w tym roku zostałam współwłaścicielką auta, które nie posiadało karty pojazdu(zagubiona przez poprzedniego właściciela). Chcąc przerejestrować pojazd potrzebuję zaświadczenia z Wydziału Komunikacji starostwa, w którym samochód jest zarejestrowany. Wysłałam wniosek o wydanie zaświadczenia po czym okazało się, że na dwóch umowach kupna mojej i poprzedniej jest błąd – literówka w numerze podwozia. W związku z powyższym nie otrzymam tego zaświadczenia i nie mogę przerejestrować auta. Panie w starostwie poinformowały mnie o możliwości spisania aneksu do umów wskazującego błąd, niestety żaden z poprzednich właścicieli nie jest zainteresowany pomocą w tej kwestii.
  Proszę o informację, czy mogę w jakiś sposób wyegzekwować podpisanie tych dokumentów?

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:30 #

   Jeżeli nie będą chcieli pomóc to oddaj samochód i zażądaj zwrotu pieniędzy gdyż kupiony przedmiot ma wadę prawną uniemożliwiającą jego rejestrację.

 76. novaa16 26 marca 2015 w 21:54 #

  Witam, chcialam zapytac jak wyglada sprawa ubezpieczenia auta? Mam mozliwosc kupna auta w ktorym ubezpieczenie bylo oplacone do 3.03.2015 r. Auto byloby sprzedane z data 7-8 kwietnia, ale ja nowej rejestracji moge dokonac dopiero pod koniec kwietnia. Czy ubezpieczenie mozna oplacic wczesniej niz zrobi sie przerejestrowanie auta tzn na stare tablice? Jakie dokumenty trzeba przedstawic w TU oprocz aktu kupna sprzedazy?

  • Dariusz Sawicki 15 kwietnia 2015 w 13:45 #

   Ubezpieczenie można wykupić wcześniej niż zrobi się przerejestrowanie.
   Jeżeli kupujesz samochód z nieważnym ubezpieczeniem OC to MUSISZ w dniu
   zakupu wykupić na siebie OC w przeciwnym razie grozi kara za brak OC.
   Skontaktuj się bezpłatnie z infolinią i dowiedz się wszystkiego na temat ubezpieczenia.

 77. suchy25 5 kwietnia 2015 w 04:40 #

  witam mam pytanie w 2007 roku zakupilem motocykl ktory byl do renowaci. w koncu udalo mi sie go odrestaurowac oc oplacam w miedzyczasie zmienilem dowod osobisty czy bede mogl przerejestrowac ten pojazd

  • Dariusz Sawicki 15 kwietnia 2015 w 13:37 #

   Tak, będziesz mógł przerejestrować ten pojazd. W razie problemów proszę o kontakt.

 78. Michał 8 kwietnia 2015 w 13:15 #

  Cześć, chciałem się dowiedzieć, czy po opłaceniu 2% do US i przerejestrowaniu auta na siebie, mogę jeździć na OC, zapisanym na poprzedniego właściciela (przy założeniu, że nie wypowie umowy oczywiście)? Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 13 kwietnia 2015 w 14:36 #

   Nie będzie problemu z rejestracją motocykla,
   do rejestracji potrzebne będzie:
   1. komplet umów,
   2. ważne badanie techniczne
   3. ważna polisa OC
   4. tablice rejestracyjne.

   Możemy się tym zająć, proszę o kontakt

 79. daniel 14 kwietnia 2015 w 08:19 #

  Witam.
  w zeszłym roku kupiłem auto od firmy na fakture, jednakże nie przerejestrowalem auta do dziś. Mam teraz kupca po atrakcyjnej cenię na to auto.
  W związki z tym mam kilka pytań.. Czy kupując od firmy powinienbył zgłaszać coś do Urzędu Skarbowego i płacić jakiś podatek? Jak powinienem teraz postąpić by dopełnić wszystkich formalności? Tzn. Czy powinienem w Urzędzie Komunikacji auto przerejestrowac na siebie, podpisać umowę kupna sprzedaży z kupcem indywidualnym, i zglosic sprzedaż do ubezpieczyciela a następnie czekać na to, by Nowy właściciel przerejestrowal auto na siebie, czy mógłbym załóżmy wyrejestrowac auto, sprzedać je i gość zarejestrowalby je sam. I co z tym cholernym podatkiem? Czy przy kupnie na fakturze w zeszłym roku niedopelnilem formalności z us?????

  • Dariusz Sawicki 15 kwietnia 2015 w 13:34 #

   Jeżeli kupiłeś auto na fakturę to jesteś zwolniony z podatku i składania druku PCC-3.
   Nie możesz zgłosić sprzedaży w urzędzie komunikacji jeżeli auto nie będzie na Ciebie zarejestrowane.
   Możesz sprzedać samochód bez rejestracji na siebie, musisz wtedy przekazać oryginał swojej faktury kupna kupującemu.
   Jeżeli masz jeszcze pytania proszę o kontakt.

 80. Monika 18 kwietnia 2015 w 15:52 #

  Witam. Mam takie pytanie. Jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa ubezpieczenia auta. Czy jeśli kupię używane auto, to mogę jeździć na OC poprzedniego właściciela, jeśli jest opłacone ?

  • Dariusz Sawicki 14 listopada 2017 w 11:55 #

   Możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela jeśli jest opłacone.
   Masz czas 30 dni od daty zakupu na zmianę firmy ubezpieczeniowej,
   wtedy trzeba zgłosić do obecnej firmy, że się rezygnuje.
   Więcej o ubezpieczeniach na naszej stronie.

 81. Magda 20 kwietnia 2015 w 18:52 #

  Witam,
  Kupiłam właśnie auto używane od firmy, wystawiono fakturę. Mam pytanie o rejestrację auta,mieszkam paru lat w Warszawie i tu chcę je zarejestrować. Nie mam jednak zameldowania, czy przedstawienie umowy najmu wystarczy? Czytałam, że w przepisie nie ma obowiązku zameldowania. Czy może inną opcją byłoby założenie działalności w Warszawie i rejestracja auta na działalność?

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:25 #

   Na dzisiaj dalej istnieje obowiązek meldunkowy. Cześć urzędów komunikacji zezwala na rejestrację pojazdu na adres zamieszkania. Założenie działalności nic nie da bo w takim przypadku rejestruje się pojazd na adres zameldowania/zamieszkania właściciela.

 82. Artur 2 maja 2015 w 10:48 #

  Witam Darek mam pytanie do ciebie,kupiłem auto 03-04-2015 od Handlarza na fakturę za 1100,00 zł z kolei on kupil to auto 02-04-2015 roku w rozliczeniu za 900 zł od osoby prywatnej chcę wyjasnić że pojazd jest z przeglądem technicznym ważnym do 16 -03-2016 i ważnym ubezpieczeniem OC do 01-03-2016 na tego pierwszego wlaściciela pojazdu,czy z wiazku z tym ,że jestem nowym kierowcą i pierwszy raz zakupiłem pojazd mechaniczny mam obowiązek przerejestrować auto w ciągu 30 dni i czy mogę nadal jezdzić do konca ubezpieczenia tego pierwszego właściciela nawet w przypadku jego zgłoszenia do ubezpieczalni że pojazd sprzedał.Pozdrawiam i prosze o odpowiedz Artur

 83. monika 3 maja 2015 w 21:29 #

  Witam kupiłam auto w Niemczech miesiąc temu mam opłacony urząd skarbowy cło ważne badanie techniczne nie jest przerejstrowany i nie ma ubezpieczenia czy grożą mi jakieś kary

 84. Kiniogurek 15 maja 2015 w 11:55 #

  Kupuję samochód od firmy na fakturę vat. Został on sprowadzony z Niemiec w 2014 roku, ale do tej pory nie został zarejestrowany w Polsce. W związku ze zniesieniem opłaty recyklingowej z dniem 1 lipca 2015 roku, chcę się wstrzymać z przerejestrowaniem samochodu na siebie do lipca. Sprzedający ma wykupione krótkotrwałe OC do 13 czerwca 2015. Moje pytanie to:
  – czy będę mógł wykupić jeszcze jedno krótkotrwałe OC tak aby jeździć autem przez cały czas i dzięki temu zachować ciągłość OC do momentu aż zarejestruję auto w lipcu?
  – akcyza, tłumaczenia i przegląd jest zrobiony.
  Pozdrawiam

  Krzysztof.

  • Dariusz Sawicki 29 listopada 2017 w 15:24 #

   Czy można kupić więcej niż raz ubezpieczenie na 30 dni to zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

 85. Ewelina 27 maja 2015 w 10:04 #

  Zakupiłam auto na firmę, na fv VAT, ubezpieczenie opłacone tuż przed sprzedażą przez zbywajacego pojazd. Czy muszę przerejestrować auto, które jest towarem handlowym? Czy muszę przed przerprzerejestrowaniem zgłosić nabycie do ubezpieczyciela i poprosić o aneks? Czy mogę poruszać się tym autem bez wyżej wymienionych czynności?

  • Dariusz Sawicki 15 czerwca 2015 w 14:21 #

   Teoretycznie jest obowiązek dokonania zmiany w terminie 30 dni od daty zakupu. Obecnie jednak nie ma kar za nie przerejestrowanie. Podobno policja może ukarać mandatem czy też skierować sprawę do sądu. Można zgłosić i poprosić o oneks u ubezpieczyciela ale może się to wiązać z przeliczeniem składki i dopłatą. Proponuję zamówić bezpłatną rozmowę z konsultantem w sprawie ubezpieczenia na naszej stronie
   Można poruszać się tym samochodem jeżeli ma ważne OC i badanie techniczne.

 86. Marta 31 maja 2015 w 00:25 #

  Witam, w tamtym roku kupiłam samochód od brata (umowa), auto nie posiada już przeglądu, oc jest na mnie (tj. ja jestem osobą płacącą, brat ubezpieczoną), samochód nie jest przerejestrowany na mnie (tj. dowód jest na brata), opłata w us nie była uiszczona. Chciałabym taki samochód zezłomować i wyrejestrować. Czy nie będzie żadnych problemów? Dodam, że do tego wszystkiego zgubiłam ostatnio tablicę. Proszę o pomoc.

  • Dariusz Sawicki 2 czerwca 2015 w 21:29 #

   Wyrejestrowanie będzie możliwe tylko w urzędzie gdzie auto było ostatnio zarejestrowane, tam też trzeba złożyć oświadczenie o braku tablic.
   Możemy zająć się całą sprawą – proszę o kontakt

   • Marta 23 lipca 2015 w 01:00 #

    jak to będzie wyglądało, i jakie są koszty?

 87. Grzegorz 3 czerwca 2015 w 19:14 #

  Witam
  Miałbym pytanie w związku ze zniesieniem od 1 lipca 2015 roku obowiązku uiszczenia opłaty recyklingowej…
  Czy kupując samochód przed pierwszym lipca, a rejestrując go po tym terminie mam obowiązek zapłaty opłaty recyklingowej?

  • Dariusz Sawicki 5 czerwca 2015 w 13:53 #

   Niespodzianka jest taka, że przesunęli ten termin na 1 styczeń 2016 ;(
   W takim razie kupując samochód teraz nie unikniesz recyklingu.

 88. Andriy 28 czerwca 2015 w 08:28 #

  Witam. Jak długo można jeździć po Polskich drogach avto z Ukraine?
  Czy jest jakiś okres czasu na jazdę tym samochodem w PL? Czy po tym okresie trzeba gdzieś zgłosić czy musisz wracać do Ukraine?

  • Dariusz Sawicki 14 grudnia 2017 w 10:04 #

   Jeżeli mieszkasz w Polsce ponad pół roku to powinieneś zarejestrować samochód na polskie tablice.
   Możemy się tym zająć, proszę o kontakt.

 89. M.B. 28 czerwca 2015 w 22:01 #

  Witam,
  Mam pytanie: kupiłam samochód od pana, który nie przerejestrował go na siebie, jest zarejestrowany jeszcze na poprzedniego właściciela. Jakie dokumenty będę potrzebowała ja do jego zarejestrowania?

  • Dariusz Sawicki 2 lipca 2015 w 13:15 #

   Witam, w takim przypadku będą potrzebne wszystkie oryginalne umowy zaczynając od osoby, na którą jest wystawiony dowód rejestracyjny a kończąc na Pani.
   Do tego dokumenty pojazdu:
   1. dowód rejestracyjny
   2. polisa OC
   3. karta pojazdu (jeśli była wydana)
   4. tablice rejestracyjne

   Możemy zająć się sprawą za Panią, proszę o kontakt

 90. Dorota 6 sierpnia 2015 w 12:37 #

  witam.mam pytanie wczoraj kupiłam samochód i mam oc od poprzedniego właściciela ważne do 01.20016 roku czy mogę wykupić swoje oc przez internet czy muszę udać się do ubezpieczalni osobiście?

 91. Krzychu 25 września 2015 w 23:05 #

  Witam,
  mam pytanko. Kupiłem auto 18.09.2015, planuje zarejestrować auto ok. 29.09. Pytanie brzmi czy zarejestruje auto jeżeli przegląd jest ważny do 5.10.2015? Czy wydadzą mi dowód miękki czy jednak będę zmuszony zrobić przegląd wcześniej? O ile dobrze pamiętam to w twardym dowodzie jest nadrukowana data ważnośći przeglądu, w tym przypadku w momencie wydania twardego dowodu ta data by mineła.

  • Dariusz Sawicki 28 września 2015 w 10:39 #

   W takiej sytuacji do odbioru dowodu stałego trzeba przynieść zaświadczenie z badań technicznych lub zrobić badanie przed zarejestrowaniem auta ;)

 92. Łukasz 3 listopada 2015 w 12:11 #

  Witam,

  Czy orientuje się Pan ile czasu mniej więcej będzie potrzebne na poniższą operacje? Mam kończące się OC chciałbym jednak przekazać auto w ramach darowizny żonie dzięki czemu składka OC była by niższa (dłuższy „staż” kierowcy). Mam druki darowizny do US oraz umowę przekazania między nami.. Problem w tym, że obecna polisa OC wygasa dosłownie za 7 dni.. Jak w takim razie się zachować?

 93. Dariusz Sawicki 13 listopada 2015 w 00:21 #

  Trzeba podpisać umowę i zgłosić do firmy ubezpieczeniowej i urzędu komunikacji.
  Jeżeli macie wspólnotę majątkową umowa darowizny może nie mieć sensu po pojazd i tak jest Waszą wspólną własnością.

 94. Piotr 16 listopada 2015 w 08:47 #

  Witam, zakupiłem niedawno auto zarejestrowane jako ciężarowe z wpisem w dowód jako 4 osobowe.Niedługo zamierzam przerejestrować je na siebie z przekształceniem na osobowe-5 osobowe. Proszę o podpowiedź jak to zrobić i czy są to duże koszta.

  • Dariusz Sawicki 13 listopada 2017 w 10:58 #

   Trzeba zgłosić do firmy uprawnionej (można do nas), która dokona zmian i wystawi dokumenty.
   Następnie trzeba zrobić badanie techniczne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
   Z dokumentami od nas i z badań technicznych jedzie się do urzędu komunikacji
   zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym. Wszystko opisane na naszej stronie.

 95. Iwona 18 listopada 2015 w 20:56 #

  Witam,
  mam pytanie. Kupiłam samochód w czerwcu 2015 r., jeszcze go nie przerejestrowałam a ostatnio miałam kontrolę policyjną i właśnie Pan policjant chciał mi zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie samochodu. I tu moje pytanie czy policjant ma prawo zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie auta?

 96. Małgorzata 27 listopada 2015 w 10:41 #

  Witam, prosze o pomoc, zakupilam auto ok rok temu, auto nie przerejestrowane (auto zarejestrowane nadal na firme) znajomy mowil ze nie musze ewentualnie przy kontroli powiedziec ze pozyczone, chce jednak auto teraz przerejestrowac ale tak sie zastanawiam czy jak pojde to moga mi jakas kare naliczyc za tak dlugi okres zwloki ? ponadto konczy mi sie w grudniu oc oraz przeglad wiec kolejne pytanie w jakiej kolejnosci to zrobic najpier przeglad a pozniej nowy dowod rejestracyjny ? pozdrawiam

 97. Alicja 3 grudnia 2015 w 08:42 #

  Witam.
  Prosze o odpowiedz-moja mama kupila auto na fakture. Jest zwolniona z 2% podatku. Nie zarejestrowala go i chce mi go oddac jako darowizne. Wiem ze nalezy to zglosic do 6 miesiecy aby zostac zwolnionym z podatku. Czy mozna podarowac kupione i niezarejestrowane auto?

 98. Krzysztof 4 grudnia 2015 w 08:54 #

  Dzień dobry,
  W maju 2014 roku odkupiłem od ojca udział w naszym samochodzie.
  Mam umowę.
  Tata zmarł w lipcu.
  W momencie odnowienia OC w grudniu 2014, polisę podpisałem na swoje nazwisko.
  Umowa odsprzedaży gdzieś się zapodziała, ale odnalazła się niedawno i chciałbym przerejestrować samochód już na siebie, teraz, przed upływem polisy.
  Co mogę zrobić ?

 99. matti 20 grudnia 2015 w 22:11 #

  witam. Mam taki problem. Kupilem auto 2 lata temu we Wloszech na umowę kupna-sprzedazy i sprowadziłem do Polski, ale w międzyczasie znow musialem wyjechać i auto tak stoi w garażu od tamtego czasu. Teraz wracam do kraju i cos chciałbym z tym fantem zrobić i nie wiem co. Auto nigdzie nie zgłoszone a wszelkie możliwe terminy przekroczone o wieki. Czy jest jakies wyjście z tej sytuacji? Dziekuje za odpowiedz

 100. arek 29 grudnia 2015 w 14:56 #

  Witam
  Mam ogromny kłopot na początku grudnia kupiłem golfa 4 w Holandii od jakiegoś turka i przyjechałem do polski żeby ten samochód zarejestrować ale gdzieś na ulicy wypadł mi dowód rejestracyjny i go nie znalazłem .W Holandii te dowody są plastikowe i wyglądają jak karta do bankomatu.Do dziś go nie znalazłem i nikt go nie zwrócił a bez niego nie zarejestruje samochodu.Dzwoniłem do urzędu w Holandii i tam mi powiedzieli ze muszę się skontaktować z poprzednim właścicielem albo komisem tylko oni mogą wyrobić duplikat tego dowodu.I problem jest tego typu że ten Turek nie chce mi pomóc i nie wiem co mogę w tej sytuacji zrobić.
  Jest może jakieś inne rozwiązanie?

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 22:00 #

   Możemy uzyskać z Holandii dokument umożliwiający rejestrację samochodu bez holenderskiego dowodu rejestracyjnego.
   Proszę o kontakt w tej sprawie.

 101. Slawek 2 stycznia 2016 w 17:06 #

  WItam Serdecznie,

  Panie Dariuszu, posiadam samochód w leasing na działalność gospodarczą, niestety jestem zmuszony zamknąc dzialalność I wykupić samochód przed zakonczeniem umowy. Jako że firma leasingowa podpisala umowę z moją dzialalnościa gospodarcza to czy po wykupie samochodu będę miał problem z przerejestrowaniem go na mnie jako na osobę fizyczną? jakie trudnosci mogę napotkac? Bardzo dziękuje za pomoc.

  pozdrawiam,
  Slawek

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:58 #

   Nie będzie z tym żadnych problemów, w przypadku osób posiadających działalność gospodarczą samochody i tak są rejestrowane na imię nazwisko i adres zamieszkania właściciela firmy.

 102. dawid 10 stycznia 2016 w 11:30 #

  witam chce sprowadzić auto z niemieć wymeldowane bez opłat w Niemczech, postawić je w garażu na jakiś dłuższy czas a potem jak się ze starzeje zarejestrować czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne za trzymanie auta bez dokonania formalności w terminie ustawowym czy lepiej zarejestrować jako zabytek auto ma dopiero 23 lata wiec i tak trzeba poczekać 2 lata dziękuję za odpowiedź pozdrawiam serdecznie

  • Dariusz Sawicki 4 listopada 2017 w 13:39 #

   Wystarczy zapłacić akcyzę i można czekać z rejestracją do woli szczególnie ze pojazd nie będzie jeździł i żaden policjant nie będzie mógł się przyczepić, że nie jest przerejestrowany w ciągu 30 dni od daty zakupu.
   Trzeba też śledzić zmiany w prawie o ruchu drogowym na wypadek gdyby wprowadzono jakieś drastyczne kary za nie zarejestrowanie w ciągu 30 dni. Obecnie urząd komunikacji nie nalicza żadnych karnych opłat.

 103. Boli89 14 stycznia 2016 w 04:25 #

  Witam jak poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż auta czy automatycznie staje się prawnie jego wlascicielem ? czy dopiero jak go przerejestruje ?

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:55 #

   Właścicielem stajesz się z chwilą podpisania umowy. Zgłoszenie sprzedaży i przerejestrowanie to tylko formalność.

 104. Piotrek 29 stycznia 2016 w 14:04 #

  Witam

  1) Zakupilem auto, wykupilem ubezpiecznie OC na siebie, oraz odnowilem przeglad auta.

  Dzis mija 30 dni, ktore sa na zarejestrowanie pojazdu, ale niestety nie zdaze tego juz dzisiaj zrobic.

  Czy nadal prawo w takim przypadku nie przewiduje konsekwencji??

  2) W umowie wpisana kwota to 900zl, wiec rozumiem,ze do US nie musze sie zglaszac?

  Z gory dziekuje za pomoc

  Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:54 #

   Zgadza się na dzisiaj nie ma kar chyba, że trafi się na policjanta, który da Ci mandat.
   Do US nie zgłaszamy się jeżeli wartość pojazdu nie przekracza jednego tysiąca złotych.

 105. romeo 1 marca 2016 w 09:04 #

  Witam. Zakupiłem auto 31 października 2015 roku ale jeszcze go nie przerejestrowałem. Auto ma ważne oc i dowód. jestem z tego samego powiatu co sprzedajacy dlatego chce zostawic te same tablice. chce auto teraz zarejestrowac. czy cos mi grozi w urzedzie skarbowym lub wydziale komunikacji za zwloke? prosze o szybka odpowiedz

 106. caravan 16 kwietnia 2016 w 20:06 #

  Witam,
  Kupiłem auto 2 miesiące temu z ważną polisą OC do 2017r. Czy jeżeli chce je sprzedać muszę w ubezpieczalni przepisać polisę na siebie czy mogę sprzedać z polisą poprzedniego właściciela? Bo auto i tak w dowodzie jest na poprzedniego właściciela (nieprzerejestrowane)

  • Dariusz Sawicki 18 kwietnia 2016 w 10:06 #

   Najlepiej zadzwonić do ubezpieczalni (numer telefonu na polisie)
   i zapytać u źródła ;)

   • Grzylka 31 października 2017 w 01:02 #

    Witam taki szybki watek jezeli na umowie kupna sprzedazy pojazdu o wartosci powyzej 1000zl bedzie wpis iz pojazd ten nie nadaje sie do jazdy poniewaz ulegl wypadkowi zakladajac oczywiscie ze tak bylo naprawwde . i ze pojazd kupuje na czesci czy zostanie on wyrejstrowany czy nie. Pon kupilem taki pojazd z mysla o jego rozbiurce i sprzedazy poszczegulnych jego elementow podpowie mi ktos jak mam to zrobic zaznacze iz nie chce go oddawac na zlom ponieważ dalem ponad 1000zl wiec byl bym sporo w plecy

    • Dariusz Sawicki 31 października 2017 w 11:14 #

     Na pewno trzeba zapłacić podatek i złożyć deklarację PCC-3, którą można utworzyć na naszej stronie
     http://druki.rejestracjasamochodu.pl/akcyza-deklaracja-akcu-pcc-3-on-line.html
     Trzeba się liczyć z tym, że urząd skarbowy może wezwać do dopłaty podatku gdyż bierze się pod uwagę
     wartość rynkową sprawnego pojazdu – może warto porobić sobie zdjęcie ze stanem tego samochodu by
     można było potem udowodnić niską cenę.

     Do tego pamiętaj, że cały czas musisz opłacać OC tak długo dopóki pojazdu nie sprzedaż lub nie oddasz na złom.

 107. gajo303 3 maja 2016 w 21:46 #

  Witam, odziedziczyłem po zmarłym ojcu motorówkę wraz z przyczepką do przewozu łodzi.Ojciec zmarł 31.08.2015. Mam notarialne poświadczenie dziedziczenia z września 2015. Chciałbym sprzedać łódkę wraz z przyczepką. Przyczepka nie została przerejestrowana, niestety nie ma też ważnego przeglądu, ani opłaconego OC. Czy mogę sprzedać przyczepkę bez przerejestrowania na siebie . Czy kupujący nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem przyczepki, jak ją sprzedać, jakie dokumenty dla kupującego – nie jestem kierowcą i kompletnie się na tym nie znam . Czy przed sprzedaż powinienem wykupić ubezpieczenie. Proszę o poradę Dziękuję.

  • Dariusz Sawicki 4 maja 2016 w 10:22 #

   Dzień dobry,
   1. na pewno MUSI Pan mieć ważne OC, jeżeli nie ma Pan polisy to musi się Pan liczyć z karą do kilku tysięcy złotych ;(
   http://www.rejestracjasamochodu.pl/3000-zl-za-brak-oc-w-2012-roku/

   2. Można sprzedać bez przerejestrowania lecz będzie Pan musiał oddać oryginał aktu notarialnego kupującemu bo będzie mu potrzebne do rejestracji.

   3. Można sprzedać z nie ważnym badaniem technicznym, wtedy kupujący będzie musiał wykonać badanie przed rejestracją.

   4. Jeżeli Pan sprzeda bez wykupienia OC na siebie to kupujący MUSI ubezpieczyć pojazd w dniu zawarcia umowy kupna.

   5. Umowę można pobrać z naszej strony

 108. kasiekaaa 6 maja 2016 w 08:50 #

  Ja mam z kolei taką sytuacje,że auto,którym jeździł Tata było zarejestrowane jako TAXI (Tak ma wbite w dowodzie rej.). 22 marca otrzymałam poświadczenie dziedziczenia itd. W tym momencie dziedziczę auto wraz z dwójką braci,z czego jeden jest nieletni. Auta jeszcze nie przerejstrowalismy bo mówiono mi,że nie trzeba,później że trzeba…nie wiedziałam jak w końcu..Wczoraj byłam uczestnikiem kolizji – kobieta zajechała mi drogę i obrysowała auto. Żeby było trudniej, autem kierował mój chłopak.. Zostało spisane oświadczenie o kolizji ale boje się,że mogą być jakieś konsekwencje odnośnie nie przerejstrowania auta, gdyż wszystko nadal jest na mojego zmarłego Tatę, i nawet w oświadczeniu został on wpisany jako właściciel, bo nie wiedziałam kogo wpisać innego, ze względu na nie przerejstrowanie jeszcze auta…

  Dodam,że od otrzymania aktu notarialnego, minął już ponad miesiąc wiec teoretycznie czas narzucony na wyrejestrowanie auta minął. Czy grożą mi jakies prawne konsekwencje? Proszę o odpowiedź.

  • Dariusz Sawicki 13 maja 2016 w 14:50 #

   Dzień dobry,
   1. na pewno ojciec już nie jest właścicielem tylko wszyscy spadkobiercy.

   2. Jest termin 30 dni na przerejestrowanie auta,
   ale kar w urzędzie komunikacji na dzień dzisiejszy nie ma.

   Żeby taki pojazd przerejestrować na wszystkich spadkobierców
   trzeba będzie pójść z aktem notarialnym do urzędu komunikacji.

   Mogą iść wszyscy spadkobiercy lub jeden upoważniony przez
   resztę przy czym w przypadku osoby nie letniej MUSI być opiekun prawny osobiście.

   Upoważnienie można pobrać z naszej strony
   http://druki.rejestracja-samochodu.pl/pobierz/86/upowaznienie_do_rejestracji_samochodu_pdf.html

   Istnieje też możliwość zarejestrowania pojazdu na jedną osobę,
   pod warunkiem sprzedaży lub darowania swoich części tej osobie
   przez pozostałych spadkobierców.
   Na naszej stronie można pobrać taką umowę
   http://druki.rejestracjasamochodu.pl/pobierz/80/umowa_darowizny_pojazdu_oddanie_swojej_czesci_pdf.html

   3. Jeżeli Pani jest poszkodowana to trzeba by wyjaśnić
   sprawę z ubezpieczycielem, który będzie płacić za szkodę
   kto powinnien w takim przypadku otrzymać odszkodowanie.

 109. Adam 7 maja 2016 w 12:35 #

  Witajcie,
  Za kilka dnia finalizuje zakup rzadkiego modelu samochodu. Niestety, samochód jest w opłakanym stanie, jego renowacja potrwa kilka-kilkanaście miesiecy. Pojazd zarejestrowany jest w Polsce i pomimo swojego znacznego wieku ma białe tablice. Chciałbym zarejestrować go jako zabytek, ale do tego potrzebuje opinii rzeczoznawcy, badania technicznego itd. Czy w takim przypadku czas na przerejestrowanie pojazdu to również 30 dni czy mogę odwołać się od tego terminu uzasadniając to potrzebą naprawy auta?
  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam
  Adam

 110. bartek 10 maja 2016 w 20:54 #

  nie oplaciłem jeszcze cła a auto mam już 2 tyg jakie grożą konsekwencje ?

  • Dariusz Sawicki 13 maja 2016 w 14:41 #

   Na zapłacenie akcyzy jest 14 dni od dnia przekroczenia granicy.
   Potem należy liczyć się z mandatem za przekroczenie terminu, który wynosi minimum 100 zł
   plus odsetki karne.
   Można próbować uniknąć kary używając czynnego żalu wyrażonego na piśmie. Druk do pobrania na nasze stronie.

  • Ryszard 27 sierpnia 2016 w 19:13 #

   Witam.Chcę kupić samochód dostawczy skrzyniowy do 3,5t od gościa w Polsce, samochód sprowadzony stoi od 5-lat bez żadnych opłat niezarejestrowany.Co mam zrobić by go kupić.Pozdrawiam Rysiek

   • Dariusz Sawicki 30 września 2016 w 00:00 #

    Jeżeli przywiózł w 2015 to musi zapłacić recykling on lub Pan w jego imieniu.
    Wydaje się, że pojazd nie podlega akcyzie ale to można stwierdzić po zobaczeniu dokumentów.
    Proszę wysłać skany mail’em na nasz adres.

 111. wojtas 17 maja 2016 w 22:49 #

  Witam, planuję kupić sprowadzone, dość rzadkie auto, czy mogę go przez jakiś czas nie rejestrować?
  tzn. opłacić akcyzę w U.Celnym ale nie robić przeglądu ani nie rejestracji w PL?

  Plan jest taki żeby postawić to auto „na klockach” w garażu i zarejestrować go za kilka lub kilkanaście lat
  Generalnie chodzi mi o uniknięcie wymuszenia na mnie obowiązkowej polisy OC, oczywiście autem nie zamierzam jeździć

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:46 #

   Jeżeli nie chcesz rejestrować samochodu to jak najbardziej wystarczy po przywozie opłacić akcyzę i czekać na rozwój wydarzeń.
   Obecnie nie ma kary za nie zarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni od umowy ale co będzie w przyszłości trudno powiedzieć ;(

 112. Kuba 1 czerwca 2016 w 21:12 #

  Witam,czytałem wiele poradników i przejrzałem sporo stron internetowych i już sam się w tym wszystkim pogubiłem,a chodzi mi o przerejestrowanie samochodu.Sytuacja wygląda tak :
  Przebywam obecnie w Niemczech,posiadam samochód który jest zarejestrowany na mnie.
  Planuje niedługo powrót do kraju na stałe i nie wiem jak załatwić sprawy przerejestrowania auta,tak aby zajęło mi to jak najmniej czasu gdyż mam już zaplanowany urlop za granice i chciałbym tam pojechać tymże autem,a nie jestem pewien czy zdąże (Planowany powrót do kraju 15.07.16 urlop od 30.07.16)
  W Niemczech za ubezpieczenie płace ratalnie tzn. co miesiąc.
  Czytałem,że nie trzeba wyrejestrowywać koniecznie auta w Niemczech,ale jeśli chce uniknąć kosztów ubezpieczenia (co w Niemczech jest związane z nie małym kosztem) to najlepiej,abym wyrejestrował samochód w DE,zrobił krótkie blachy i wrócił autkiem do kraju ?
  Sam już nie wiem co i w jakiej kolejności najlepiej zrobić (wyrejestrować w DE,zrobić krótkie blachy 5 dniowe,tłumaczenie dokumentów,przegląd autka,akcyza i wydział komunikacji … )
  Jest też kwestia zwrotu podatku drogowego za który musiałem zapłacić,dostane zwrot jak wyrejestruje samochód.Co do przeglądu technicznego to wiem,ze ,,niby” uznawany jest ten z Niemczech,ale u Nas w urzędach bywa różnie.
  Proszę o pomoc i rade,jakby to wszystko najlepiej załatwić.
  -Pozdrawiam

 113. Bartek 15 czerwca 2016 w 11:28 #

  Dzien dobry Panie Dariuszu,

  Kupiłem samochód, zapłaciłem 2% w US.
  OC jest ważne jeszcze przez 4 msc – czy musze je przepisać na siebie?
  Czy muszę przerejestrować auto na siebie?

  Dziekuje za odpowiedź,

  Bartek

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:40 #

   Na przerejestrowanie jest 30 dni od daty zakupu, OC można nie przepisywać.

 114. Katarzyna 23 czerwca 2016 w 19:40 #

  Witam,
  Kupiłam samochód i dostałam na niego fakturę, która zwalnia mnie z płacenia podatku do US. Czy mimo tego muszę zgłosić fakt nabycia samochodu do US a jeśli tak to w jakim terminie?

  • Dariusz Sawicki 30 października 2017 w 21:47 #

   Jeżeli masz fakturę z komisu to nie musisz tego składać do US.

 115. Elzbieta O 11 lipca 2016 w 20:56 #

  Witam,

  W 2014 roku wyjechalam wraz z samochodem do Holandii. Auto zostalo zarejestrowane i ubezpiecznone w Holandii w lipcu 2014.
  Jako, ze holenderski urzad zabral mi polski dowod i tablice bylam przekonana, ze wysyla jest do Polski i samochod automatycznie zostal wyrejestrowany z Polski.
  Polisa z polskim ubezpieczycieliem zostala rozwiaza w sierpniu 2014.

  Teraz dostalam wezwanie z polskiego panstwowego funduszu gwarancyjnego do zaplaty kary za brak OC! Juz wiem, ze powinnam byla wyrejstrowac auto sama, ale tak czy siak, samochod byl juz zarejestrwany w Holandii i mam dowod ze tutaj bylo oplacane ubezpieczenie. Jako, ze jest to kraj UE, chyba nie powinnam byla placic drugiego ubezpieczenia w Polsce?

  • Dariusz Sawicki 3 listopada 2017 w 10:54 #

   Wydaje się że nie powinno być płacone drugie ubezpieczenie w Polsce szczególnie, że zostało to zgłoszone do ubezpieczyciela. Czym to uzasadnia UFG?

 116. Marta 18 sierpnia 2016 w 18:57 #

  Witam Panie Dariuszu…Mamy z mężem taki problem …w 2012 roku kupiliśmy samochód i do dnia dzisiejszego czyli dokładnie 4 lata jeździmy na tym samym dowodzie …Pierwsza właścicielka Pani A. kupiła Fiata w Austrii i po roku sprowadziła do Polski po czym sprzedała Panu S. od którego kupiliśmy samochód. Ten Pan S. również nie przerejestrował samochodu na siebie tylko jeździł na dowodzie Pani A.sprzedał nam samochód i nie zostawił pierwszej umowy pomiędzy Panią A, a sobą ….Mamy tylko umowę kupna- sprzedaży pomiędzy Panem S , a nami. Dlatego też nie chcieli nam przerejestrować. Kilkakrotnie pisałam do Pana S. aby podesłał nam tą umowę , dzwoniłam , listy pisałam, do dziś nam nie dosłał. Chcielibyśmy samochód przerejestrować mamy wszystko prócz tej jednej umowy. Co mamy z tym zrobić ? Jak z tego wybrnąć? Samochód ma 20 lat ale jest w dobrym stanie, zresztą nie stać nas w tym momencie na lepszy. Bardzo chcemy to uregulować. Nie mamy od nikogo pomocy. Proszę o poradę!!!!Z góry dziękuję.

  • Dariusz Sawicki 30 września 2016 w 00:04 #

   Dzień dobry,
   bez umowy jak wiadomo nie będzie to możliwe, trzeba będzie wymęczyć Pana S lub Panią A
   o tą umowę lub oddać samochód Panu S jako kupiony z wadą prawną uniemożliwiającą jego rejestrację.
   Możemy postarać się pomóc. Proszę o kontakt.

 117. Iza 12 września 2016 w 14:46 #

  Witam, kupiłam samochód 20.08.2016 . Poprzedni właściciel nie przerejestrował auta na siebie. i na umowie kupna – sprzedaży poprzednich włascicieli nie ma wpisanej daty zawarcia ich umowy . Sprzedający wyjechał za granicę i nie odbiera telefonu. Czy mogę wpisać obojętnie jaką datę i nie będzie ona kolidować przy rejestracji pojazdu?

  • Dariusz Sawicki 29 września 2016 w 23:49 #

   Dzień dobry,
   Wpisanie obojętnie jakiej daty może się skończyć tym, że
   urząd przy weryfikacji zauważy niezgodność w umowach.
   Trzeba się kontaktować ze sprzedawcą i wpisać prawidłową datę.

 118. patryk 15 września 2016 w 17:40 #

  Witam, kupiłem auto od trzeciego własiciela, na niego jest ubezpieczone auto natomiast jest ono wciaz zarejestrowane na pierwszego i moj problem lezy w tym, ze umowy miedzy pierwszym wlascicielem a drugim i drugim a trzecim zawieraja bledy(to tez moj blad, bo nie sprawdzilem, ale to byl moj pierwszy zakup auta w zyciu) przez ktore WK odmowilo mi przerejestrowania. Nawiazalem kontakt z pierwszym wlascicielem w celu poprawienia tych umów lecz teraz drugi własciciel sie nie odzywa, no i w zwiazku z tym moje pytanie, co moge zrobic w tej sytuacji, czy moge jakos to rozwiazac inaczej, by pominac tego drugiego wlasciciela?

  • Dariusz Sawicki 29 września 2016 w 23:48 #

   Dzień dobry,
   nie da się pominąć drugiego właściciela bo domyślam się, że pierwszy zgłosił sprzedaż
   na tą osobę więc w systemie rejestracji pojazdów wiadomo kiedy i komu został ten samochód sprzedany.
   W razie problemów możemy zająć się sprawą za Pana. Proszę o kontakt

 119. Oleg Melekh 10 października 2016 w 19:53 #

  Dzien dobry!
  Jestem z Wengriji i mam zameldowanije csasowe w Rzesowe na 3 miesonca. Chce pererejestrowac na sebe samochod, ktory kupil. Czy bedze dowod rejestracijny wazny tylko 3 miesonca czy dłużej?
  Dziekuje!

  • Dariusz Sawicki 8 kwietnia 2018 w 19:44 #

   Bardzo możliwe, że będzie wpisane w dowodzie rejestracyjnym, że zameldowanie ważne do dnia …
   Dowód będzie ważny normalnie bezterminowo.

 120. Sebastian 10 listopada 2016 w 19:41 #

  Sprzedałem dziś samochód. Wstawiłem go na allegro ktoś go zalicytowal i kupił. Zadzwonił gość no i pogadalismy powiedział ze przyśl brata bo on dziś gdzieś leci… brat przyjechał obejrzał dogadali my się. Przyszło do spisywania umowy on najpierw chciał umowę ze ja daje auto w komis i od razu mi wystawia fakturę ze komis sprzedał ich firmie tak ze nie płacą podatku bo to chyba jacyś handlarze. Nie zgodziłem się bo się nie znam na tym bałem się ze jakiś przekręt. Powiedzilem ze spisuje zwykła umowę. No i spisałem ten gosc mówi że dzwoni do brata kogo mam wpisać w umowę no i mówi że dane firmy z pieczątki bo to za n firmę. Wpisałem te dane, on podpisał za brata. Mowielm zeby jakiś dowód pokazał a on ze nie ma przy sobie… to żeby brat przysłał foto dowodu ze wpiszemy a on ze nie bo to na firmę to jego pesel nie wpisywać i takie tam. Kolega był ze mną sprawdził firmę ze w KRS jest. Podpisaliśmy umowę, ale teraz jak sprawdzam ta firmę co on mi dał to mam zastrzeżenia. .. zgłosiłem do wydziału komunikacji zbycie pojazdu, do ubezpieczyciela… ale mam obawy co jeżeli te dane firmy były wymyślone… co mam zrobić żeby nie okazało się za jakiś czas ze ta umowa jest nieważna bo coś tam i mojego auta użyto do czegoś albo żebym nie miał jakich historii z ubezpieczyciele? Czy moje zmartwienia są bezzasadne w tej sytuacji?

 121. Monika 16 listopada 2016 w 11:57 #

  Dzień dobry,
  planujemy z mężem na dniach zakup auta. Auto ma OC oraz przegląd techniczny ważne do marca 2017. Niestety mój mąż zgubił portfel i jest w trakcie wyrabiania nowych dokumentów. Chcielibyśmy oboje być wpisani w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel i współwłaściciel pojazdu, ale on nie ma jeszcze nowego dowodu- wyrabianie potrwa zapewne jakiś miesiąc. Moje pytanie brzmi : czy możemy wstrzymać się z przerejestrowaniem pojazdu do czasu, aż otrzyma on nowe dokumenty oraz czy możemy bez nerwów jeździć na starych numerach i starym dowodzie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 122. Klaudia 17 grudnia 2017 w 14:20 #

  Witam, mąż kupił auto, jutro mija od tego czasu 30 dni. Podatek już zapłacony, ale ze względu na pracę nie mógł przerejestrować auta, miał to zrobić jutro, ale się rozchorował. Tutaj mam pytanie, czy grozi nam jakaś kara za opóźnienie w rejestracji auta? Dodam, że auto stoi w garażu i póki co nie jeździ

 123. Wojtek 13 marca 2018 w 10:43 #

  Witam, kupiłem samochód w Holandii, przyjeżdżając nim do polski został wyrejestrowany i wykupiłem ubezpieczenie na 2 tyg, było to w grudniu Po czym wyjechałem za granice samochód został w Polsce. Przez cały ten czas był nieużywany. Niestety nie miałem czasu na opłacenie cła rejestracje i OC .Po ponad 3 miesiącach wróciłem do Polski i chciałbym się w końcu za to wszystko zabrać. Zastanawiam się czy będę musiał zapłacić jakieś kary/odsetki ?

  • Dariusz Sawicki 23 marca 2018 w 09:49 #

   Na zgłoszenie się do urzędu celnego jest 14 dni od daty przekroczenia granicy. Datę przekroczenia granicy wpisujesz do deklaracji AKCUS. Za nie zgłoszenie się w terminie są przewidziane mandaty i odsetki karne. Można próbować tego uniknąć składając czynny żal. W razie problemów proszę o kontakt zajmiemy się sprawą.

 124. WER 17 marca 2018 w 15:17 #

  MILICJA NIC NIE MA DO ADMINISTRACYJNEGO NAKAZU REJESTRACJI.
  MASZ OC I PRZEGLĄD TO GADAJ ZE AUTO KOLEGI I ZASTANAWIASZ SIE CZY KUPIC bo byc moze oddasz na złom

 125. Piotr 23 marca 2018 w 13:38 #

  Dzień dobry.

  Ubezpieczenie samochodu kończyło mi się w listopadzie, ale z racji tego, że planowałem zmianę samochodu ubezpieczenie oc i ac wykupiłem w 4 ratach. W grudniu pozostawiając stare auto w rozliczeniu wypowiedziałem ubezpieczenie. Dostałem nawet zwrot składki ac za niewykorzystane miesiące. Ale kilka dni temu dostałem telefon z ubezpieczalni z przypomnieniem o następnej racie ubezpieczenia. Teraz nie wiem o co chodzi Mam płacić to oc do wygaśnięcia polisy? czyli do listopada?

  • Dariusz Sawicki 29 marca 2018 w 16:43 #

   To może być pomyłka, skontaktuj się z nimi, pokaż im potwierdzenie złożenia wypowiedzenia polisy. Myślę, że to powinno wystarczyć.

 126. Zygmunt 11 kwietnia 2018 w 21:19 #

  Witam.Widziałem wcześniej pytanie takie jak moje ale pochodziło z 2014 roku więc chciałbym się dowiedzieć czy coś się zmieniło.
  Kupiłem samochód w listopadzie 2017 roku 2 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia – zapłaciłem gotówką, spisaliśmy umowę – postawiłem auto na podwórku i jeszcze tego samego dnia zgodnie z planem pojechałem za granicę oczywiście drugim samochodem – tamten stoi w tym samym miejscu do dziś.Wracam za 3 tygodnie i jestem ciekaw co mnie czeka gdy pójdę do wydziału komunikacji go zarejestrować.Panie Darku prosze mi podpowiedzieć czy czekaj a mnie jakieś kary ?Dziękuje z góry za odpowiedź.Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki 12 kwietnia 2018 w 12:42 #

   Nic się na kwiecień 2018 nie zmieniło. Zakładając, że pojazd jest zarejestrowany w Polsce (bo ma OC) to
   w ciągu 14 dni trzeba zgłosić umowę do urzędu skarbowego, złożyć druk PCC-3 i zapłacić 2% podatku.
   Prawdopodobnie skończyło się ubezpieczenie i jeżeli Pan kupił pojazd i nie zgłosił do firmy ubezpieczeniowej to nie jest on ubezpieczony. Jeżeli tak to czeka Pana sroga kara zależna od czasu braku OC. W urzędzie komunikacji kar brak ;) W razie czego możemy pomóc w rozwiązaniu kilku spraw za Pana, proszę o kontakt.

 127. MAZZY 18 maja 2018 w 14:10 #

  Pytanie 1:
  Dlaczego (zgodnie z zapisem w DR) zmiany należy zgłosić w ciągu 30 dni – i można zgłosić
  sprzedaż pojazdu lub go wyrejstrować, ale nie można głosić kupna pojazdu, tylko od razu trzeba go przerejstrować?

  Pytanie 2:
  Czy do przerejstrowania pojazd musi mieć minimum 30 dni ważnego badania technicznego, czy może mieć tylko 1 dzień?

  Pytanie 3:
  Jaka ustawa mówi o tym, że na umowie K-S musi być PESEL? Mam kilka umów i nie mam na nich tego numeru – co w tej sytuacji zrobić? (umowy są z okresu 6-ciu lat i z różnych stron świata – w PL). – Proszę o podanie podstawy prawnej dla WK – nie dla ubezpieczyciela (bo to inna ustawa i mają inne definicje).

  • Dariusz Sawicki 13 września 2018 w 22:16 #

   1. Zmiana danych w tym przypadku wiąże się z wymianą dokumentu na aktualne.
   2. Wystarczy jeden dzień badań.
   3. Gdzie w ustawie jest napisane że umowa kupna ma zawierać PESEL?

 128. Daniel 31 stycznia 2019 w 00:59 #

  Witam w październiku 2018 kupiłem auto za 1000 zł w US powiedzieli mi że nie muszę opłacać żadnego podatku auta nie przerejestrowalem jeszcze OC przepisałem na siebie i opłaciłem moje pytanie to czy muszę mieć pieczątkę z US na umowie i czy mogę jeździc bez przerejestrowania?

 129. AS 8 lipca 2019 w 11:16 #

  Na dniach będę zmieniać adres zameldowania żeby zakupiony za chwilę samochód zarejestrować już na nowy adres. Ale mam do sprzedania stary samochód, który w dowodzie rejestracyjnym ma mój dotychczasowy adres. Czy jeśli sprzedam stary w ciągu 30 dni od zmiany meldunku to muszę go przerejestrować przed sprzedażą?

  • Dariusz Sawicki 18 listopada 2019 w 21:20 #

   Zmianę danych musisz zrobić w dowodzie rejestracyjnym do 30 dni od daty zmiany adresu.
   Jeżeli sprzedasz przed tym terminem bez zmiany dowodu rejestracyjnego to na umowie wpisujesz swoje dwa adresy: aktualny i poprzedni adres zamieszkania.

 130. Kuba 16 września 2019 w 10:58 #

  Czy można przerejestrować auto z komisowym – 30 dniowym ubezpieczeniem, czy należy wykupić przed rejestracją OC na stare rejestracje?

  • Dariusz Sawicki 18 listopada 2019 w 21:07 #

   OC krótkoterminowe jest ważne. W dniu rejestracji z tablic próbnych na stałe należy mieć ważne OC.
   Trudno wykupić OC na tablice, których jeszcze nie znasz ;)
   Trzeba sprawdzić w firmie gdzie kupiłeś 30-dniowe OC czy jest ważne po przerejestrowaniu pojazdu
   bo jak to w Polsce bywa co kraj to obyczaj i każda firma ma swoje własne/wewnętrzne ustalenia ;(

 131. Wojtek 17 stycznia 2020 w 10:50 #

  Panie Dariuszu,
  Chcę kupić auto po Agencji Wywiadowczej. Auto nie ma obecnie tablic rejestracyjnych. Czy mogę je sobie kupić, zapłacić podatek PCC i auto schować w garażu aby zarejestrować np. za rok? Co wtedy z OC? Czy mimo wszystko muszę wykupić polisę pomimo tego że nie będę tym autem jeździł?

  • Dariusz Sawicki 18 stycznia 2020 w 09:59 #

   Jeżeli samochód osobowy jest zarejestrowany w Polsce to MUSI być ciągle ubezpieczony.
   Nie istotne czy będzie stał w garażu lub będzie w naprawie. Ubezpieczenie OC musi być ciągle ważne.
   Za brak OC można zapłacić kilka tysięcy kary. Więcej na naszej stronie o ubezpieczeniach OC.

 132. Dariusz 26 marca 2020 w 08:59 #

  Witam.
  Czy weszła już nowelizacja ustawy mówiąca o tym, że po zakupie auta z innego powiatu można przerejestrować auto na siebie, ale zostać na starych tablicach?
  Jeśli mieszkam w innym mieście ale nie jestem zameldowany, czy mogę zarejestrować auto w tym mieście? Czy muszę iść do wydziału komunikacji w moim rodzinnym mieście?

  • Dariusz Sawicki 29 marca 2020 w 12:12 #

   Nie weszła jeszcze taka nowelizacja – to jest na razie w fazie projektu i tablice trzeba zmienić przy zmianie powiatu
   (chyba, że są to tablice indywidualne – wtedy zmiana następuje przy zmianie województwa).
   Jeśli mieszkasz gdzie indziej niż jesteś zameldowany to w zależności od urzędu można zarejestrować pojazd na adres zamieszkania.
   Więcej na ten temat w tym artykule https://www.rejestracjasamochodu.pl/jak-zarejestrowac-samochod-na-adres-zamieszkania/

   Musisz zadzwonić i zapytać jakie są warunki rejestracji na zamieszkanie w w Twoim powiecie.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.