Jaki jest czas na przerejestrowanie auta?

Ile mam czasu na przerejestrowanie auta?

Czy auto zarejestrowane w innym mieście ale w tym samym województwie musi być przerejestrowane i ile można jeździć na rejestracji z innego miasta? Chciałbym się dowiedzieć, czy gdy kupuje samochód mam obowiązek przerejestrować go na siebie? Co się stanie gdy tego nie zrobię? Czy mogę jeździć nieprzerejestrowanym samochodem?

Z takimi pytaniami zwracają się do nas nasi klienci.

To jaki jest czas na przerejestrowanie auta

reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Ustawodawca przewidział termin 30 dni od dnia nabycia czyli daty umowy sprzedaży, darowizny, faktury, rachunku czy też na przykład spadku.

Za przerejestrowanie rozumiemy tu zmianę danych w dowodzie rejestracyjnych.

Odpowiadając na powyższe pytania trzeba stwierdzić, że nie ma znaczenia czy kupiony właśnie samochód był zarejestrowany w mieście gdzie się mieszka, w innym mieście tego samego województwa, w innym województwie czy też w innym kraju.

W każdym z tych przypadków czas na przerejestrowanie auta to maksymalnie 30 dni od daty zakupu wpisanej na dokumencie.

Idąc dalej tym tropem oczywistym jest, że mamy obowiązek przerejestrowania auta na swoje dane w tym właśnie ograniczonym czasie.

Pytanie co się stanie jeśli nie przerejestruję auta i czy mogę takim samochodem jeździć pojawia się często w pytaniach do nas, czy też w pytaniach na forach o tematyce motoryzacyjnej.

Ze swojej praktyki wiem, że niezmiernie rzadko zdarzają się przypadki ukarania mandatem za wykroczenie polegające na nie przestrzeganiu czasu na przerejestrowanie auta. Jeden raz przez naście lat trafiła do nas osoba, która miała taki mandat.

Oprócz policji innym urzędem dla którego ważne jest Prawo o ruchu drogowym jest urząd komunikacji lecz tu na obecny stan prawny nie przewidziano kar za nie przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od dnia zakupu.

Pojawiły się takie projekty zmiany ustawy ale na dzień tego wpisu pozostały one na etapie projektu.

Podsumowując:

jazda takim autem jeżeli ma się ważne ubezpieczenie OC, ważne badanie techniczne i umowę kupna sprzedaży oraz prawo jazdy wydaje się nie przysparzająca więcej problemów.

Należy jednak pamiętać o innych obowiązkach:

1. Zapłacić podatek 2% od kupna auta na terenie Polski w terminie 14 dni od dnia zakupu (dotyczy pojazdów droższych niż 1000 zł przy czym bierze się pod uwagę cenę rynkową).

2. Zgłosić się do urzędu celnego w terminie 14 dni od daty przekroczenia granicy Polski (dotyczy pojazdów podlegających akcyzie).

3. Zapłacić podatek akcyzowy w terminie 30 dni od daty przekroczenia granicy.

Może zainteresować Cię również:

 1. Druk Vat-23 – jak obliczyć podatek vat
 2. Jak wybrać numer na indywidualne tablice rejestracyjne?
 3. Jak sprawdzić średnią cenę rynkową samochodu?
Ten wpis został opublikowany w Porady, Przepisy, Pytania i odpowiedzi i oznaczony tagami , . Utwórz zakładkę do odnośnika bezpośredniego.

141 komentarze do Jaki jest czas na przerejestrowanie auta?

 1. Adrian pisze:

  od kiedy to obowiazuje,znalazlem w internecie informacje ze policja kieruje takiego nabywce bez przerejestrowanego samochodu na siebie do sadu grodzkiego a wtedy konsekwencje sa gorsze,jak to jest?sadze ze nie wszystko jest tutaj napisane

  • Dariusz Sawicki pisze:

   30 dniowy czas na zgłoszenie zmian obowiązuje od wielu lat. Tak jak napisałem – policja daje mandaty i może też kierować do sądu jak piszesz. Dzieje się to jednak rzadko.
   Do tego urzędy komunikacji nie robią z tym nic bo nie są uprawnione do karania za ewentualne opóźnienia.

   • mat pisze:

    wg mojej wiedzy do roku 2011 czy 2012 nie było przepisów karnych do ukarania nie przerejestrowania auta ale zmieniła się tresc art.97kw i teraz można karać z art.97kw w zw. z art. 78ust.2pkt.1 kodeksu wykroczeń

 2. Marek pisze:

  Może jest nowe zadanie dla ministra cyfryzacji. To po co z naszych podatków bydowano system CEPIK, po co są systemy komputerowe u “fiskusa”. Czy nie można integrować tych oraz innych systemów w jeden spójny system automatycznej kontroli. Czy wszyscy wartościowi i myślący informatycy wyjechali ‘za chlebem’ z tego kraju ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Marek ale o jakim zadaniu dla ministra piszesz? Żeby zmusił człowieka, który kupił samochód do tego aby udał się do urzędu i zgłosił fakt sprzedaży lub kupna samochodu? Najskuteczniejsza metoda to kara finansowa ale taka, którą zapłaci się na pewno. Pytanie jest takie czy musimy to robić?

 3. Beata pisze:

  Ja mam pytanie o odwrotną sytuację
  Sprzedałam samochód blisko rok temu z ważną prawie rok polisą OC. O sprawie już dawno zapomniałam,niestety okazało się,że prawdopodobnie nowy właściciel nadal nie przejestrował samochodu na siebie,dostaję wezwania do zapłaty m.in zaległych składek OC,mimo,że od roku nie jestem już właścicielką auta. Co mogę zrobić w takim przypadku?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Musisz zgłosić do firmy ubezpieczeniowej fakt sprzedaży samochodu. W zależności od firmy robi się to osobiście, mail’em lub fax’em. Zadzwoń tam i zapytaj jaka wersja jest najlepsza. Możesz też wysłać mail, fax i list polecony.
   Musisz wysłać w załączeniu umowę sprzedaży.

  • ania pisze:

   pracuję już jakiś czas w ubezpieczeniach i zajmuję się właśnie takimi przypadkami. wg ustawy o ubezpieczeniach mamy obowiązek w ciągu 2 tygodni zgłosić fakt zbycia pojazdu – dostarczyć umowę lub własnoręcznie podpisane oświadczenie, które muszą zawierać datę zbycia oraz dokładne dane nabywcy (imię, nazwisko, adres i pesel), w przypadku umowy muszą też być uzupełnione podpisy obu stron. Nie wiem jak w innych TU, ale w naszym jeśli zgłosi się zbycie po czasie, nie ma żadnych konsekwencji. w takim wypadku dług obliczony od czasy sprzedaży przejdzie na nabywcę.

 4. Emil Górka pisze:

  Sprzedałem samochód parę miesięcy temu , zgubiłem umowę kupno-sprzedaż . Facet któremu sprzedałem samochód nie chcę mi wysłać umowy ani swoich danych , Generali powiedziało mi że muszę uregulować zaległości za samochód z ktorego nie korzystam ponad pół roku co ciekawe samochód nie został przerejestrowany jest nadal na mnie , a urząd skarbowy nie dostał podatku za samochód . Nabywca poinformował mnie iż zgubił również umowę czy w takim razie prawnie mogę odzyskać samochód bez żadnych nieprzyjemnośći ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jeżeli nabywca jeszcze nie zarejestrował samochodu ani nie chce spisać ponownie umowy lub jej duplikatu (w przypadku) utraty umowy to należy to zgłosić na Policję. Powinni pomóc odzyskać Pana mienie. Wtedy też się pewnie od razu umowa znajdzie u kupującego ;)

 5. Piotrek W pisze:

  Panie Darku mam pytanie czy Urząd Komunikacji może coś mi zrobić za długie nie przerejestrowywanie? Kupiłem w listopadzie tamtego roku samochód, kończę dopiero teraz zdawać prawko, opłaciłem OC od razu a samochód przez ten czas nie jeździł. Jutro chcę uczciwie zmienić tablice rejestracyjne bo już została mi tylko praktyka do zdania.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Na dzisiaj urząd komunikacji nie może ukarać za przekroczenie 30-to dniowego terminu zgłoszenia zmiany właściciela. Trzydzieści dni jest liczone od dnia kupna samochodu wpisanego na umowie/fakturze zakupu samochodu.
   Są mi znane przypadki karania za to wykroczenie przez Policję ale w tym przypadku gdy nie jeździ się tym samochodem nic się nie będzie działo.
   Oczywiście nie wiadomo jakie będą obowiązywały przepisy w chwili przerejestrowania samochodu w urzędzie komunikacji.
   Nie rozumiem po co czekasz z przerejestrowaniem? Nie ma znaczenia czy masz prawo jazdy czy nie. Nawet dziecko może być właścicielem samochodu…

 6. Michał W pisze:

  Mam problem. Na umowie kupna sprzedaży jestem współwłaścicielem auta z ojcem. Auto nie zostało przerejestrowane od 9 miesięcy z powodu braku zainteresowania mego ojca. Na chwilę obecną chcę się rzec z umowy. Wiem że mogę zrobić to poprzez darowiznę załatwijąc ją w urzędzie ale muszę najpierw przerejestrować auto. I czy grożą mi jakieś kary z powodu tak długiego okresu czasu? Mam od samego początku ubezpieczenie na mego ojca, tylko dowodu nie mam. Proszę o pomoc.

 7. Paweł Ziółkowski pisze:

  Jak rozumiem, można auta nie przerejestrować i jeździć przy niewielkim ryzyku. Sens takiego działanie można wytłumaczyć jedynie odłożeniem w czasie zapłaty podatku w US (jest wymóg 14-dniowy) – bez potwierdzenia z US rejestracja jest niemożliwa. Pojawiają się jednak kolejne pytania:
  1. co się będzie działo jeśli nabywca pojawi się w US po np 6 m-cach od daty zakupu?
  2. co w czasie przykładowych 6 m-cy z ubezpieczeniem (zakładam, że sprzedający miał OC i AC)?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Nie warto odkładać nie płacenia podatku bo można zapłacić mandat z kodeksu karnego skarbowego wyższy niż kwota podatku.
   Rejestracja samochodu bez zapłaty podatku jest możliwa gdyż urząd komunikacji się tym podatkiem nie interesuje.
   Co do OC to musi być ono ciągle ważne nie ma to związku z przerejestrowaniem samochodu. Za brak ważnego OC można zapłacić kilka tysięcy złotych kary.
   OC możesz kupić online na naszej stronie

 8. tomek pisze:

  Hmm, a dlaczego niby Policja mialaby karac mandatem? Tzn skad ma sie dowiedziec, ze to jest moje auto i nie zostalo przerejestrowane w odpowiednim czasie? Malo to razy jezdzi sie autem pozyczonym od kolegi albo tescia? Dowod rejestracyjny na poprzedniego wlasciciela, OC na poprzedniego wlasciciela i wszystko sie zgadza… pozyczylem auto na 2 dni, jakby sie policjant pytal :)

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Trudno mi powiedzieć skąd się policja dowiaduje. Fakty są takie, że się to zdarza choć wydaje mi się, że niezmiernie rzadko.

 9. Paulina pisze:

  Witam,

  kupiłam samochód 14 lutego z przeglądem oraz opłatami OC ważnymi prawie do końca roku.
  Nie zapłaciłam jeszcze podatku od auta anie nie przerejestrowałam go a słyszałam, że od nowego roku na przerejestrowanie jest nie 30 a 7 dni a po tym terminie zgłaszając się do uS zapłacę karę. Jak to na prawdę wygląda? Co powinnam teraz zrobić, kiedy i w jakiej kolejności ?
  Dziękuję!

 10. Marcin pisze:

  Witam

  Tydzień temu kupiłem samochód, OC chciałem wziąć na siebie, ale panowie z ubezpieczalni liczą sobie kolo 2 tys zł. (jestem młodym kierowcą) Sprawa wygląda następująco: OC jest ważne do października tego roku, poprzedni właściciel nie przerejestrował samochodu na siebie, ale OC jest na jego nazwisko, tu pojawia się moje pytanie czy mogę pojeździć przez np 3 miesiące bez przerejestrowywania i wykupywania OC czy jest to jednak ryzykowne?
  pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki pisze:

   możesz pojeździć. Co do OC nie wypowiem się, zadzwoń do firmy, w której jest ubezpieczony pojazd.

  • kmr pisze:

   przypuszczam zapewne bo ja tez bym tak zrobil jak bym sprzedawal samochod zaraz albo na drogi dzien szedl bym do mojej ubepieczalni poinformowac ze sprzedalem samochod zeby inny delikwent mi nienawal na moje oc przypuszczam ze jezeli jedzisz na jego oc zapewne jest juz niewazne i sprzedajacy poinformowal juz swoja ubezpieczalne ze sprzedal samochod i zapewnie masz juz polise niewazna

   • ania pisze:

    jeśli zbywca nie wypowiedział polisy przed zbyciem pojazdu, OC będzie ważne na nabywcę do czasu wygaśnięcia polisy (w tym wypadku do października). jeśli opłacił składkę za cały okres, nabywca dostaje opłaconą polisę “w prezencie”. OC nie kończy się w wyniku sprzedaży. Nabywca ma prawo korzystać z ubezpieczenia do końca polisy lub może wypowiedzieć z art. 31, co skutkuje rozwiązaniem umowy z dniem wpływu e-maila lub umowy do ubezpieczalni, lub w dniu nadania listu poleconego na Poczcie Polskiej. w takim wypadku jeśli OC było opłacone, a nabywca wypowie polisę, niewykorzystana składka jest zwrócona do osoby wpłacającej. Po sprzedaży auta zbywca nie ma żadnych praw do polisy i nie może jej wypowiedzieć. Wysokość składki jest obliczona wg taryfy zbywcy, jednak można wystosować wniosek o przeliczenie składki wg naszych zniżek (co nie zawsze jest opłacalne). Oczywiście cały czas pisze o przepisach po nowelizacji ustawy, czyli umowach zawartych po 12.02.2012 r.

 11. leszek pisze:

  Witam.
  Proszę mi powiedzieć jak to jest w lutym 2014r sprzedałem samochód a dzisiaj tzn 05.04.2014r
  zobaczyłem na ogólnopolskim portalu ogłoszenie sprzedaży mojego samochodu na moich starych tablicach rejestracyjnych czy jest to normalne czy kupujący może sprzedać samochód na moich numerach rejestracyjnych bez przerejestrowania samochodu ( powiadomiłem o sprzedaży Ubezpieczyciela OC) i wydział rejestracji pojazdów

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jest tak ponieważ mimo zapisanego w prawie obowiązku przerejestrowania pojazdu nic się nie dzieje jeżeli ktoś tego nie zrobi. W Pana przypadku ważne jest to, że urząd komunikacji i ubezpieczyciel są powiadomieni, że nie jest to już Pana samochód i kto go od Pana kupił.

 12. adrian pisze:

  Witam,
  Czy jest możliwe by sprawdzić (jako sprzedający) czy nowy właściciel dopełnił formalności i przerejestrował auto?
  Jeżeli tak, proszę o informacje w jaki sposób.

  Firma ubezpieczeniowa została poinformowana o sprzedaży przeze mnie auta, ale nie jest w stanie skontaktować się z kupującym celem uzgodnienia warunków przedłużenia/zmiany warunków polisy.
  Obawiam się, że zaniedbał on również kwestię przerejestrowania auta.
  Dziękuję

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Proszę spróbować w urzędzie komunikacji. Wydaje mi się, że nie będzie to możliwe ze względu na ochronę danych osobowych.

 13. Adrian pisze:

  Panie Dariuszu:

  1. Kupiłem auto, którym współwłaścicielem jest bank. Auto zostało przez poprzedniego właściciela spłacone. Aktualnie czekam na zaświadczenie z banku, które ma przyjść pocztą. Za 5 dni mija 30 dni od zakupu auta, a zaświadczenie ma przyjść w przeciągu przyszłych 2 tygodni. Proszę o informację co zrobić w tym przypadku.

  Bez zaświadczenia z Banku nie uda się zarejestrować auta na mnie, a 30 dni minie lada moment.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Adrianie,
   musisz cierpliwie czekać. Na dzisiaj nie ma przewidzianych kar za nie przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni.

   • seba pisze:

    Panie Dariuszu. Prosze przeczytac ponownie tekst Pana Adriana ze zrozumieniem. Napisal wyraznie ze moze przekroczyc 30 dni a chce uniknac podwojnego zalatwiania spraw zwiazanych z rejestracja.

    • Dariusz Sawicki pisze:

     Adrian nie może uniknąć podwójnego załatwiania spraw ponieważ czeka na dokument z banku, który przyjdzie po 30 dniach od zakupu i to go martwi.

 14. Bartek pisze:

  Witam, kupiłem skuter w lipcu 2013, opłaciłem umowe w US. Następnie sprzedałem go w maju 2014 bez przerejestrowania na siebie. Kupujący dostał umowe ze mną i umowe moją z poprzednim właścicielem wraz z potwierdzeniem wpłaty z US (oraz oczywiście karte pojazdu i dowód rej.). Pytanie – czy czekają mnie lub kupującego jakieś konsekwencje i czy nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem? Dodam że cena na umowach różniła się o 1000zł na moją korzyść.

 15. Adam pisze:

  Witam,
  Chce kupić samochód, jest zarejestrowane nie posiada OC oraz przeglądu, jest to stary samochód 36 lat dla konesera.
  OC oczywiście muszę mieć zdaje sobie sprawę, natomiast chciałbym go zarejestrować w momencie gdy go dopiero wyremontuje, będę mu chciał nadać tablice żółte zabytkowe po remoncie. Czy w takim razie nie poniosę konsekwencji jeśli z rejestracją poczekam 3 miesiące?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   W obecnym stanie prawnym nie poniesiesz żadnych konsekwencji, pod warunkiem, że OC będzie ciągle ważne.
   Co do rejestracji na zabytek zawsze możemy pomóc przeprowadzić całą procedurę.

  • ania pisze:

   rada na przyszłość, jeśli nie będzie Pan dłuższy czas włączał się do ruchu drogowego – samochody zabytkowe nie mają obowiązku posiadać ciągłości OC, są w tym przypadku uprzywilejowane (polecam zagłębić się w ustawę i zapytać życzliwego ubezpieczyciela z rzetelną wiedzą ;) )

 16. Sylwia pisze:

  Witam. Zakupiłam samochód z silnikiem benzynowym z instalacją LPG, jednakże w po krótkim czasie został on wymieniony na diesela. Auto nie zostało jeszcze przerejestrowane (z braku niezbędnych dok. od sprzedającego) a kończy mi się przegląd techniczny. Po wymianie silnika przechodził on już przegląd, dostałam zaświadczenie “na papierku” bez wbijania w dowód. Kolejny termin przeglądu zbliża się wielkimi krokami a nie jestem pewna czy którykolwiek diagnosta wystawi mi kolejny “papierek”. Czy w tym przypadku konieczne jest przerejestrowanie auta czy mogę złożyć wniosek o “zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym” do czasu otrzymania wszystkich dokumentów?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jeżeli kupiłaś samochód i go jeszcze nie przerejestrowałaś to nie możesz złożyć wniosku o zmianę danych, bo to się będzie wiązało z przerejestrowania gdyż wśród zmieniających się danych są też dane właściciela pojazdu ;)

 17. arx pisze:

  Według mnie jest jeszcze jeden aspekt poruszanego tematu – sytuacja, w której ktoś prowadzi działalność gospodarczą typu ‘autohandel’ i kupuje samochody w pewnej ilości po to, aby je za jakiś czas sprzedać, najchętniej z zyskiem. To jest jedyna sytuacja, w której rozumiem, że przerejestrowanie wszystkich aut na tę firmę/osobę, nie ma większego sensu. Pozostałych sytuacji nie rozumiem, jak wielu rzeczy z resztą. Sami sobie stwarzamy problemy. Jest przepis pt ‘masz 30 dni na dokonanie czynności’. I dziwnym trafem od razu pojawiają się pytania ‘czy muszę to zrobić?’, ‘co mi mogą zrobić?’, ‘po co to robić, skoro nie mam ochoty?’, ‘skąd będą wiedzieć, że miałem to zrobić?’ itp itd. To nic, że bałagan sami robimy, że w przypadku kontroli trzeba się głupio tłumaczyć, że macha się ciągle nie swoimi danymi osobowymi. Ech. Z racji tego, że nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi, będąc sprzedającym z umową zgłaszam się do wydziału komunikacji oraz do ubezpieczyciela, informując o zbyciu pojazdu i mam spokój. Niech sobie kupujący robi co chce, przepisuje umowy, sprzedaje, jeździ, ubezpiecza lub nie. A jak będzie miał jakiś kłopot, to niech sobie radzi sam. Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Ja robię tak samo. Po sprzedaży od razu zgłaszam to w urzędzie komunikacji i w ubezpieczalni i mam problem z głowy. Szczególnie, że w ubezpieczeniach liczy się data zgłoszenia do nich sprzedaży a data z umowy.

 18. Kasia pisze:

  Witam.. Miałam dzisiaj kolizję nie z mojej winy,auto kupiłam jakieś 6-mc temu i nie przerejestrowałam . I mam pytanie czy zgłaszając szkodę istnieje jakaś możliwość ukarania za nieprzerejestrowanie ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   niestety nie wiem czy jest to zawarte gdzieś w przepisach o ubezpieczeniu. Jak się tylko dowiesz daj znać czy ma to jakieś znaczenie.

 19. kasia pisze:

  Witam. Kupiłam samochód. Sprzedawca wystawił mi na niego fakturę. Czy w związku z tym on opłaca podatek w US czy ja mam taki obowiązek??

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jeżeli masz fakturę zakupu jesteś zwolniona z podatku od czynności cywilno-prawnych (2%)
   i nie wypełniasz druku PCC-3.

 20. Graża pisze:

  Witam. Mam pytanie odnośnie sprzedaży auta przez firmę osobie fizycznej (w tym przypadku swojemu pracownikowi) – czy firma musi mieć w KRS wpis o przedmiocie działalności: sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów..?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Myślę, że nie musi jeśli jest to sporadyczna – jednorazowa sprzedaż. Oczywiście szczegóły do uzgodnienia z księgowością Waszej firmy ;)

 21. Roman pisze:

  Witam,mam problem. Zakupiłem pojazd do którego miałem zamontować hak ,ale okazało się że w miejscu na hak jest zamontowana butla gazowa. Całość usługi by przekroczyła połowę ceny auta i rezygnuję z tego. Auto które kupiłem nigdzie jeszcze nie zgłaszałem tj. UK, US, czy mogę pojazd zbyć na inną osobę tj, na dowód rej.poprzedniego właściciela. Czy mogę liczyć na konsekwencje?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Możesz pojazd zbyć. Od różnicy w cenie (jeśli zarobisz) płacisz podatek dochodowy
   (pod warunkiem, że nie minęło 6 miesięcy od daty kupna przez Ciebie.

   Nie rozumiem co masz na myśli pisząc “tj. na dowód rej. poprzedniego właściciela”.

 22. ania pisze:

  Kupilam samochód od pana który nie zarejestrował go na siebie tylko kwity są pierwszego właściciela ale umowę pisalam juz z tym drugim facetem. Pol nocy nie spalam zastanowiajac się co teraz będzie jak mam zarejestrować pojazd na siebie. Proszę o szybka odpowiedz. Bo nie chcemy jeździć na jego kwitach.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Wszystko będzie w porządku. Do urzędu musisz zabrać wszystkie oryginalne umowy zaczynając od umowy zawartej z osobą widniejącą w dowodzie rejestracyjnym.
   W razie problemów możemy się wszystkim zająć. Proszę o kontakt

 23. Jarek pisze:

  Witam,
  Kupiłem auto z kratką, której chcę się pozbyć. Czy mogę to zrobić zanim przerejestruję auto? Chodzi mi o to, żeby potem od razu wyrobić dowód rejestracyjny z wpisem “samochód osobowy”.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   najlepiej i najtaniej (nie trzeba płacić dwa razy za wyrobienie dowodu rejestracyjnego) jest zmienić na rodzaj samochodu przed przerejestrowaniem.
   Skontaktuj się z nami w celu uzgodnienia szczegółów

 24. MArcin pisze:

  Witam.Kupiłem w maju samochód na firmę z fakturą vat.Nie przerejestrowałem go jeszcze i właściwie nie koniecznie chce to zrobić gdyż chciałbym ten samochód teraz sprzedać stąd moje pytanie-czy mogę sprzedać samochód nie zarejestrowując go na siebie tzn.wystawiając tylko fakturę.Czy kupujący nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem auta jesli Wydział Komunikacji zobaczy fakturę od kogoś innego a właścicielem pojazdu w doowdzie będzie ktoś inny? I jeszcze pytanie co z ubiezpieczeniem OC-15.07.2014 do zapłacenia jest druga rata polisy której właścicielem jest jeszcze poprzedni użytkownik.Czy muszę ją opłacić? CO się stanie jeśli nie zapłacę tej raty

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Możesz nie rejestrować. Przy sprzedaży MUSISZ przekazać swoją oryginalną fakturę zakupu lub jej kopię notarialną jeśli zajmujesz się handlem pojazdami (masz to wpisane w zaświadczeniu o działalności gospodarczej).
   Co do OC to skontaktuj się z ubezpieczycielem. Moim zdaniem, jeżeli sprzedawca zgłosi sprzedaż to będzie to Twój obowiązek.

 25. Agnieszka pisze:

  Witam !!
  Chce kupić auto w komisie w Polsce. Auto jest na rejestracjach austrijackich, czy w takim przypadku przy rejestracji auta muszę płacić za akcyzę?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Akcyzę opłaca importer czyli osoba/firma która przywiozła pojazd do Polski.
   Więc jeżeli komis wystawia fakturę na ten samochód to wraz z dokumentami
   musi przekazać zaświadczenie o zapłacie akcyzy wystawione przez urząd celny.

 26. Piotr Sokół pisze:

  Witam,
  dzisiaj miałem kolizję drogową nie z mojej winy… Zakupiłem auto z Belgii w grudniu 2013 roku… dziś mamy 24.07.2014r. Auto jest nieprzerejestowane, OC i przegląd auta zrobiłem. Moje pytanie brzmi – jakie mogą być konsekwencje nieprzerejestrowania? i czy zostanie mi wypłacone odszkodowanie za auto. Proszę o odpowiedz.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Konsekwencje nie przerejestrowania może wyciągnąć policja w związku z nie zastosowaniem się do 30 dniowego terminu na przerejestrowanie. Co do odszkodowania to trzeba pytać w firmie ubezpieczeniowej.

 27. Marek pisze:

  Witam.Mam problem z zarejestrowaniem pojazdu.Kupiłem auto.Jestem czwartym właścicielem.Dow.rej.i karta pojazdu jest na pierwszego właściciela.Pozostali nie rejestrowali pojazdu na siebie tylko opłacali OC.i tak jeżdzili.Posiadam wszystkie umowy kupna-sprzedaży.I teraz problem.Umowa kupna-sprzedaży między pierwszym a drugim wł. to ksero,pozostałe to oryginał.W WK powiedzieli,że wszystkie umowy muszą być oryginalne.Nie wiem co mam robić dalej,czy jest z tego jakieś wyjście.Proszę o odpowiedż.Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Musisz dotrzeć do osoby lub osób, których nie masz oryginału umowy i musisz ją odtworzyć – sporządzić duplikat umowy. Bez oryginału rejestracja pojazdu może być nie możliwa. W razie problemów proszę o kontakt postaramy się pomóc.

 28. Małgorzata pisze:

  Witam
  Ja mam pytanie o OC.
  Mam nie opłacone zaległe ubezpieczenie w WARCIE za samochód którym nie jeżdziłam teraz chcę go zezłomować i kupić inny czy mogę ubezpieczyć go w innej ubezpieczalni niż WARTA i czy dowiedzą się że mam dług i będą robić jakieś problemy. Ten dług w WARCIE chcę zapłacić w ratach

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Możesz ubezpieczyć w innej ubezpieczalni niż warta. Jest wielce prawdopodobne, że się dowiedzą i zapłacisz karę za brak OC ponad 2000 zł. Uzgodnij w Warcie jak zapłacić dług i może przy okazji okaże się, że Twoja polisa się automatycznie przedłużyła co pozbawiłoby Cię kłopotów.

 29. Ewa pisze:

  Witam,
  kupiłam auto we wrześniu 2013. Nie zarejestrowałam go ani nie opłaciłam składek OC. Zamierzam uczynić to teraz. Pytanie: jakie konsekwencje wiążą się z takim opóźnieniem? I drugie nie posiadam stałego adresu zameldowania ( w dokumentach jestem bezdomna). Gdzie w związku z tym mogę załatwić wszystkie formalności?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Za brak OC możesz zapłacić karę nawet kilka tysięcy złotych. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i spytaj co można zrobić. Zarejestruj na siebie samochód, możemy w tym pomóc – skontaktuj się z nami.

 30. Robert pisze:

  Witam. Mam problem tego typu, przebywam za granica ale chcę teraz kupić auto w Polsce i będę tylko tydzień i na 100% nie uda mi się przerejestrować, a jak nawet to dostanę tylko dowód tymczasowy. I teraz moje pytanie: Czy można przyspieszyć wyrobienie dowodu lub wyrobić tymczasowy na dłuższy okres np. do następnego pobytu w Polsce w ciągu 1,5 – 2 mies. lub czy może np. żona odebrać dowód rej. bez blach i mi wysłać? Bo chyba jeżdżenie na dowodzie byłego właściciela za granica chyba raczej nie wskazane? Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Kupujesz auto w Polsce, rejestrujesz a ktoś inny z Twojego upoważnienia może odebrać dowód stały.
   Nie ma możliwości przyspieszenia wydania dowodu stałego ani jego przedłużenia o dwa miesiące. Jest możliwość przedłużenia o 14 dni pod warunkiem, że dowodu nie będzie w urzędzie komunikacji. W razie problemów możemy się zając całą sprawą. Proszę o kontakt.

   • Robert pisze:

    Dzięki za szybką odpowiedź. Interesuje mnie jeszcze czy potrzebne są tablice, ponieważ z tego co pamiętam zmieniają naklejkę z hologramem tylko nie kojarzę czy robią to przy tym czasówce czy dopiero przy stałym dowodzie? A auto będzie za granicą.

 31. Jagla pisze:

  Witam.
  Przeczytałem kilkadziesiąt komentarzy i rozumiem, że nie muszę śpieszyć się z przerejestrowywaniem auta. Autko kupiłem nie dawno, a będę jeździł nim w Grudniu dopiero, więc nie będę się spinał co do jego rejestracji. Zrobię to w dniu gdy uzbieram na to pieniążki.
  Chciałem zapytać o to, co muszę zrobić po wymianie silnika 1,3 benzyna na 1,8 Diesel?
  Mam jeszcze drugą sprawę.
  Kupiłem to auto na siebie i jeśli przyjdzie mi opłacać OC to wyjdzie mi z 2tys. zł. Co zrobić aby mieć pełne zniżki? Czy wystarczy podarować powiedzmy 1% samochodu na (w moim przypadku) ciocie? Czy będę jej kasował kilka % zniżki będąc właścicielem a ciocia współwłaścicielem?

  P.S.
  Jeśli coś nie jasno powiedziałem, proszę pytać.
  Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Po zmianie silnika, udajesz się na stację kontroli pojazdów, która wystawia zaświadczenie z nowymi danymi technicznymi.
   To zaświadczenie musisz okazać przy rejestracji w urzędzie komunikacji, na jego podstawie zmienią pojemność.
   Na pewno w ciągu 14 dni od dnia kupna musisz wypełnić druk PCC-3, złożyć go w swoim urzędzie skarbowym i zapłacić
   2% podatku. Zwykle, żeby mieć zniżki drugiej osoby musi ona być współwłaścicielem pojazdu. Musisz więc sporządzić z ciocią umowę sprzedaży części pojazdu.
   Jeżeli ta część ma wartość większą niż 1000 zł ciocia wypełnia druk PCC-3 i płaci 2% podatku.
   Szczegóły obliczania polisy OC poznasz zamawiając bezpłatną rozmowę telefoniczną z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

 32. Pawel pisze:

  Witam Panie Darku
  Ja tez w sprawie zakupu auta, ale troche inaczej.
  ¨Jestem zainteresowany zakupem samochodu uzywanego w Polsce, jednak chce go zarejestrowac za granica UE gdzie mieszkam na moje dane osobowe. (od kilkunastu lat rozliczajac sie z tutejszym urzedem skarbowym). czy w zwiazku z tym musze uiscic oplate w wysokosci 2 % do us.
  Na moj rozum nie, poniewaz podobna oplate placi sie w tutejszym us, nie wiem czy dobrze rozumuje ale, jesli umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania ( jesli chodzi o zatrudnienie) jest podpisana to moze i ta oplata sie rownowazy.
  dziekuje i pozdrawiam
  Pawel

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Płaci Pan podatek 2% i składa druk PCC-3 w Polsce ponieważ wynika wynika to z ustawy o tym podatku.
   Podatek ten płaci się od umów zawartych w Polsce. Ostatecznie proponuję potwierdzić
   to w polskim urzędzie skarbowym.

 33. Zbyszek pisze:

  Witam!
  Mam pytanie – w roku 2006 zakupiłem motocykl w Niemczech ( wyrejestrowany 2005). Przywiozłem go, ale nie rejestrowałem, nie opłacałem OC. Teraz przyszedł czas żeby go zarejestrować. Czy po tak długim czasie nie będzie problemów z rejestracją i ubezpieczycielem?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   W przypadku przywiezienia motocykla z zagranicy nie ma problemu z rejestracją i ubezpieczeniem.
   Musisz załatwić VAT-24 w urzędzie skarbowy, tłumaczenia przysięgłe oraz badanie techniczne.
   Możemy się tym za Ciebie zająć – proszę o kontakt.
   Co do OC możesz zamówić rozmowę telefoniczną na koszt ubezpieczalni z naszej strony.

 34. Monika pisze:

  Ja mam takie pytanie, kupiłam samochód 11 sierpnia 2014r mam ważne OC do maja i przegląd do czerwca,jednak musiałam wyjechać a samochód stoi w garażu i nie dam rady przerejestrować go w ciągu 30 dni od kupna. Czy poniosę jakąś karę pieniężną jeżeli zarejestruje go 3 tygodnie po terminie?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Nie poniesiesz kary pieniężnej za przerejestrowanie pojazdu po 30 dniach od daty kupna.
   Tak przynajmniej jest w dniu dzisiejszym.
   Natomiast możesz zostać ukarany w przypadku gdy wygasła Ci polisa OC.
   Kary sięgają nawet kilku tysięcy w zależności od tego jak długo nie masz polisy.
   O karach za brak ubezpieczenia OC przeczytasz na naszej stronie.

 35. Michał pisze:

  Witam.

  Kupiłem używany samochód w styczniu 2013 roku. W kwietniu wygasło OC oraz przegląd.
  Od początku aż po dziś dzień auto stoi u mnie na posesji, kompletnie nie używane. Oczywiście jest nie przerejestrowane.

  Co należy zrobić aby sprzedać auto osobie, która je zezłomuję?

  PS Teoretycznie można by wpisać dane poprzedniego właściciela w umowę kupna-sprzedaży?

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Pobierasz umowę z naszej strony
   i spisujesz z osobą, która od Ciebie kupuje pojazd i będzie go potem złomować.
   Nie można wpisać danych poprzedniego właściciela bo on sprzedał samochód Tobie ;(
   Nowy właściciel w dniu umowy wykupuje na siebie ubezpieczenie OC a Ty czekasz
   aż UFG Cię znajdzie i każe zapłacić kilka tysięcy złotych kary za brak OC.

 36. Łukasz pisze:

  Witam Panie Darku mam problem odnośnie ciągnika rolniczego był zarejestrowany na mojego tate,tato nie opłacał ubezpieczenia nie wiem przez ile ,tuz przed śmiercią czyli ponad 1,5 roku temu podpisał mi umowę kupna-sprzedazy ale nic z tym nie zrobilem ,zrobilem tylko podzial majatku czyli ze dziedzicze tylko 1\którąś a mam 3 rodzenstwa które mieszka poza krajem i jeszcze mama czy mogę teraz zarejestrować ciągnik mimo upływu czasu jak mi tato zmarł i czy będę musiał zwracać za ubezpieczenie jak mam to rozegrać proszę o poradę z góry dziękuję.

 37. mamuś pisze:

  Co mam zrobić, ale proszę wytłumaczyć mi łopatologicznie. Od dwóch lat nie przerejestrowałam autka. Co w Urzędzie Komunikacji zrobić, to wyczytałam we wcześniejszych postach. Ale jak to dokładnie załatwić w US. Czy te babki nie będą na mnie wrzeszczały, czy mogę po prostu zapłacić odsetki i jaki to procent życzy sobie US za zaległości. Pozdrawiam.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jeżeli nie zarejestrowałaś samochodu przez kilka lat musisz zrobić:
   1. zarejestrować samochód w urzędzie komunikacji, na dzisiaj nie ma za to żadnej kary,
   2. zgłosić się do urzędu skarbowego gdzie te babki na pewno nie będą na Ciebie wrzeszczały,
   mogą jedynie ukarać Cię mandatem w wysokości kilkuset złotych.
   Kary możesz uniknąć składając wraz z drukiem PCC-3, który wypełnisz na naszej stronie
   tzw. czynny żal do pobrania u nas.
   Niestety zdarza się, że metoda ta nie działa choć na pewno warto spróbować szczególnie, że procedura ta
   jest przewidziana prawem w kodeksie karnym skarbowy.

 38. Karol pisze:

  Kupiłem od ojca udział w samochodzie (do1/2) wartości w kwietniu ubiegłego roku. Auto miało wykupiona polisę do października, ubezpieczyciel (przedstawiciel) oraz WK zostały o tym fakcie (zakupu) poinformowane a ja jako współwłaściciel zostałem wpisany w dw rejestracyjnym. We wrześniu ojciec darowizną przekazał mi pozostała część udziału w pojeździe. Tym samym stałem się pełnym właścicielem pojazdu. W okresie wygasania umowy z ubezpieczycielem (październik 2013) podjąłem decyzję o ubezpieczeniu pojazdu u innego ubezpieczyciela co też uczyniłem (znalazłem korzystniejszą umowę u tego samego przedstawiciela ale na umowę z innym niż dotychczasowym ubezpieczycielem. Od września ubiegłego roku mój ojciec nie jest właścicielem pojazdu. Termin końcowy opłaconej przez ojca składki wygasał w połowie października. Mimo to nękany jest przez poprzedniego ubezpieczyciela o zapłacenie rzekomo należnej składki za następny okres ubezpieczenia, oraz przysyłają mu kolejne kontynuacje na kolejny okres (ojciec w czasie wygaśnięcia umowy nie był właścicielem pojazdu a ja wybrałem innego ubezpieczyciela i tam zawarłem umowę).
  Czy skoro nie był właścicielem w okresie wygaśnięcia składki a nowy właściciel ubezpieczył pojazd u innego ubezpieczyciela, ubezpieczyciel może domagać się składki wskutek “braku wypowiedzenia umowy”?
  pozdrawiam
  Karol

 39. Kamila pisze:

  Witam :-)
  Mam pytanie moj chlopak kupil samochod rok temu i do tej pory go nie zarejestrowal placi caly czas skladki za ubezpieczenie tylko samochod jest dalej nie przerejestrowany.
  Teraz chce spisac ze mna umowe kupna-sprzedazy i zebym zarejestrowala samochod na siebie. Mam pytanie czy urzad nie ukara go iz przez rok czasu nie zarejestrowal samochodu na siebie. Prosze o porade co teraz najlepiej zrobic?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Urząd nie ukarze go za przekroczenie terminu 30 dniowego (obecnie nie ma za to kary – martwy przepis).
   Żeby to najlepiej zrobić to chłopak sprzedaje Tobie samochód spisując umowę kupna sprzedaży, którą pobierasz z naszej strony.
   Ty idziesz do urzędu komunikacji z umową chłopaka i swoją oraz tablicami, kartą pojazdu,
   dowodem rejestracyjny i polisą OC.
   Jeżeli nie możesz lub nie chcesz się tym zajmować to kontaktujesz się z nami a my się zajmujemy całą sprawą :)

 40. Anka pisze:

  Mam pytanie czy jezeli kupiłam samochod na fv, ale nie jako osoba prywatna tylko na firme ktora prowadzilam musze opłacić 2% podatek?

 41. mariusz pisze:

  Witam mam nie przerejestrowane auto już od sporego czasu oc przepisalem na siebie i regularnie je oplacam badania techniczne ważne.Czy mogę je normalnie sprzedać i jakie dokumenty musze przekazać nowemu nabywcy aby bez problemu auto zarejestrował czy nie będę miał z tego tytułu problemów ze skarbówką.

 42. Martin pisze:

  Witam . tydzien temu zakupiłem samochód okazalo sie ze dzis silnik padl. i chce go sprzedać moje pytanie jest takie , jeśli go jeszcze nie przerejestrowałem a do 30 dni go nie sprzedam to bede musial go na siebie zarejestrowac i dopiero pozniej sprzedać ? czy po upływie 30 dni jak go sprzedam na tablicach poprzedniego właścicela nic sie nie stanie ?

 43. Paulina pisze:

  witam,
  10.09.2014 otrzymałam samochód w formie darowizny. Jego wartość jest poniżej 3 tys. zł, nadal go nie przerejestrowałam, darczyńca to moja rodzina (ale nie najbliższa), co muszę zrobić ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Darowizna do kwoty 9637 zł jest wolna od podatku automatycznie a powyżej pod warunkiem, że zostanie zgłoszona
   do urzędu skarbowego w czasie 6 miesięcy od daty umowy.
   Czyli nic nie robisz w sprawie podatku i idziesz rejestrować w urzędzie komunikacji sama lub zlecasz to nam ;)

 44. Madzika pisze:

  Witam,
  zmieniłam adres zameldowania tymczasowego na stały. Samochód był zarejestrowany w innej gminie ( tam gdzie miałam dotychczas meldunek stały). Planuję sprzedać samochód w lutym, dlatego nie chcę na chwilę obecną płacić za przerejestrowanie samochodu. Czy jest wymóg przerejestrowania ? Czy policjant w chwili zatrzymania, może mi wlepić mandat ?

 45. milimetr pisze:

  Witam,

  czy w samych przepisach o przerejestrowaniu samochodu z województwa A do B jest konieczność zmian tablic?

 46. Sławek pisze:

  Czy przy odkupieniu od kogoś auta nie przerejestrowanego z nie opłaconym podatkiem pcc-3 po przerejestrowaniu nowy właściciel może mieć z tego powodu jakieś dodatkowe koszta? pytam bo mam możliwość kupienia auta w atrakcyjnej cenie.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Nie będzie żadnego problemu z podatkiem innej osoby. Urząd komunikacji nie interesuje się podatkami.
   Ważne będzie w tym przypadku zabranie od sprzedawcy wszystkich oryginalnych umów między poszczególnymi
   osobami. W razie problemów proszę o kontakt.

 47. jacek pisze:

  kupiłem samochód od gościa który kupił go i nie przerejestrował go na siebie otrzymałem od niego kopię poprzedniej umowy urząd odrzucił moje podanie o rejestrację

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Niestety polskie urzędu nie rejestrują samochodów na kopiach umów. Musisz skontaktować się z tą osobą i poprosić żeby wypożyczył Ci oryginał umowy. W razie problemów prosimy o kontakt, pomożemy ;)

  • jacek pisze:

   tylko jest problem ta osoba ma wyłączony telefon i niema z nią kontaktu na dwóch numerach
   telefonu które posiadam

 48. Katarzyna pisze:

  Witam,
  mam pytanie czy jeśli spóźnię się z przerejestrowaniem auta o 1 dzień (czyli po 30 dniach) to grozi mi jakaś dodatkowa opłata w urzędzie ? II sprawa, czy jeśli podatek zapłacę dopiero w 30 dniu od daty zakupu (wiem, że ponoć trzeba to było zrobić do 14 dni) to będzie to miało jakieś konsekwencje finansowe ? I ostatnie pytanie, czy wszystkie formalności związane z przerejestrowaniem samochodu może dokonać osoba faktycznie poruszająca się samochodem (zgłoszona jako kierujący w ubezpieczeniu) z moim upoważnieniem na piśmie i moim dowodem os. czy muszę być koniecznie ja jako jedyny właściciel auta. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   1. Jeżeli spóźnisz się z rejestracją samochodu o dzień powyżej 30 dni od daty zakupu to nic się nie dzieje.
   2. Jeżeli spóźnisz się 1 dzień powyżej 14 dni z opłatą podatku i złożeniem deklaracji PCC-3 możesz zapłacić karę za spóźnienie (nawet kilkaset złotych). Wypełnij teraz druk PCC-3 na naszej stronie, wydruki i podpisz. Do tego wydrukuj czynny żal, wypełnij i podpisz. Następnie musisz złożyć PCC-3 wraz z czynnym żalem do urzędu skarbowe dzięki czemu jest wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia kary.
   3. Każda osoba może pójść z Twoim upoważnieniem i zarejestrować samochód, upoważnienie pobierz z naszej strony.
   W razie problemów proszę o kontakt

 49. tyson pisze:

  Witam mam pytanie obowiazek przerejestrowania auta po zakupie to 30dni Niektórzy piszą że nie przerejestrowali auta 2lata Moje pytanie na kogo OC ten ktoś wtedy jeździ jeśli sprzedający daje wypowiedzenie do ubezpieczalni i zgłasza że sprzedał samochód

  • Dariusz Sawicki pisze:

   1. Jest obowiązek ustawowy na zgłoszenie zmiany 30 dni od dnia zakupu do urzędu komunikacji, taka zmiana wiąże się z przerejestrowaniem pojazdu.
   Jeżeli nie przerejestrujesz urząd komunikacji wg prawa na dziś nie zrobi Ci krzywdy.
   2. Jeździ się na OC poprzedniego właściciela do końca tej polisy lub na swoje dane jeśli zgłosisz się do ubezpieczalni. Najlepiej zapytać w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Rozmowę zamów z naszej strony.

 50. minka pisze:

  Kupiłam samochód i nie będę go narazie przerejestrowywać ponieważ mam opłacone ubezpieczenie OC przez poprzedniego właściciela prawie na rok. I tu mam pytanie jeżeli On (poprzedni właścieciel) zgłosi sprzedaż samochodu do tej firmy ubezpieczeniowej to czy zostanę o tym fakcie poinformowana tzn że nie mam już ubezpieczenia?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Po zgłoszeniu sprzedaży firma ubezpieczeniowa nie musi Cię o tym powiadomić. Na pewno jednak wg stanu przepisów na dzisiaj polisa jest ważna aż do jej końca lub do chwili jej wypowiedzenia przez Ciebie. Nie musisz wypowiadać ubezpieczenia. Po kupnie powinnaś zgłosić się do ubezpieczalni i zgłosić, żeby polisa była wystawiona na Twoje dane. Uwaga: przy zmianie polisy na Twoje dane może się to dla Ciebie skończyć dopłatą do polisy gdy okaże się, że nie masz takich zniżek jak poprzedni właściciel. Możesz również zamówić rozmowę telefoniczną z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na naszej stronie.

   • Dariusz Sawicki pisze:

    Idziesz do urzędu komunikacji z zaświadczeniem od diagnosty i urząd wydaje Ci pozwolenie czasowe a potem nowy dowód rejestracyjny. W razie problemów proszę o kontakt.

 51. Mateusz pisze:

  Witam ubezpieczenie oc skończyło mi się 09 11 2014 o tym fakcie zorientowałem się dopiero dziś czyli 26 11 2014 Co należało by teraz z tym zrobić Dodam że samochód nie jest używany i raczej nadaje się na szrot Pozdrawiam

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Niestety w Polsce musisz ciągle mieć ważne OC. Sprawdź w tej ubezpieczalni gdzie miałaś ostatnio wykupione OC
   lub zamów rozmowę telefoniczną w dogodnym dla Ciebie terminie z konsultantem w tej sprawie.

 52. Dawid pisze:

  Witam, chce kupic auto od znajomej w Niemczech, na co musze zwrocic uwage i co musze zrobic, zeby legalnie pojechac nim do Polski?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Kupując samochód musisz mieć od sprzedawcy: umowę kupna, obie części dowodu rejestracyjnego.
   Jeżeli pojazd jest ubezpieczony i ma tablice jedziesz do Polski.
   Jeśli nie jest kupujesz u nas niemieckie tablice przejazdowe ważne 5 dni na stronie zoltetablicerejestracyjne.pl

   Po przyjeździe robisz badanie techniczne i zgłaszasz się do nas - my załatwiamy całą resztę w 2-3 dni.

 53. linusikx pisze:

  Mam pytanko, a mianowicie 3 m-ce temu kupiłem autko za 600zl. Koszt przerejestrowania to prawie 200zł czyli 1\3 ceny auta więc darowałem sobie to gdyż planowałem szybko je sprzedać. Teraz chcę je sprzedać ale nie jest auto przerejestrowane. Czy wystarczy mieć ważne oc, przegląd, i umowe kupna-sprzedaży aby pogonić autko?
  pozdrawiam.

 54. marcin zz pisze:

  Witam
  Mam pytanie. Kupilem samochód około 2 lat temu . Oplacilem US. Samochodu nie prze rejestrowałem i nie ubezpieczalem gdyż wyjechalem . samochód stal. Co po takim okresie mi grozi? Czy ubezpieczyc na nowo od dnia bieżącego auto czy lepiej sprzedać z w agloscia umów ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Po takim okresie grozi Ci zapłacenie kilku tysięcy złotych kary za brak ważnego OC. Sprzedanie auta nie uratuje Cię przed tą karą.
   Możesz zamówić rozmowę w sprawie ubezpieczenia z naszej strony.

 55. DAREK pisze:

  Witam!
  Ok. 2 tygodni temu kupiłem swój pierwszy samochód. Ma ważne OC na pól roku i BT na rok . Niedawno otrzymałem list, który zawierał informację, że muszę zarejestrować auto na siebie w ciągu 30 dni a także dokument, który informuje o tym żebym wypowiedział ubezpieczenie OC. Auto ma rejestarację z innego województwa. Co mam zrobić, czy muszę zarejestrować na siebie? Jak z ubezpieczeniem, bo jako że jestem mlody nie mam żadnych zniżek- czy muszę je wypowiedzieć? Jest zarejstowany i ma OC na poprzedniego właściciela.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Do 30 dni od dnia zakupu można zmienić ubezpieczenie na inną firmę. Moim zdaniem ta polisa jest ciągle ważna – ubezpieczyciel może jedynie przeliczyć składkę na podstawie podanych przez Ciebie danych. Szczegóły do ustalenia telefonicznie po zamówieniu rozmowy telefonicznej na naszej stronie.

 56. tomasz pisze:

  Witam,

  Kupuje samochod uzywany. Jak wyglada kwestia z ubezpieczeniem OC. Bo z tego co mi wiadomo, przestaje byc ono wazne w momencie podpisania umowy kupna-sprzedazy. Jesli tak, to np. droge do ubezpieczyciela musze pokonac pieszo lub albo innym srodkiem lokomocji, poniewaz OC samochodu stalo sie niewazne i nie moge sie nim oficjalnie poruszac?
  Dziekuje za odpowiedz.

 57. Maciej pisze:

  Witam Panie Dariuszu,
  mam następujące pytanko. Namierzyłem auto, które bardzo mi się podoba i chciałbym je zakupić. Cały problem polega na tym, że jest to samochód sprzedawany przez tzw. prywatnego importera, który chce ten samochód sprzedać na tzw. pół umowy. Czyli pojechał po auto do Niemiec, podpisał z właścicielem umowę, w której w miejscu “kupujący” było pusto, a teraz mają być wpisane moje dane (czyli tak, jakbym ja sam podpisywał umowę z niemieckim właścicielem auta). Pytanie brzmi – skoro auto zostało kupione i sprowadzone 24.10.2014 r. i taka data widnieje na tej umowie, to czy nie będę miał żadnych problemów przy zapłacie akcyzy i rejestracji z tytułu przekroczenia terminów. Auto posiada tylko brief, tablice niemieckie (z żółtym paskiem), przegląd zrobiony już w kraju, ubezpieczenie OC na miesiąc. Wszystko jest ok? Czy czekają mnie jakieś schody przy opłatach i rejestracji? I ewentualne kary z tytułu przekroczenia terminu zapłaty akcyzy?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Importer ma obowiązek zgłosić taki pojazdu do urzędu celnego w terminie 14 od dnia przekroczenia granicy. W takich przypadkach zawsze mogą wystąpić jakieś problemy bo skąd ma Pan pewność, że osoba, która widnieje na umowie jako sprzedawca nie ma innej umowy na ten samochód?

 58. ela pisze:

  Ja zas mam takie pytanie kupilam i mam na to umowę auto od taty , podatku nie trzeba płacić bo auto jest kupione za kwotę zwolnioną od podatku.Oc i przeglad są wazne do marca 2015,.Czy mogę zatem do tego terminu jeździć na tym waznym Oc, i czy nie zapłacę kary gdy zarejestruje je takze po terminie 30dni..prosze poradę.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Policja może skierować sprawę do ukarania, urząd komunikacji na dzisiaj nie karze za przekroczenie terminu.

 59. mateusz pisze:

  witam chce kupić samochód od znajomego wiem że przez rok nie opłacał OC i nie przerejestrował pojazdu na siebie czy będą jakieś konsekwencje jeżeli zarejestruje te auto na siebie?Dodam że ma on jednak umowę z poprzednim właścicielem

 60. Kamil pisze:

  Witam Chciałbym się dowiedzieć czy jak kupiłem auto dokładnie 4 dni temu sprowadzone z Austri i wymeldowane z Austri w sierpniu tego roku to mogę się tym autem poruszać na podstawie tych dokumentów i ważnego oc?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jeżeli auto ma ważne badanie techniczne to nie powinno być z tym problemów. Jedyna wątpliwość to czy policja nie będzie robiła problemów w związku z tym, że pojazd jest wymeldowany.

 61. Bert pisze:

  Witam. Mam pytanie odnośnie rejestracji. Samochód kupiłem 3 miesiące temu. OC opłacone, badania ważne, posiadam kartę pojazdu lecz nie przerejestrowałem auta na siebie w właściwym urzędzie. Czy grozi mi jakaś kara ze strony wydziału komunikacji ? I co może zrobić policjant w przypadku kontroli. Pozdrawiam, dzięki za odp.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Policjant może skierować sprawę do ukarania, urząd komunikacji nie będzie nic robił wg przepisów na dzisiaj.

 62. wiesiek56 pisze:

  Witam.Sprzedałem samochód w lutym 2014 i zapomniałem o zgłoszeniu tego faktu w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela.Nabywca oczywiście nie przerejestrował samochodu a ubezpieczenie ważne było do listopada 2014.Jakież było moje zdziwienie gdy w grudniu dostałem potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia oczywiście na moje nazwisko na kolejny 2015 rok i jeszcze do tego była zmiana na innego ubezpieczyciela.Zgłosiłem ten fakt w WK.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Z tego co wiem ubezpieczenie trwa dopóki nie zgłosi się sprzedaży w firmie ubezpieczeniowej. Taka niespodzianka :(

 63. Dawid str pisze:

  Witam
  Zakupiłem dzisiaj samochód osobowy zagranicą na terenie Unii i mam pytanie ile mam czasu na rejestrację w Polsce ponieważ wracam do kraju dopiero 3 marca z góry dzięki za pomoc

 64. Tomasz pisze:

  Witam,mam pytanie zakupilem auto z komisu,na fakture do zaplacenia zostal recykling,no i rejestracja jaki mam termin na zalatwienie tych czynnosci i czy jak przekrocze jakis termin grozi mi za to kara? Dodam ze auto jest sciagniete z niemiec nie ma przegladu ani ubezpieczenia,slyszalem ze za opuznienie urzad komunikacji moze nie zarejestrowac samochodu !?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>