Jaki jest czas na przerejestrowanie auta?

Ile mam czasu na przerejestrowanie auta?

Czy auto zarejestrowane w innym mieście ale w tym samym województwie musi być przerejestrowane i ile można jeździć na rejestracji z innego miasta? Chciałbym się dowiedzieć, czy gdy kupuje samochód mam obowiązek przerejestrować go na siebie? Co się stanie gdy tego nie zrobię? Czy mogę jeździć nieprzerejestrowanym samochodem?

Z takimi pytaniami zwracają się do nas nasi klienci.

To jaki jest czas na przerejestrowanie auta

reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Ustawodawca przewidział termin 30 dni od dnia nabycia czyli daty umowy sprzedaży, darowizny, faktury, rachunku czy też na przykład spadku.

Za przerejestrowanie rozumiemy tu zmianę danych w dowodzie rejestracyjnych.

Odpowiadając na powyższe pytania trzeba stwierdzić, że nie ma znaczenia czy kupiony właśnie samochód był zarejestrowany w mieście gdzie się mieszka, w innym mieście tego samego województwa, w innym województwie czy też w innym kraju.

W każdym z tych przypadków czas na przerejestrowanie auta to maksymalnie 30 dni od daty zakupu wpisanej na dokumencie.

Idąc dalej tym tropem oczywistym jest, że mamy obowiązek przerejestrowania auta na swoje dane w tym właśnie ograniczonym czasie.

Pytanie co się stanie jeśli nie przerejestruję auta i czy mogę takim samochodem jeździć pojawia się często w pytaniach do nas, czy też w pytaniach na forach o tematyce motoryzacyjnej.

Ze swojej praktyki wiem, że niezmiernie rzadko zdarzają się przypadki ukarania mandatem za wykroczenie polegające na nie przestrzeganiu czasu na przerejestrowanie auta. Jeden raz przez naście lat trafiła do nas osoba, która miała taki mandat.

Oprócz policji innym urzędem dla którego ważne jest Prawo o ruchu drogowym jest urząd komunikacji lecz tu na obecny stan prawny nie przewidziano kar za nie przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od dnia zakupu.

Pojawiły się takie projekty zmiany ustawy ale na dzień tego wpisu pozostały one na etapie projektu.

Podsumowując:

jazda takim autem jeżeli ma się ważne ubezpieczenie OC, ważne badanie techniczne i umowę kupna sprzedaży oraz prawo jazdy wydaje się nie przysparzająca więcej problemów.

Należy jednak pamiętać o innych obowiązkach:

1. Zapłacić podatek 2% od kupna auta na terenie Polski w terminie 14 dni od dnia zakupu (dotyczy pojazdów droższych niż 1000 zł przy czym bierze się pod uwagę cenę rynkową).

2. Zgłosić się do urzędu celnego w terminie 14 dni od daty przekroczenia granicy Polski (dotyczy pojazdów podlegających akcyzie).

3. Zapłacić podatek akcyzowy w terminie 30 dni od daty przekroczenia granicy.

Może zainteresować Cię również:

 1. Druk Vat-23 – jak obliczyć podatek vat
 2. Jak sprawdzić średnią cenę rynkową samochodu?
 3. Jak wybrać numer na indywidualne tablice rejestracyjne?
Ten wpis został opublikowany w Porady, Przepisy, Pytania i odpowiedzi i oznaczony tagami , . Utwórz zakładkę do odnośnika bezpośredniego.

17 komentarze do Jaki jest czas na przerejestrowanie auta?

 1. Adrian pisze:

  od kiedy to obowiazuje,znalazlem w internecie informacje ze policja kieruje takiego nabywce bez przerejestrowanego samochodu na siebie do sadu grodzkiego a wtedy konsekwencje sa gorsze,jak to jest?sadze ze nie wszystko jest tutaj napisane

  • Dariusz Sawicki pisze:

   30 dniowy czas na zgłoszenie zmian obowiązuje od wielu lat. Tak jak napisałem – policja daje mandaty i może też kierować do sądu jak piszesz. Dzieje się to jednak rzadko.
   Do tego urzędy komunikacji nie robią z tym nic bo nie są uprawnione do karania za ewentualne opóźnienia.

 2. Marek pisze:

  Może jest nowe zadanie dla ministra cyfryzacji. To po co z naszych podatków bydowano system CEPIK, po co są systemy komputerowe u “fiskusa”. Czy nie można integrować tych oraz innych systemów w jeden spójny system automatycznej kontroli. Czy wszyscy wartościowi i myślący informatycy wyjechali ‘za chlebem’ z tego kraju ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Marek ale o jakim zadaniu dla ministra piszesz? Żeby zmusił człowieka, który kupił samochód do tego aby udał się do urzędu i zgłosił fakt sprzedaży lub kupna samochodu? Najskuteczniejsza metoda to kara finansowa ale taka, którą zapłaci się na pewno. Pytanie jest takie czy musimy to robić?

 3. Beata pisze:

  Ja mam pytanie o odwrotną sytuację
  Sprzedałam samochód blisko rok temu z ważną prawie rok polisą OC. O sprawie już dawno zapomniałam,niestety okazało się,że prawdopodobnie nowy właściciel nadal nie przejestrował samochodu na siebie,dostaję wezwania do zapłaty m.in zaległych składek OC,mimo,że od roku nie jestem już właścicielką auta. Co mogę zrobić w takim przypadku?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Musisz zgłosić do firmy ubezpieczeniowej fakt sprzedaży samochodu. W zależności od firmy robi się to osobiście, mail’em lub fax’em. Zadzwoń tam i zapytaj jaka wersja jest najlepsza. Możesz też wysłać mail, fax i list polecony.
   Musisz wysłać w załączeniu umowę sprzedaży.

 4. Emil Górka pisze:

  Sprzedałem samochód parę miesięcy temu , zgubiłem umowę kupno-sprzedaż . Facet któremu sprzedałem samochód nie chcę mi wysłać umowy ani swoich danych , Generali powiedziało mi że muszę uregulować zaległości za samochód z ktorego nie korzystam ponad pół roku co ciekawe samochód nie został przerejestrowany jest nadal na mnie , a urząd skarbowy nie dostał podatku za samochód . Nabywca poinformował mnie iż zgubił również umowę czy w takim razie prawnie mogę odzyskać samochód bez żadnych nieprzyjemnośći ?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jeżeli nabywca jeszcze nie zarejestrował samochodu ani nie chce spisać ponownie umowy lub jej duplikatu (w przypadku) utraty umowy to należy to zgłosić na Policję. Powinni pomóc odzyskać Pana mienie. Wtedy też się pewnie od razu umowa znajdzie u kupującego ;)

 5. Piotrek W pisze:

  Panie Darku mam pytanie czy Urząd Komunikacji może coś mi zrobić za długie nie przerejestrowywanie? Kupiłem w listopadzie tamtego roku samochód, kończę dopiero teraz zdawać prawko, opłaciłem OC od razu a samochód przez ten czas nie jeździł. Jutro chcę uczciwie zmienić tablice rejestracyjne bo już została mi tylko praktyka do zdania.

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Na dzisiaj urząd komunikacji nie może ukarać za przekroczenie 30-to dniowego terminu zgłoszenia zmiany właściciela. Trzydzieści dni jest liczone od dnia kupna samochodu wpisanego na umowie/fakturze zakupu samochodu.
   Są mi znane przypadki karania za to wykroczenie przez Policję ale w tym przypadku gdy nie jeździ się tym samochodem nic się nie będzie działo.
   Oczywiście nie wiadomo jakie będą obowiązywały przepisy w chwili przerejestrowania samochodu w urzędzie komunikacji.
   Nie rozumiem po co czekasz z przerejestrowaniem? Nie ma znaczenia czy masz prawo jazdy czy nie. Nawet dziecko może być właścicielem samochodu…

 6. Paweł Ziółkowski pisze:

  Jak rozumiem, można auta nie przerejestrować i jeździć przy niewielkim ryzyku. Sens takiego działanie można wytłumaczyć jedynie odłożeniem w czasie zapłaty podatku w US (jest wymóg 14-dniowy) – bez potwierdzenia z US rejestracja jest niemożliwa. Pojawiają się jednak kolejne pytania:
  1. co się będzie działo jeśli nabywca pojawi się w US po np 6 m-cach od daty zakupu?
  2. co w czasie przykładowych 6 m-cy z ubezpieczeniem (zakładam, że sprzedający miał OC i AC)?

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Nie warto odkładać nie płacenia podatku bo można zapłacić mandat z kodeksu karnego skarbowego wyższy niż kwota podatku.
   Rejestracja samochodu bez zapłaty podatku jest możliwa gdyż urząd komunikacji się tym podatkiem nie interesuje.
   Co do OC to musi być ono ciągle ważne nie ma to związku z przerejestrowaniem samochodu. Za brak ważnego OC można zapłacić kilka tysięcy złotych kary.
   OC możesz kupić online na naszej stronie

 7. tomek pisze:

  Hmm, a dlaczego niby Policja mialaby karac mandatem? Tzn skad ma sie dowiedziec, ze to jest moje auto i nie zostalo przerejestrowane w odpowiednim czasie? Malo to razy jezdzi sie autem pozyczonym od kolegi albo tescia? Dowod rejestracyjny na poprzedniego wlasciciela, OC na poprzedniego wlasciciela i wszystko sie zgadza… pozyczylem auto na 2 dni, jakby sie policjant pytal :)

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Trudno mi powiedzieć skąd się policja dowiaduje. Fakty są takie, że się to zdarza choć wydaje mi się, że niezmiernie rzadko.

 8. leszek pisze:

  Witam.
  Proszę mi powiedzieć jak to jest w lutym 2014r sprzedałem samochód a dzisiaj tzn 05.04.2014r
  zobaczyłem na ogólnopolskim portalu ogłoszenie sprzedaży mojego samochodu na moich starych tablicach rejestracyjnych czy jest to normalne czy kupujący może sprzedać samochód na moich numerach rejestracyjnych bez przerejestrowania samochodu ( powiadomiłem o sprzedaży Ubezpieczyciela OC) i wydział rejestracji pojazdów

  • Dariusz Sawicki pisze:

   Jest tak ponieważ mimo zapisanego w prawie obowiązku przerejestrowania pojazdu nic się nie dzieje jeżeli ktoś tego nie zrobi. W Pana przypadku ważne jest to, że urząd komunikacji i ubezpieczyciel są powiadomieni, że nie jest to już Pana samochód i kto go od Pana kupił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>